Оксана Яковець, заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту населення ЛОДА, про одноразову допомогу для багатодітних родин, підтримку сімей, які виховують четверо і більше дітей, та перспективи їхнього захисту 2009 року
Криза, яка несподівано нагрянула до нас, найболючіше, мабуть, ударила по багатодітних родинах. Більшості з них і так жилося несолодко, а тепер і поготів. І спробуй дитині, якій п'ять-шість чи навіть 15 років, пояснити, чому їхній сім'ї стало значно важче жити. Грошей бракує не лише на нові кросівки чи комп'ютер, а навіть на найнеобхідніші речі. Правда, державні мужі твердять, що такі родини держава взяла під особливу опіку. На Львівщині навіть створено відповідну програму, мета якої - максимально допомогти багатодітним родинам. Як саме? Про це "Пошта" розпитала у заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення ЛОДА Оксани Яковець.
- Оксано Степанівно, розкажіть, будь ласка, детальніше про обласну програму підтримки багатодітних родин...
- Почну з того, що Львівщина - єдина область в Україні, яка торік затвердила окрему довгострокову програму (розрахована до 2015 року), спрямовану на посилення соціального захисту багатодітних родин. Вона має кілька напрямів: організаційно-правовий, культурно-освітній, соціальний, медичний. У розробці програми активну участь брала громадська організація "Спілка багатодітних сімей "Щаслива родина". Торік з обласного бюджету на підтримку цієї програми було виділено майже 5 млн грн, у тому числі: 1 млн грн - на оздоровлення й відпочинок, 1 млн грн - для надання одноразової допомоги, майже 500 тис грн - на медичне обслуговування, понад 300 тис грн - управлінню освіти і науки (на закупівлю підручників, канцтоварів) тощо. В обласному бюджеті 2009 року також виділено таку суму. Оскільки програма довготривала і багатогранна, фінансування окремих її заходів може здійснюватись і за рахунок місцевих бюджетів, тоді соціальна підтримка багатодітних родин буде значно суттєвішою.
- Які сім'ї можуть розраховувати на одноразову соціальну допомогу з обласного бюджету?
- Ті родини, в яких виховується четверо і більше неповнолітніх дітей. Правда, за умови, що батьки, скажімо, не є наркоманами чи алкоголіками і докладають зусиль для всебічного розвитку дітей. Цікавий нюанс: на допомогу з обласного бюджету можуть розраховувати всі без винятку багатодітні сім'ї, незалежно від того, які у них доходи.
Окрім одноразової допомоги, малозабезпечені багатодітні родини отримують державну допомогу, розмір якої залежить від доходу членів сім'ї.
Як повідомила "Пошті" Соломія Нарольська, начальник інформаційно-аналітичного відділу управління соціального захисту Львівської міської ради, багатодітні родини, що проживають у місті Лева, 2009 року можуть розраховувати на соціальну допомогу із трьох джерел. Перше - на допомогу із держбюджету як малозабезпечені сім'ї. Торік 200 багатодітних малозабезпечених родин, що проживають у Львові, отримували цю допомогу. Цьогоріч розмір допомоги і порядок її нарахування залишаються такими, як і у 2008 році. Друге - одноразова адресна допомога з обласного бюджету. Торік її отримали 134 львівські родини, в яких виховується четверо і більше дітей. Третє - допомога з міського бюджету. З ініціативи управління соціального захисту Львівської міської ради торік запровадили три нові види допомоги багатодітним сім'ям. Одноразова матеріальна допомога (по 1000 грн) багатодітним сім'ям, на утриманні яких четверо і більше дітей, на їхні потреби, зокрема, на проїзд у транспорті. Цією допомогою скористалися 324 родини. Сім'ї, в яких виховується шестеро і більше дітей віком до 18 років (або до 23 років, якщо діти навчаються у ВНЗ І - IV рівнів акредитації), отримали по 7,5 тис. грн для організації відпочинку або оздоровлення. Цю допомогу отримали 33 багатодітні родини. І родинам, у яких з'явилося троє і більше дітей, щомісяця доплачували з міської казни по 500 грн. Таких сімей торік у Львові було чотири. У 2009 році всі ці допомоги зберігаються. Щобільше, у міському бюджеті на ці цілі цьогоріч закладено значно більші суми. Скажімо, якщо торік допомогу у розмірі 1000 грн отримали 324 сім'ї, то цього року закладено суму на 452 сім'ї, а на одноразову допомогу для організації відпочинку і оздоровлення - для 49 родин (торік її отримали 33). |
- Ні. Аби її отримати, батько чи мати повинні звернутися із заявою та пакетом документів в управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.
- А які документи для цього потрібні?
- Лише копії свідоцтв про народження дітей та довідку з місця реєстрації про склад сім'ї. Якщо діти вже стали повнолітніми і навчаються у вищих навчальних закладах на стаціонарній формі навчання і їм не виповнилося ще 23 роки, то вони також входять до складу сім'ї, але повинні принести завірену відповідним чином довідку з ВНЗ.
- Цьогоріч, за вашими словами, на підтримку цієї програми, виділено майже 5 млн грн. Мільйон - на одноразову допомогу багатодітним родинам. А на які цілі буде витрачено решту грошей?
- Як я вже говорила, обласна програма має кілька напрямів. Як і минулого року, цією програмою передбачено гроші на оздоровлення і відпочинок дітей з багатодітних родин. Цього року на це виділено 2500 тис. грн. Певна сума передбачена для медичного обслуговування таких сімей, придбання канцелярського приладдя та підручників, проведення масових культурно-освітніх заходів, спортивних змагань тощо.
- На Львівщині багато родин, які виховують четверо і більше дітей?
- Торік в області проживало понад 4000 таких родин. Скільки таких сімей було станом на 1 січня 2009 року, ще не можу назвати, бо цифру уточнюють. Хочу додати, що на рівні держави також вжито певних заходів для соціального захисту багатодітних сімей. Скажімо, збільшено рівень забезпечення прожиткового мінімуму для кожної дитини з багатодітної родини при визначенні її права на соціальну допомогу незаможним сім'ям. Окрім того, 2009 року опрацьовуватимуть проект Закону України "Про державну соціальну допомогу багатодітним родинам в Україні". У проекті закону передбачено набагато ширшу програму соціальної підтримки: пільги на комунальні послуги, поліпшення житлових умов, безплатний проїзд у громадському транспорті, підготовка дітей до вступу у вищі навчальні заклади тощо. Чи переросте цього року проект у закон України, мені важко сказати. Все залежатиме від економічної ситуації в країні.