Які овочі-фрукти купити - мариновані чи свіжі? Вибираючи, ми, звісно, віддаємо перевагу свіжим, адже вони містять значно більше вітамінів та корисних речовин, аніж ті, що пройшли теплову обробку. Проте є винятки із правил і це стосується оливок. Сирі оливки - неїстівні, тож споживати їх можна тільки після обробки.
Які овочі-фрукти купити - мариновані чи свіжі? Вибираючи, ми, звісно, віддаємо перевагу свіжим, адже вони містять значно більше вітамінів та корисних речовин, аніж ті, що пройшли теплову обробку. Проте є винятки із правил і це стосується оливок. Сирі оливки - неїстівні, тож споживати їх можна тільки після обробки.
На українському ринку асортимент оливок дуже широкий: зелені, чорні, з різними добавками - анчоусами, лимонами, каперсами, мигдалем, червоним перцем тощо, а ще оливкова олія, яка не тільки смачна, а й корисна. Більшість оливок, які потрапляють на український ринок, - родом з Іспанії.
Науково-дослідний центр незалежних споживчих експертиз "Тест" протестував оливки. Для перевірки взяли 10 марок продуктів. Більшість відібраних для тесту оливок були у бляшаних банках, кілька в скляних. Скляна банка зручна тим, що споживач бачить, якого кольору та розміру оливки і загалом, який їхній зовнішній вигляд.
Після оцінювання зовнішнього вигляду фахівці рекомендують уважно прочитати маркування, бо як свідчить тестування, порушень є чимало. Як пише сайт "Довідник споживача", на більшості продуктів можна тільки прочитати, що вони містять добавки Е, проте, які це добавки, пояснення нема ("ІTLV", "KALІMERA", "Olіve lіne", "Karnau", "ACORSA", "Премія" і "АФІНА Паллада"). На етикетках "Olіve lіne" і "OSKAR" є тільки адреса для кореспонденції в Україні без контактного телефону. На пакуванні "АФІНА Паллада" не зазначено виробника, є тільки дистриб'ютор і представник в Україні. Виробники "Olіvero" не вказали вміст білків і жирів у своєму продукті, а "KALІMERA" - вміст білків. Цікаво, що "KALІMERA" і "ІTLV" зазначили, що вміст вуглеводів у оливках - нульовий, проте в більшості оливок вміст вуглеводів доходить до 5,2 г/100 г, жирів ще більше - до 19,6 г/100 г. Тестувальники мали зауваження і до складу. Виробники продукту "Olіvero" забули до складу записати воду. Іноді, читаючи етикетки продуктів, можна насміятися до сліз. Наприклад, на етикетці оливок з кісточкою (!!!) "KALІMERA" пише: "Увага! У банці можуть бути цілі кісточки або фрагменти кісточок". На етикетці оливок "Olіvero" немає маси основного продукту й калібру. Немає калібру й на етикетці "KALІMERA". А інформація про калібр є дуже важливою. Калібр зазвичай позначають на дні банки - дві цифри через дріб. Ці цифри визначають кількість плодів, які важать 1кг. Що менші цифри, то менше їх міститься в 1кг, й, відповідно, вони більші за розміром. Наприклад, оливки калібру 140/180 більші, ніж оливки калібру 280/320. Через калібр оливки однієї й тієї ж торговельної марки коштують по-різному: більші - дорожчі.
Склад консервованих оливок не багатокомпонентний. Крім оливок і води, додають сіль і харчові кислоти, щоб одержати маринад. Також як стабілізатор використовують натрієвий альгінат і глюконат заліза, як антиокислювач - аскорбінову кислоту, як підсилювач смаку - глутамат натрію. З харчових кислот частіше використовують молочну й лимонну, рідше оцтову. Лимонна кислота вважається найбільш м'якою порівняно з іншими харчовими кислотами.