Вступна кампанія-2016: що зміниться?

Освітній експерт проаналізувала механізм, за яким відбуватиметься зарахування до альма-матер, які документи потрібні, як подавати заяву і як формуватиметься держзамовлення

фото: akademika.com.ua
Нещодавно Міністерство освіти і науки України оприлюднило Умови прийому до вищих навчальних закладів у 2016 році, які пройшли реєстрацію в Міністерстві юстиції. На стадії їх обговорення висловлювали різні думки і різні очікування. В основному механізм вступу, згідно із документом, не відрізнятиметься від цьогорічних, до деяких змін майбутнім абітурієнтам треба готуватися заздалегідь.
Освітній експерт Громадянської мережі ОПОРА Ольга Стрелюк проаналізувала основні новації, які й визначать, як саме відбуватиметься вступна кампанія-2016.
Конкурсний відбір-2016 відбуватиметься за новим Переліком галузей знань і спеціальностей, який було затверджено цього року. Тому власні Правила прийому, які виші повинні оприлюднити на своїх веб-сайтах до 15 грудня 2015 р., мають відображати ці зміни. Деякі спеціальності, як і частину напрямів підготовки, було об’єднано. Наприклад, замість напрямів підготовки журналістика, реклама і зв’язки з громадськістю та видавнича справа та редагування вступники побачать у додатках до Правил прийому лише одну спеціальність – журналістика. 
Основним критерієм відбору залишаються результати зовнішнього незалежного оцінювання. Для участі в конкурсному відборі прийматимуться сертифікати ЗНО з трьох предметів. Обов’язковим конкурсним предметом залишається українська мова та література. Інші два визначаються вишем або обираються вступником iз переліку, запропонованого вишем. Проте дійсними будуть тільки сертифікати ЗНО 2017-го року! 
Вага творчих конкурсів та фізичних випробувань має становити не більше ніж 25% конкурсного бала (за винятком напряму культура і мистецтво та архітектура та будівництво, де вона може дорівнювати 50% конкурсного бала).
Враховуватиметься при вступі також і атестат. Його вага може становити від 0 до 10 відсотків конкурсного бала.
Перемога на всеукраїнських олімпіадах та у конкурсі-захисті наукових робіт МАН, а також успішне закінчення підготовчих курсів при вишах на природничо-математичних та інженерно-технічних спеціальностях може становити від 0 до 5 відсотків конкурсного бала.
Конкурсний бал матиме дещо змінену формулу обрахунку, на відміну від 2015-го. Зокрема, вага балів за перемогу у всеукраїнській олімпіаді, конкурсі-захисті наукових робіт МАН та підготовчі курси стане складовою загального вагового коефіцієнту, що дорівнює одиниці. Тобто максимальний конкурсний бал може бути 200, а не 210, як минулого року. 
Вступати за результатами зовнішнього незалежного оцінювання або вступних іспитів у вишах матимуть право особи, звільнені з військової служби (в тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2015 року та особи, які її проходять (крім військовослужбовців строкової служби).
За результатами співбесіди можуть бути зараховані особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, та звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 р. по 30 квітня 2014 р.; визнані інвалідами війни.
Цільовий прийом до вищих навчальних закладів скасовується! Умови прийому до ВНЗ не передбачають участі в конкурсному відборі абітурієнтів з цільовими направленнями чи формування відповідних рейтингових списків вступників. 
Вступники подаватимуть заяви тільки в електронній формі. Винятком є особи, які вступатимуть за результатами іспитів, співбесіди та поза конкурсом, оскільки ці категорії абітурієнтів мають підтвердити свій статус. Але дані про середню оцінку атестата не передаються автоматично до системи ЄДЕБО, тому кожен вступник подаватиме їх самостійно! 
Абітурієнти присвоюватимуть пріоритети заявам, які подаватимуть до вишів. Кількість заяв залишається незмінною – 15, проте тепер їх можна подати у більш ніж 5 навчальних закладів. Кожен вступник має право подати до 15 заяв на 5 спеціальностей. 
Держзамовлення може розміщуватись у державних, комунальних чи приватних вишах. Хоча реального механізму надання держзамовлення приватним вишам наразі немає.
Кабмін затверджуватиме загальні показники обсягів держзамовлення, а виші подаватимуть свої пропозиції щодо кількості місць. Однак до 1 червня Міністерство має затвердити перелік профільних спеціальностей, на які виші зможуть здійснювати набір вступників за держзамовленням. Це означає, наприклад, що технічні виші можуть не отримати бюджетних місць на гуманітарні дисципліни, а аграрні – на правознавство. 
До 15 червня 2016 р. приймальні комісії повинні затвердити мінімальні та максимальні обсяги державного замовлення для молодших бакалаврів та бакалаврів за профільними спеціальностями (спеціалізаціями). Виші не повинні перевищувати обсяг держзамовлення попереднього року більше, ніж на 25%. Якщо попереднього року державне замовлення становило не більше 8 осіб або не надавалося взагалі, то максимальний його обсяг у 2016-ому може бути 10 осіб. Умова про мінімальні та максимальні показники державного замовлення вже зараз дає підстави стверджувати, що вступники не володітимуть інформацією про конкретні обсяги бюджетних місць у межах окремих спеціальностей. 
Списки вступників, рекомендованих до зарахування на місця держзамовлення, оприлюднюватимуться на стендах приймальних комісій і сайтах вишів. 
У нових Умовах прийому відсутня норма, яка б передбачала добір студентів на вакантні бюджетні місця, які залишатимуться через відмову окремих абітурієнтів навчатися у виші, де їх було рекомендовано. 
Фактично конкурс оригіналів (сумнозвісна “четверта хвиля”), який існував при вступі на бакалаврат, стане неможливим. І якщо в минулі роки частина абітурієнтів не подавали документи до вишу, де отримали рекомендацію, бо сподівалися “проскочити” на бюджет у більш рейтингові виші, то з наступного року такий механізм не працюватиме. 
Підготувала
Ірина Березовська

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4295 / 1.59MB / SQL:{query_count}