“Та коли ж та дитина вже відпочине?!”

“Пошта” запитала психолога, яким має бути дозвілля школярів на осінніх канікулах, а батьків – чим вони намагаються зацікавити своїх дітей під час шкільних вакацій

Осінні канікули – це і відпочинок від навчання, хоча воно тривало всього півтора місяця, і загартування перед зимою. Бо ж потрібно набратися сил, щоб успішно закінчити семестр. А ще ці два тижні дають хорошу можливість школярам позбутися осінньої депресії та запобігти емоційне виснаження. Крім того, осіння пора супроводжується, як правило, застудами, тож ці канікули частково “прописані” медиками, аби учні могли “викашляти” і “вилежати” хвороби.
У Вікіпедії йдеться про те, що відпочинок буває активним, пасивним, творчим та змішаним. Вид відпочинку зазвичай обирають батьки. Тому тільки від них залежить, чи піде він дитині на користь, а чи, навпаки, зашкодить! Добре, якщо це буде зміною діяльності, а не байдикуванням. 
“На канікулах треба робити все те, чого не встигаєш під час навчання, і  відпочинок цей полягає в зміні виду праці. Якщо під час навчання дитина була дуже завантажена, то на канікулах їй потрібно дати виспатися і робити те, що їй подобається. Це можуть бути і творчі гуртки, і пізнавальні майстер-класи. Можна відправити дитину до бабусі й дідуся, аби допомагала їм у господарстві, якщо їй це подобається. Тут усе індивідуально. Можливо, ваша дитина-підліток захоче знайти на час канікул підробіток. І якщо це бажання справді щире, то навряд чи завдасть їй фізичної шкоди – радше підготує до майбутнього дорослого життя. Про це не пишуть у психологічній літературі, але кожен із нас може сказати, де ми почуваємося добре, що нас заспокоює і відволікає від основного виду діяльності”, – розповідає “Пошті” дитячий психолог Галина Кравчишин. 
Часто батьки не розуміють, що, залишаючи дитину вдома саму, наодинці з комп’ютером, не допомагають їй краще налаштуватися на майбутній навчальний процес, а тільки сприяють інтернет-залежності, яку фахівці вже визначили як психічне захворювання. 
“Насамперед треба пояснити дитині, що сидіти за комп’ютером шість-вісім годин на день не можна, бо це шкодить її здоров’ю. Зі школярем завжди можна домовитися, скласти план його дозвілля з чітким розмежуванням часу: на сон, на відпочинок, на ігри за комп’ютером, на фізичну активність”, – радить дитячий психолог. 
Якщо під час навчання дитина дуже завантажена, на канікулах їй потрібно дати виспатися і робити те, що їй подобається
Покращити фізичну форму, запобігти захворювання хребта, які нині надзвичайно поширені через сидячий спосіб життя та неправильне сидіння за партою, допоможе активний відпочинок. Це може бути будь-яка спортивна секція – футбольна, баскетбольна, хокейна, заняття плаванням. Звісно, групи формують на початку навчального року, але кінець жовтня ще не є останнім терміном. До активного відпочинку належить і туризм. Як відомо, мандри – це єдиний спосіб набратися досвіду не старіючи. Що більше ваші діти побачать, дізнаються нового, то швидше розвиватимуться, ставатимуть самостійними. Учителі часто організовують екскурсії та поїздки саме на час канікул, тож не проґавте такого шансу, якщо не маєте часу на сімейну мандрівку.
Але якщо ваш син уже став, приміром, зіркою футболу серед юніорів, а донька – досвідченою плавчинею чи гімнасткою, тоді на канікулах краще просто дати їм можливість знизити фізичну активність, а не підвищувати її. Як уже мовилося, діти мають добре висиплятися. Можна зацікавити їх хорошим фільмом, порадити прочитати цікаву книжку, дати змогу зайнятися малюванням чи будь-яким іншим творчим процесом. 
“Мої діти на канікулах займаються тим, що їм подобається, і я їм цього не бороню. Старша Оленка вже у десятому класі. На осінні канікули, як і на всі інші, їде в село до бабусі. Там у неї друзі, там вона ходить на дискотеки, допомагає у господарстві – і то вже добре. А молодша Надійка – у сьомому класі. Дуже любить читати книжки, тож на канікулах з бібліотеки не виходить. Там відбуваються усілякі конкурси, в тому числі й на найкращого читача, запрошують відомих письменників”, – розповідає “Пошті” Тетяна, мама двох доньок. 
Непоганою альтернативою відпочинку від шаленого міського ритму є сільська місцевість. Тож якщо ваші батьки або родичі живуть у селі і завжди раді бачити племінників чи онуків, нехай діти гостюють у них. І повітрям свіжим подихають, і фізичної активності їм не бракуватиме. 
Якщо ж вам або вашим дітям це не до вподоби, оберіть змішаний тип відпочинку – підіть до лісу по гриби або на риболовлю, де не буде надмірних навантажень ні на розумову, ні на фізичну складову дитячого організму. Проте ваші зацікавлення повинні збігатися з уподобаннями  ваших дітей, бо такий відпочинок може бути тільки спільним, сімейним! Не можна відпускати дитину саму або з неповнолітніми друзями до лісу чи до водойми.
“Та коли ж та дитина вже відпочине?! Он у сина в щоденнику записана ціла купа домашніх завдань, які треба виконати на канікулах. І з математики багато прикладів, і аж чотири книжки потрібно прочитати… Два тижні канікул минають швидко, і навряд чи мій хлопець встигне це все зробити!” – обурюється батько підлітка Святослава Олег. А й справді, на час осінніх канікул ледь не кожен учитель вважає своїм обов’язком дати додаткові завдання для опрацювання, тож діти, яких батьки відправили кудись на відпочинок, в останні кілька днів не можуть собі дати з цим ради.
“Я проти того, щоб на канікулах щось учити! А якщо й треба виконати якесь домашнє завдання, якусь роботу, то раджу це робити ближче до початку навчання. Наприклад, можна розподілити час так: всі канікули школяр відпочиває, а в останні два дні робить домашні завдання”, – веде далі дитячий психолог. 
“Обсяг домашніх завдань, які задають дітям на канікули, залежить від рівня їхніх знань і потреб. Якщо вашому синові чи доньці необхідно доопрацювати якийсь навчальний предмет – це нормально. А коли йдеться вже про конкретні перевантаження, тоді санепідемстанція може зафіксувати порушення”, – пояснює “Пошті” Галина Слічна, директор департаменту гуманітарної політики Львівської міськради.
З її слів, для тих, хто не хоче покидати стін рідної школи, навчальні заклади працюють у звичному режимі. На бажання вчителі можуть спільно з учнями організовувати пізнавально-розважальні заходи. 

