У холодну пору зігріває, у спеку тонізує, коли у організмі “сідають батарейки” – бадьорить, а коли необхідно зробити паузу – розслабляє. І все це про чай! За неписаними правилами українського етикету, чаювання – це не спосіб знайомства чи підтримання ділової бесіди, а дещо інтимніший процес – лише для близьких. Цілющий аромат листя чайного дерева створює теплу домашню атмосферу і додає натхнення для нових звершень. Бо, як казав відомий англійський драматург Артур Пінеро: “Поки є чай – є надія”.
Чай оздоровлює і омолоджує організм, містить близько трьохсот корисних речовин, серед яких багато вітамінів: А, групи В, С, К, Е, Р. Особливе значення в цьому переліку має вітамін Р, що зменшує ламкість судин, а в комплексі з вітаміном С робить їх еластичними. Корисні властивості забезпечують алкалоїди. Саме завдяки кофеїну чай має тонізувальний ефект, а теобромін і теофілін пом’якшують його дію, не дозволяючи “збуритись” нервовій системі.
Англійці здавна змагаються з іншими “чайними” країнами за право вважатися найкращими знавцями чаю. А Китай і Японія – за першість виконання чайної церемонії. Цікаво, що в східних країнах чай спершу пили як ліки. Казахи є майстрами заварювання зеленого чаю, який тамує спрагу в найсильнішу спеку. Українська культура чаювання нині теж стрімко розвивається.
Чайне свято
Найзатребуванішими постачальниками чаю в світі вважають Індію, Китай і Шрі-Ланку. Зелений чай високого ґатунку виробляє Японія. А чай невисокої якості закуповують в Індонезії, В’єтнамі, Бангладеші, Кенії і Туреччині.
Щороку в усіх цих країнах 15 грудня відзначають Міжнародний день чаю. 15 грудня передує 16-ому, а 16 грудня 1773 року ввійшло у історію під гучною назвою “Бостонське чаювання”. Це мітинг колоністів США, які виступали проти тиску уряду, що призвів до знищення британського чайного вантажу. Ця обставина зіграла велику роль, ставши точкою відліку Американської революції. В цьому й полягає головна мета Міжнародного дня чаю – в боротьбі з численними проблемами чайної галузі.
Експорт чаю є основним важелем економіки деяких африканських країн і від його успішного продажу за кордон залежить благополуччя жителів. Це як зерно в українців, але якщо його надлишок не продадуть за кордон, то бодай спечуть хліб, а чай голоду не втамує… Відтак у названих країнах відбувається перевиробництво чаю і зниження його ціни.
Чорний чи зелений
Хтось віддає перевагу чорному міцному чаю, а хтось обирає зелений. Саме ці два сорти найпопулярніші в нашій місцевості. Якісний, правильно заварений чорний чай допомагає очистити судини і артерії; позбутися втоми і болю голови; активізує обмінні процеси; стимулює виділення шлункового соку; зміцнює ясна і захищає зуби від карієсу; сприяє виведенню токсинів, а завдяки сечогінним властивостям сприятливо впливає на стан нирок. Потогінні й бактерицидні властивості чорного чаю покращують загальний стан організму при застуді та інфекційних захворюваннях, алкалоїди – теобромін, теофілін і кофеїн – залежно від дози можуть як заспокоїти, так і збадьорити. Тобто що міцніша заварка, то більш тонізувальним буде напій.
Зелений чай позбавляє сонливості, підвищує уважність і зміцнює нервову систему. Як розповіла “Пошті” голова Асоціації дієтологів Львівщини Зоряна Завада, зелений чай виводить з організму радіоактивні речовини, затримує ріст ракових пухлин і вбиває бактерії, що руйнують зуби. Але не погоджується із твердженням, що зелений чай корисніший, аніж чорний. Зелений чай, як і чорний, підвищує тонус судин, але зелений різко його знижує, а чорний зберігає ефект надовго. У підсумку в людей, схильних до гіпотонії, може знизитися артеріальний тиск.
Зловживати не варто!
І дітям, і дорослим Зоряна Завада радить готувати чай, беручи для заварки не більш ніж 2-3 грами на день. Занадто часте споживання цього напою призводить до збільшення об’єму води в організмі, через що посилюється навантаження на серце і нирки.
Чорний чай у великій кількості вимиває корисні мікроелементи, наприклад, магній, необхідний для нормального функціонування нервової системи. А горнятко міцного напою перед сном може стати причиною безсоння. Занадто часте пиття міцного чорного чаю призводить до потемніння зубної емалі.
“При надмірному споживанні зеленого чаю можуть виникнути проблеми в роботі шлунково-кишкового тракту. Протипоказаний він і при гастриті та виразці шлунка!” – застерігає дієтолог.
Ми звикли пити чай із десертом, але так робити не можна, бо, взаємодіючи з чорним чаєм, солодощі мають властивість ущільнюватися в шлунку, і переварити їх травній системі буде набагато складніше. А ще не варто запивати чаєм лікарські препарати, адже ви не знаєте, яка хімічна реакція може бути викликана через таке поєднання.
