Порятунок потопельника, справа рук самого потопельника. Цю істину давно усвідомили багатодітні родини Львова. Тож Cпілка багатодітних сімей міста Лева "Щаслива родина" вирішила сама взятися за розв'язання своїх найболючіших проблем. Аби точно знати, які проблеми для багатодітних родин є найгострішими, вона провела серед них соціологічне дослідження. "Дуже часто бувають ситуації, що чиновники, які розробляють певні закони для соціальної підтримки багатодітних, не знають, які проблеми для таких сімей є найболючішими, що треба робити насамперед. А головне, що ці проблеми треба розв'язувати комплексно, бо поодинокі кроки не змінять ситуації", - розповідає Петро Галущак, заступник голови Cпілки багатодітних родин Львова.
Соціологічне дослідження спілка проводила наприкінці 2008 року. Обсяг вибіркової сукупності опитування - 400 осіб, задана похибка вибірки - у межах 2,5% (при 95% рівня довірчої ймовірності).
Серед головних завдань дослідження: дізнатися соціально-демографічну характеристику, матеріально-економічне становище, а також соціальну характеристику багатодітних сімей.
Згідно з результатами дослідження, майже у 30% багатодітних сімей разом проживає шестеро осіб, у 25% - семеро, а десять і більше осіб живуть разом у семи відсотках сімей. До того ж мешкають у дво- або трикімнатній квартирі. Середній вік батьків - 40-50 років, матерів - 30-40 років. А це означає, що більшість багатодітних сімей не мають можливості отримати пільгові кредити (як для молодих сімей) на житло.
У нашому суспільстві давно побутує думка, що в багатодітних сім'ях батьки мають або середню освіту, або малоосвічені. Проте дослідження показало, що така думка є абсолютно неправильною. Майже 50% батьків та матусь здобули середню спеціальну освіту (технікуми, училища), а 30% - вищу. У більшості багатодітних родин гроші заробляють чоловіки, майже 70% з них працюють на приватному або державному підприємстві, 15% - не працюють. Безробітних серед жінок значно більше (40%), адже більшість багатодітних матерів присвятили себе вихованню дітей.
Спілкуючись із багатодітними родинами й аналізуючи результати дослідження, з упевненістю можна сказати: для них головне - сімейні цінності. Майже у 60% опитаних разом живуть мати, батько й діти, а в 20% - під одним дахом проживає три покоління - бабусі, дідусі, батьки й діти. А ось неповних сімей (в яких є тільки мати або батько) є всього 10%. І ще один цікавий факт - сімейні конфлікти у третини сімей виникають 2-3 рази на місяць, а у 20% - тільки 2-3 рази на рік.
Одним з найболючіших питань для багатодітних родин є матеріальне забезпечення. Дослідження засвідчило, що основним джерелом доходів є заробітна плата (понад 70%), другим джерелом, яке для деяких сімей дає 40% доходу, є соціальна допомога (субсидії, соціальні виплати). "Хоча багато соціальних виплат започаткували торік уперше й деякі з них були одноразовими, проте для багатьох багатодітних родин вони були дуже вагомим внеском", - розповідає П. Галущак. Якщо перевести ці відсотки у гривні, то рівень доходів у 70% сімей становить 1000 - 3000 грн на місяць, а для одного члена родини - 370 грн. Лише два відсотки мають доходи в межах 5-7 тис. грн. З цих нехитрих доходів левову частку (44%) багатодітні сім'ї витрачають на харчування, більш як 20% - на оплату комунальних послуг, 15% - на одяг та інші необхідні речі, а решту - на ліки, і зовсім дещицю - на розваги, відпочинок. "Дуже часто люди дивуються, як ми виживаємо з такими доходами. Знаєте, як каже приказка: де годується семеро, там і для восьмого знайдеться. Окрім того, багато речей, зокрема одяг, переходить від старших до молодших", - розповідає пан Петро.
Зважаючи на таке матеріальне становище, більше половини родин не задоволені своїм соціальним становищем, а 36% не можуть наразі сказати, задоволені вони нинішнім становищем чи ні.
Та навіть незважаючи на скруту, багатодітні сім'ї не прагнуть вигод, майже 50% хочуть принаймні забезпечити своїх дітей найнеобхіднішим для життя.
Як розповідає П. Галущак, після завершення опитування спілка планує долучитися до розроблення комплексної міської програми допомоги багатодітним, а також до вдосконалення обласної програми. Одними з головних пропозицій багатодітних, з якими вони планують звертатися до міської влади, є вироблення пільгових тарифів на комунальні послуги, адже для багатьох сімей нинішні тарифи є непосильними. Заступник голови спілки багатодітних переконаний, що їхні пропозиції не залишаться без уваги. "Раніше нами просто нехтували, а тепер більшість сімей відчула, що все-таки спільними зусиллями можна багато зробити", - наголошує пан Петро.