Шанс на освіту і гідне життя у суспільстві матиме відтепер більше дітей з особливими потребами. Принаймні це гарантує відповідний Меморандум про співпрацю, підписаний між Всеукраїнським фондом "Крок за кроком" та представниками обласної і міської влади. Підписання документа відбулося під час "круглого столу" "Інклюзивна освіта - шлях у майбутнє", на який, окрім поважних чиновників, було запрошено Юлію Найду, директора Всеукраїнського фонду "Крок за кроком", Миколу Сварника, національного координатора проекту "Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні", Галину Кирчів-Грицай, голову правління благодійного Фонду взаємодопомоги та захисту дітей з аутизмом "Контакт", та представників інших громадських організацій, що опікуються неповносправними (інклюзія - це процес реального залучення неповносправних людей в активне суспільне життя; забезпечення їхньої участі в академічному і суспільному житті - "Пошта").
Кінцевою метою інклюзивних процесів є така зміна суспільства, щоб воно почало пристосовуватись до індивідуальних потреб особливих людей, а не навпаки.
Проблеми у сфері реалізації права на освіту для неповносправних дітей починаються з термінології. У країні досі немає єдиної офіційної термінології для характеристики дітей з особливими освітніми потребами. В основних законах про освіту трапляються такі терміни, "діти, що потребують фізичної корекції чи розумового розвитку". Окрім того, застарілі методики виконання, нечітко визначена відповідальність учителів за якість знань учнів з особливими потребами, брак спеціальної підготовки, відсутність помічників для вчителя, нестача часу для консультацій з батьками.
За словами начальника головного управління освіти і науки Львівської ОДА Павла Хобзея, найчастіше реалізація "права на освіту" для неповносправних дітей уособлюється виключно в індивідуальних заняттях вдома, коли вчитель приходить до дитини. Проте через людський фактор такі заняття часто переносяться чи проводяться абияк. Тоді як для неповносправної дитини дуже важливо мати соціальний контакт з людьми, перебувати з ними в одному оточенні. Тому, на думку Павла Хобзея, варто обмежити таке "індивідуальне" навчання і трансформувати його в інші варіанти, за яких дитина може вільно контактувати з соціумом.
На думку Павла Хобзея, індивідуальне навчання виправдане лише у критичних випадках, коли діти не можуть рухатись чи є невиліковно хворими, або мають серйозні психічні вади.
"Водночас учителі зацікавлені в індивідуальному навчанні. Адже індивідуальні заняття з двома дітьми дорівнюють педагогічному навантаженню у 18 годин - вчительській ставці. Маємо випадки, коли батьки, через недбале ставлення вчителів до індивідуальних занять, звертаються зі скаргами і віддають дитину у спеціальні школи-інтернати вже у старшому віці. Але в таких випадках завжди згаяно час", - пояснив він.
Зараз у Львівській області на індивідуальному навчанні перебуває понад тисячу дітей. Щодо Львова, то, за словами начальника міського управління освіти Надії Оксенчук, експериментальними майданчиками з інклюзії у Львові є шість шкіл. 671 дитина з особливими потребами залучена до навчання у 104 школах міста.
"Найбільший успіх у тому, що нині вже не потрібно переконувати батьків, щоб вони не зачинялися зі своїми дітьми вдома. Вони йдуть до нас, і ми разом шукаємо виходу зі ситуації. Назустріч батькам йдуть також учителі та влада. Цей прорив у людській психології дав позитивні результати", - зауважила Надія Оксенчук.
P.S. Торік Президент України Віктор Ющенко підписав Рамкову угоду щодо приєднання України до Конвенції ООН "Про права інвалідів", яка є основоположною для впровадження інклюзивної освіти. Та наразі документ ще не ратифікований.
До теми
Інклюзивний підхід - створення таких умов, за яких усі учні мають однаковий доступ до освіти, у тому числі й діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у загальноосвітніх школах. Однією з цілей такого процесу є подолання упереджень й дискримінації проти тих, хто "відрізняється".