Знову дванадцятирічка?!

Освітня “революція”: які новації чекають учнів та педагогів у разі ухвалення закону про середню освіту вже з 1 січня 2016-го

Верховна Рада України вже у листопаді планує розглянути новий закон “Про освіту”, який має покласти початок реформуванню української школи, а також вплинути на усіх учасників освітнього процесу. Однією з найбільш обговорюваних у суспільстві змін є перехід України на 12-річну шкільну освіту. Передбачається, що після ухвалення закону початкова освіта триватиме п’ять років, базова середня здобуватиметься впродовж чотирьох років, а профільна середня – три роки. 
Повна середня освіта в Україні буде визначена як обов’язкова. При цьому держава гарантуватиме громадянам право на повну середню освіту і платитиме за її здобуття. Крім того, на державу буде покладений обов’язок із забезпечення учнів підручниками, в тому числі електронними.
Базова середня освіта передбачає підготовку до наступного рівня освіти – профільної середньої. Базова середня освіта здобувається в освітньому закладі освіти, а також може здобуватися особами в будь-яких формах, визначених законодавством. Вибір форми здобуття базової середньої освіти дітьми покладається на їхніх батьків.
Педагогічні працівники будуть зобов’язані що п’ять років проходити повторну сертифікацію
 Профільна середня освіта передбачатиме два напрями профілізації – загальноосвітній та професійний. Навчальні досягнення випускників після закінчення базової та повної середньої освіти підтверджуватимуться державною підсумковою атестацією у вигляді зовнішнього незалежного оцінювання, інформує Освіта.ua
Керівник закладу освіти обиратиметься за конкурсом, після чого він здійснюватиме свою діяльність за контрактом. Також за результатами конкурсного відбору шляхом укладення трудового договору прийматимуть на роботу педагогічних працівників. Кандидати для роботи в закладах дошкільної, середньої, позашкільної та професійної освіти на посадах педагогічних працівників проходитимуть державну сертифікацію. За її результатами вчителям присвоюватимуть певну кваліфікаційну категорію, зокрема, педагога-стажиста, педагога другої категорії, педагога першої категорії або педагога вищої категорії.

Після ухвалення законопроекту педагогічні працівники будуть зобов’язані що п’ять років проходити повторну сертифікацію, за результатами якої підтверджувати кваліфікаційну категорію або ж отримувати вищу. При сертифікації для роботи у закладах дошкільної, середньої, позашкільної освіти перевірці підлягають знання та навики зі змісту й методики навчання і знання предмета (предметів), які планує викладати учитель. У разі непроходження сертифікації або неспроможності підтвердити присвоєну раніше кваліфікаційну категорію особу відсторонять від педагогічної діяльності.
Педагогічні працівники матимуть право на академічну свободу, включаючи свободу викладання, свободу від втручання в педагогічну, науково-педагогічну та наукову діяльність, вільний вибір форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі. Також передбачено, що педагогічні працівники матимуть право на однорічну неоплачувану творчу відпустку не рідше одного разу на 10 років із зарахуванням до загального та спеціального трудового стажу.
З метою забезпечення належних умов реалізації права на освіту в системі освіти впровадять Інститут освітнього омбудсмена, який розглядатиме скарги, подані від осіб, які навчаються, їхніх батьків, а також від осіб, які навчають, у закладах освіти всіх рівнів. За результатами проведених перевірок освітній омбудсмен виноситиме рішення щодо обґрунтованості (чи необґрунтованості) скарги і на його основі даватиме рекомендації закладам освіти, органам управління освітою, правоохоронним органам.
Із повним текстом законопроекту можна ознайомитися на сайті Міністерства освіти і науки. 

“Школа не вчить критичного мислення”

Сім основних тез лекції соціолога Вікторії Бриндзи про цінності в українській освіті, те, чого їй бракує, і що з цим робити 
У галузі освіти тема реформ не нова. Її обговорюють на різних рівнях у різних інстанціях, проте розмови ці стосуються радше процедурних моментів. Проте пора замислитись, що дає українському суспільству майже стовідсоткова освіченість, які цінності, знання, навички передає сучасна українська освіта і як синхронізувати її зі змінами в суспільстві?
Ці та інші питання входять у площину фахових інтересів соціолога (Фрайбурзький університет), старшого аналітика компанії pro.mova, учасниці Унівської та Несторівської груп, керівника проекту з глибинного медіа-моніторингу освітньої реформи в Україні, викладача курсу “Критичне мислення” в УКУ.
“Пошта” відібрала ключові тези розмови з Вікторією Бриндзою (на фото) “Цінності у пострадянській освіті. Які зміни можливі?”, що відбулася нещодавно в книгарні “Є”. 

* Незважаючи на те, що українське суспільство задекларувало демократичність, але інститути суспільства відбивають стару радянську тоталітарну картину, коли не людина приймає рішення, а за неї це робить держава, відповідно в освіті ми бачили такі ознаки, маркери, незбіги. Освіта виконує кілька функцій, зокрема дві найголовніші – соціалізацію, тобто допомогу людині перейти в доросле життя, зрозуміти, як їй взаємодіяти з іншими людьми, і передачу культурного капіталу, тобто всього того, що напрацювало людство. Освіта досі відтворює тоталітарну систему, при якій людина не є суб’єктом, не приймає рішення самостійно, а об’єктом – виконує соціальні програми. Звісно, ми свідомі того, що не всі члени суспільства можуть брати на себе відповідальність і приймати рішення, не всі готові бути суб’єктами. Однак з тим, як розвивається сучасний світ, бачимо, що людей, здатних до суб’єктності, стає щораз більше. 