Чаювання по-українськи
Східна культура, зокрема китайська чи японська, витворила з чаювання цілу церемонію, для якої передбачила не лише певний порядок дій, а й місце – чайний будиночок. На українському столі цей ароматний напій є гостем на відміну від традиційних квасу чи узвару. Ще на початку минулого століття у селах не знали, як його заварювати і пити.
Проте згодом чай здобув почесне місце і в нашій культурі, ставши символом сімейного затишку та внутрішньої гармонії. Ми п’ємо чай у сімейному колі за сніданком чи вечерею, запрошуємо на чай близьких друзів, заварюємо його, коли чимось засмучені і воліємо побути самі.
Заварюють цей напій залежно від національних традицій, ґатунку і різновиду. Проте є деякі спільні рекомендації, як-от: використовувати нагрітий окропом керамічний посуд; брати джерельну або артезіанську воду, яка щойно закипіла; не використовувати заварку тривалий час, бо найкращі властивості чаю зберігаються лише перші п’ять-сім хвилин. У нас на відміну від народів Сходу спосіб заварювання чаю дещо спрощений, але особливого шарму цьому напою додає щира бесіда, яка є спільною для всіх традицій чаювання в світі.
Як обрати якісний чай
• За сортами розрізняють чорний, зелений, білий, червоний і жовтий чаї. Якщо брати до уваги розмір частинок, то він буває крупнолистовий, середньолистовий і дрібнолистовий. Чай у пакетиках, як і розчинний, належить переважно до видів чаю низького ґатунку.
• Якщо обираєте чай у пакетиках, дивіться на термін придатності та наявність ушкоджень на упакованні.
• Справжні сорти заварного чаю зберігаються в непрозорих упакованнях (фользі, пакетах із шаром алюмінію або іншими матеріалами з металізацією), щоби всередину потрапило якнайменше вологи та повітря.
• Колір листя: у чорних сортів – темно-коричневий, майже чорний, у зеленого – світло-зелений, у червоного – коричневий.
• Листочки не мають бути тьмяними – повинні злегка виблискувати, приблизно одного розміру. На них не має бути білих наростів, що свідчать про дуже високу вологість і є отруйними.
• Треба понюхати чай, потерти його в долонях: якщо він перетворюється на порох – значить пересушений.
• Найкраще купувати чай на вагу в спеціалізованих магазинах.
Фіточаї також лікують
Настої із суданської троянди, рум’янку, м’яти не містять листя чайного дерева, тож називати їх чаями неправильно! Проте для нас слова “чай” та “лікувальний напій” вже стали синонімами і ми цінуємо цілющі властивості рослин, поширених у нашій місцевості.
Каркаде – для здорового кишківника. Покладіть ложку-дві пелюсток суданської троянди в горнятко (кількість ложок регулюється насиченістю смаку та кольору напою) і залийте окропом. Накрийте тарілочкою і настоюйте хвилин 15.
М’ята – для серця. Візьміть 1 ст. ложку подрібненого листя м’яти, залийте 1,5 склянки окропу і настоюйте, накривши кришкою, 15 хвилин.
Рум’янок – від нервів. 1 ст. ложку квіток ромашки залийте 1 склянкою окропу і настоюйте кілька хвилин під кришкою.
Меліса – для апетиту. 1 ст. ложку подрібненого листя змішайте з 1 ст. ложкою листя м’яти, залийте 1,5-2 склянками окропу і настоюйте 15-20 хвилин, накривши кришкою.
Шипшина – для імунітету. Не заварюйте в горнятку! Можна у термосі, але найкраще півгодини нагрівати на водяній бані або 5 хвилин потримати на відкритому вогні. Після цього обов’язково процідіть через кілька шарів марлі (дрібні ворсинки, які потраплять у слизову горла, можуть спричинити рак!).
Липа – для травлення. 1 ст. ложку цвіту залийте 1 склянкою окропу і настоюйте 10-20 хвилин під кришкою.
Звіробій – проти вірусів. 10 г сухої трави (1,5 ст. ложки) залийте 1 склянкою окропу, потримайте на водяній бані з півгодини і зачекайте 10 хвилин, поки вистигне. Потім процідіть через марлю і долийте 200 мл кип’яченої охолодженої води.
Калина – проти кашлю і гарячки. Невеликий кетяг калини добре промийте водою і покладіть у кухоль, додайте 50 г цукру (або меду), подрібніть і залийте 1 склянкою окропу.
Обліпиха – для загального оздоровлення. Ягоди промийте, 2/3 розімніть ложкою на пюре. Покладіть пюре у чайник, а решту цілих ягід залийте 200 мл окропу. Закутайте чайник у рушник і дайте напою настоятися 10-15 хвилин. Готовий наливайте через ситечко, додавши меду.
Але, як сказав “Пошті” відомий фітотерапевт Борис Скачко, з трав’яними чаями та відварами варто бути дуже обережними, бо якщо одним людям з тими чи тими хворобами вони допомагають, то іншим можуть зашкодити.