“Веселі канікули” тривають

Для дітей із багатодітних і малозабезпечених родин організували безкоштовні пізнавальні та розважальні заходи

Щоби час вакацій для дітей із багатодітних і малозабезпечених родин минув весело та цікаво, соціальна кампанія “Добрі справи” спільно з культурними та розважальними закладами Львова організувала для них комплекс культурно-пізнавальних та розважальних заходів у рамках проекту “Веселі канікули”.
Цього року участь в програмі соціальних заходів можуть узяти й діти учасників АТО та переселенців з окупованих Луганської і Донецької областей. Упродовж осінніх шкільних канікул на дітей з цих родин щодня чекають нові цікаві акції та майстер-класи, інформує прес-служба Львівської міськради. Триватимуть “Веселі канікули” до 30 жовтня, тобто до завершення вакацій. 
“Ця єдність у роботі цілком відмінних між собою людей, їхнє бажання допомогти та зробити добру справу для того, хто потребує підтримки, ще раз переконують у тому, що разом ми можемо змінювати світ. А усмішки та незабутні враження дітей від яскравих заходів, учасниками яких вони стали, дарують всім упевненість, що справа ця недаремна. Щиро сподіваємось, що підготовлені нами заходи сподобаються дітям, принесуть їм радісні миті і задоволення від того, що відбуватиметься”, – каже Єлизавета Майорова, спеціаліст управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР. 
Діти можуть безкоштовно відвідати: 
– розважальний центр “Моторна бджілка”; 
– розважальний центр “Дитяча планета”; 
– Перший український театр для дітей та юнацтва; 
– Львівський театр естрадних мініатюр “І люди, і ляльки”. 
Для того, аби туди потрапити,  батькам потрібно звернутися в управління молоді, сім’ї та спорту Львівської міськради, зателефонувавши на номер 297-58-71. “Ми порадимо, що саме можна відвідати або взяти участь відповідно до віку та зацікавлень дитини”, – пояснює Єлизавета Майорова.
Галина Слічна, директор департаменту гуманітарної політики Львівської міськради:
– Докладно про всі необхідні дозволи для того, щоб організувати туристичну мандрівку школярів, можна дізнатися в управлінні освіти. Обов’язково повинен бути наказ керівництва навчального закладу, має бути поінформований відділ освіти, подані різні пакети документів на екскурсії Україною та за кордоном, а ще супровід і згода батьків. Учителі обов’язково повинні розповісти учням про безпеку під час туристичних подорожей.
Ігор Губіліт, розробник дитячих турів:
– Якщо йдеться про одноденні поїздки, то це мандрівки в Карпати і Розточчя, а якщо дводенні, то на Закарпаття, Гуцульщину. Маємо багато шкільних турів. За допомоги анкетування вивчаємо думку дітей: що їм подобається, а що ні. Стараємося називати менше дат, розповідати більше цікавинок про туристичні об’єкти. Проблемою для організаторів шкільних екскурсій є малі групи (тоді виникає проблема із транспортом та фінансами). Великі автобуси комфортніші, що більше дітей їхатиме, то дешевше обійдеться дорога. Добре було б узяти й хорошого аніматора (це недорого), дітям буде весело, і від поїздки залишаться приємні враження. Ретельніше добираємо раціон, замовляємо прості страви національної кухні. Дбаємо про безпеку школярів та комфортні умови переїзду і проживання. Згідно з нашим законодавством, дитячі тури взагалі не мають права на існування. Якщо везете велику групу, наприклад, із п’ятдесяти школярів, то в автобусі мають бути двоє лікарів. А ще знадобиться купа дозволів… На цю бюрократію треба витратити багато часу і зусиль. Батьки зараз не є настільки платоспроможними, щоб заплатити за тур, дати дитині грошей зі собою, а ще оплатити послуги двох лікарів у автобусі. Це абсурд! От і виникає парадокс: до дітей закон застосовує найбільше обмежень, а на практиці є так, що їх везуть у найгірших автобусах, бо економлять, бо не кожен перевізник погоджується мати проблеми з документами.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.4616 / 1.65MB / SQL:{query_count}