* Наша освіта не відповідає вимогам постіндустріального суспільства, тобто не відповідає викликам інформаційного суспільства, коли нам не треба більше запам’ятовувати багато речей, а радше треба знати, як ними користуватися, як і де ці знання шукати, вміти ними розпоряджатися.
Освіта, диплом сприймається як певний чинник безпеки: отримаю диплом, значить автоматично опинюся в безпеці, зможу отримати кращі можливості роботи. Всі учасники освітнього процесу розуміють і відчувають, що щось не так. Ми ніби й здобуваємо знання, але поряд із тим мусимо наймати репетиторів. У вищій освіті рівень знань низький, а люди все одно потрапляють у виші, здобувають дипломи… Мало кого виключають… 

* ОБСЄ нещодавно запровадило новий показник освіти – якість. Тест PISA оцінює, наскільки школяр може зрозуміти, про що йдеться, вирішувати проблеми, наскільки володіє знаннями. Відповідно до цих показників було доведено, що не має значення, скільки років учень просидів у школі, більше значення має те, наскільки він використовує ці знання, наскільки розвинені його вміння читати і розуміти, вирішувати завдання. 

* Зараз школа відтворює тоталітарну схему – вчить нас репродукування знань, а не формування власної думки. Якщо подивитись на підручники, то там є тільки одне правильне рішення. Це дуже страшно для суспільства, тому що це ламає мозок зі самого дитинства, бо треба адаптуватись до того, що вчитель назве правильним/неправильним. Інший бік медалі – вчителі теж невмотивовані працювати добре. З одного боку, затиснуті бюрократичною системою, з іншого – “свободолюбними” батьками і учнями, які не завжди розуміють, що таке відповідальність і свобода, яку функцію має виконувати школа. 

* Теперішня школа не вчить критичного мислення, свободи, коли ми докладаємо зусилля і отримуємо результат, зусилля це спотворюється в бік догоджання учителеві чи програмі замість розвитку прагнення, навіть конкурентності. Бачимо відтворення заборон як єдиноможливого методу підтримання дисципліни, а не через мотивацію учнів, скеровування. Але суспільство рухається до більшої відкритості, лібералізму, до атмосфери, де людина дедалі більше може обирати. Отримуючи такий позив у родині, медіа, дитина не розуміє, чого має рухатися через заборони в школі, може ставити під сумнів саму школу і навіть систему освіти. 


* Викладаючи критичне мислення, зіштовхуюсь із ситуацією, що у нас все ще присутнє уявлення, що якщо я з кимось погоджуюся в дискусії, то свою думку тим підважую, я маю або з ним погодитись, або мій опонент – зі мною. Це є і в середовищі експертів. Критика у нас присутня на рівні критицизму: своєю критикою ми маємо або знищити опонента критикою замість того, аби дати йому гідний фідбек (тобто відповідь). Так само болісно сприймаємо критику. А все тому, що в школі нас не вчили провадити дискусію, розділяти думку і особу. Ми говоримо, що не погоджуємось з кимось, а не з певною думкою, хоча насправді не згодні з висловленою думкою. Все це відображаються в уявленнях дитини, молодої людини про те, як влаштований світ… Не треба знаходити одну єдину правильну істину, у світі є безліч цікавих позицій, які заслуговують уваги, і серед цього розмаїття можна й варто співіснувати. 

* З новим законом “Про освіту” ця ситуація має шанс виправитися. Але все потроху змінюється. Цікавий момент: МОН дуже хвалило те, що можна перенести виші та школи з Донбасу. Так, ми вчимося жити разом, конкурентно. Реформи в освіті потрібні не лише освітянам. Освіта формує цінності суспільства, формує те, що ми вважаємо правильним. Зміни, яких потребує освіта, мають бути достатньо кардинальними, але вони стосуються не лише освіти, а радше управління нею. Сьогодні ми бачимо, що не все МОН може вирішити, а навіть активні освітяни чекають змін саме там. Міністерство стає відкритішим, просто не все одразу встигає робити. У Львові заснували освітній кластер – поки що це тільки ініціатива, неформальне об’єднання, яке говорить про тактичні речі для Львова, зокрема, про поширення англійської, співпрацю вишів із бізнесом. Все одно бракує стратегічних речей, бракує того, щоби інституції державні перетворювалися, переосмислювалися.  

За часів Табачника був сильним рух щодо знецінювання будь-яких реформ. Усі наші рекомендації були зведені з точністю до навпаки, система спотворила ЗНО, школи стали підготовкою до доступу, до диплома, який дасть путівку в життя. Працюємо з учителями над тим, як говорити про свободу, розкривати її дітям. 
Підготувала
Ірина Березовська





коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4302 / 1.64MB / SQL:{query_count}