На львівських площі Ринок та алеї перед оперним театром ще й не пахне глінтвейном, ще не печуть м’яса, ще не продають гарячих пончиків. Шостий Різдвяний ярмарок у Львові запрацює 12 грудня і триватиме до 17 січня. Його урочисто відкриють на свято Миколая, 19 грудня, о 18.00. У цей день на львів’ян та гостей міста чекає традиційне запалення міської ялинки та святкова програма на головній сцені Різдвяного ярмарку біля Опери.
А ось на одному із найбільших старовинних ярмарків Європи – у Штутгарті – гендлярі вже продають смаколики, сувеніри і не тільки…
Ярмаркують ще зі XVII століття

Штутгарт – це місто у південно-західній Німеччині – столиця землі Баден-Вюртемберг, та шосте місто в рейтингу за кількістю населення країни. Центральна частина мегаполісу лежить у пишній долині, між виноградниками і лісом.
Це дім Гегеля, Шиллера, Гельдерліна, а також штаб-квартира німецьких виробників авто “Порше” та “Мерседес”.
У 1956 році тут збудували першу в світі телевежу, яка заклала прототип таких веж у цілому світі.

А ще, тут із сімнадцятого століття ярмаркують перед Різдвом: у давнину сюди з’їжджалися акробати, фокусники та жонглери, торговці звозили всякого краму. А купці приїжджали, бо знали, що тут можна купити сенсаційні речі: грамофон, бритву чи модель залізниці. А тепер?..
Ми на околиці Штутгарта, їдемо на ярмарок громадським транспортом. Обираємо між поїздом метро Stadtbahn (U-Bahn) та автобусом, перший варіант до вподоби більше. Двері в цьому так званому гібридові метро і трамвая відчиняються по обидва боки салону. Він рухається колією то під землею, то виїжджає на поверхню і так привозить нас у центр міста, у саме Різдво.
Мільйони відвідувачів

Тут на території замків Шиллера та Карла і на площі Ринок з 25 листопада до 23 грудня працюють 290 будиночків-магазинів. Святковий маркет площею 4200 кв. м відвідують близько чотирьох мільйонів шукачів атмосфери Різдва.
Тепер тут щоденно прогулюються люди, роздивляються крамнички із іграшками, сувенірами, прикрасами, антикваріатом та виробами ручної роботи, коштовностями та оригінальними побутовими речами.
Оглядини такого асортименту можуть затягнутися надовго. Адже протягом 29 днів (або 308 годин) тут працюють 1500 людей та 290 компаній.

Однак святковий шопінг – лише елемент різноманітної культурної програми для відвідувачів базару. Тут виступають музичні гурти (більше як 60), колективи грають театральні постановки, співають. На ярмарку проходять майстер-класи з виготовлення зимових прикрас та свічок та багато іншого…
Тут шукають заробітків і вуличні музиканти, переодягнені у святкові костюми санта-клаусів виспівують твердою, ніби не рідною, німецькою щось про Різдво.
Смаколики на різні апетити

Однак справжню атмосферу свята створюють аромати їжі та напоїв. На Штутгартському ярмарку годі й вибрати, що скуштувати, адже тут продають кулінарні шедеври з усього світу! Можна з’їсти сандвіч із традиційними німецькими ковбасками “братвурст” (це німецькі сосиски, смажені на сковорідці чи грилі), піцу чи добре прокопчену рибу. А на десерт поласувати ексклюзивними цукерками, скуштувати карамелізоване яблуко чи мандарини, виноград або ж банан у шоколаді. Також варто спробувати хрумкі горішки в солодкій оболонці. А потім можна зайти до невеличкого ярмаркового кафе і випити запашного гарячого глінтвейну.

Подають цей зимовий напій у невеличких сувенірних горнятках, на яких зображена панорама міста. Їх можна забрати з собою “в подарунок”, однак напій тоді обійдеться трошки дорожче.
Близьким можна привезти оригінальний і смачний подарунок – баночку лимонного чи малинового повидла, або ж часникової, апельсинової чи журавлинової гірчиці, також пляшку ексклюзивного пива чи вина.
Люди збираються на цьому грандіозному святі покупок, аби налаштувати різдвяний настрій. Адже, хоча у зимовому Штутгарті середня температура в холодну пору нуль градусів за Цельсієм, а сніг не тримається довше, ніж кілька днів, саме ярмарок компенсує атмосферу зими.

Тут над кожною деталлю добряче працюють дизайнери: на дахах магазинчиків можна видивлятися на чудові зимові експонати: північний полюс із білими ведмедями, лісове царство із оленями та дикими кабанами, подвір’я гномів, зимовий сад чи спокійний вертеп… Отак декорувати кіоски почали із сімдесятих років. І, важко не зауважити, головним матеріалом для декорацій є ялинові дерева чи гілки, якими обшиті більшість будиночків.
Дитяча казка

Німецькі діти знаходять подарунки не на Миколая під подушкою, а під ялинкою на Різдво. Чекають вони трохи довше за українських дітей, однак часто батьки та родичі влаштовують їм передсвяткові розваги, яких на ярмарку у Штутгарті тьма-тьмуща.
Одна із найбільш оригінальних атракцій для малечі – живий вертеп: біля шопки-інсталяції, де спочиває маленький Ісусик, у ярмарковий час живуть двоє овець та ягнят, ослик та коза. Такий міні-зоопарк сіє в дитячих очах блиск та запам’ятовується назавжди.

Проте не менш оригінальною атракцією серед численних розваг для маленьких відвідувачів є справжня міні-залізниця. Так, справжній потяг (однак, значно менших розмірів) працює на міні-паровому двигуні, від звичайної залізниця різниться лише розміром. Цей атракціон двічі обвозить дітей навколо маленького містечка. У макету такий реалістичний вигляд, що, здається, ніби в цей момент життя у “міні-місті” просто застигло у фотокадрі і скоро люди знову будуть метушливо снувати вулицями.
Різдвяний календар

Вікна ратуші Штутгарта щороку перед Різдвом прикрашають цифрами від одного до 23. Відтак управлінська будівля стає величезним календарем, а городяни таким чином рахують дні до народження Спасителя (від 1 до 23 грудня).
Календар – це у Німеччині дуже популярний подарунок до Новорічних свят, їх часто оформляють як фотоальбоми. Але передріздвяний календар, який можна побачити на будівлях, став традиційним на початку ХХ століття у протестантському середовищі, повідомляє “Німецька хвиля”.

Тоді це були паперові коробочки із солодощами, які мали віконечка, позначені числами від першого дня зими до 24 грудня. Їх дарували дітям, які отак підсолоджували собі чекання Різдва: кожного дня вони відкривали відповідне віконечко та з’їдали цукерку.
Часто коли у віконцях таких будівель-календарів з’являються різдвяні картини, а календар Штутгартської ратуші унікальний: він веде відлік ярмаркові, а у віконцях щодень з’являється герб одного із 23 районів міста. Відтак кожного вечора о 18 годині той район, чий герб відчинили, вітають музикою.
Львів –
Штутгарт – Львів