Пекло на Зеленому континенті

Лісові пожежі в Австралії вже забрали життя близько 130 осіб

Лісові пожежі в Австралії вже забрали життя близько 130 осіб

pozeza1.jpg

Пожежі почалися ще на початку лютого в умовах рекордної спеки, що супроводжується ще й сильним вітром. На момент підготовки матеріалу до друку було відомо, що вогонь знищив не менше 750 будинків та понад 330 тисяч гектарів лісових масивів. Стихія стала причиною загибелі щонайменше 128 осіб.

Однак дані про загиблих і руйнування не є остаточними - огляд районів, що потерпіли від пожеж, досі триває. Загалом зона стихійного лиха охоплює площу близько трьох тисяч квадратних кілометрів (для порівняння, це більше від території Люксембургу).

Найстрашніші лісові пожежі в Австралії зафіксовані у 1939 році (так звана чорна п'ятниця), коли загинула 71 людина; та 1983-му, коли вогонь забрав життя 75 осіб.

Наразі відомо, що свої будинки залишили понад п'ять тисяч мешканців штату Вікторія. Біженців розмістили в наметових таборах, де їх забезпечують безкоштовними житлом, їжею та одягом. Близько трьох тисяч волонтерів надають людям також психологічну підтримку і вирішують проблеми з транспортом для евакуації.

Станом на вчора у штаті Вікторія на південному сході Австралії налічувалося 25 осередків пожежі, два з яких становили особливу небезпеку та загрожували поширенням на сусідні Новий Південний Вельс та інші штати півдня Австралії. Пожежники запевняли, що кілька вогнищ вдалося взяти під повний контроль. Крім того, в Австралії сподіваються на сильний дощ. Зазвичай посухи на півдні Австралії не тривалі. Але як воно буде цього разу - не відомо. Улітку, сезоні, який тут триває з грудня по лютий, над сильно нагрітою поверхнею континенту встановлюється район мінімального тиску, в який з північного заходу і півночі втягується вологий екваторіальний мусон, що приносить рясні опади.

Зазначимо, що, крім суто природної версії, в правоохоронних органів Австралії також є підозри, що в деяких випадках загоряння виникали в результаті цілеспрямованого підпалу. Зокрема, прем'єр-міністр Австралії Кевін Радд звинуватив паліїв "у масовому вбивстві" та пригрозив суворим покаранням. У неділю навіть затримали двох підозрюваних у навмисному підпалі, щоправда, пожежі, які вони спровокували, не призвели до людських жертв.

Для кращого розуміння ситуації варто зазначити, що майже на всій території Австралії панує тропічний континентальний сухий або вкрай сухий клімат. Сумарне сонячне опромінення постійно високе, що при невеликих висотах рівнин Австралії спричиняє високі температури на всьому материку. Положення більшої частини Австралії у континентальному секторі тропічного поясу зумовлює сухість клімату, що спричиняє періодичні посухи, а ті, своєю чергою, дуже часті пожежі.

Загалом боротьба з пожежами для австралійців є цілком рутинною справою. Зокрема, в січні цього року лісові пожежі загрожували десяткам населених пунктів, у тому числі великим містам. У штаті Новий Південний Вельс навіть було оголошено надзвичайний стан. Проте тоді ніхто не здіймав такої паніки. Зате теперішнє стихійне лихо за кількістю жертв і руйнувань стало найстрашнішим за всю історію країни.

ДО ТЕМИ

Учені-екологи стверджують, що однією з головних причин критичного загострення екологічної ситуації у світі на початку третього тисячоліття стали істотні зміни клімату в багатьох регіонах. Глобальне потепління, що триває, неоднорідне в часі й у просторі. Модель глобальної циркуляції атмосфери показує, що через найближчі 30-50 років таке потепління найбільше проявиться у Північній півкулі. Зокрема, встановлено, що першими жертвами стануть Урал і Сибір, де за останні 100 років середньорічна температура підвищилася майже на два градуси за Цельсієм. Принагідно нагадаємо, що Росія - провідна лісова держава світу. Її лісові площі становлять чверть зеленого покриву планети.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4613 / 1.57MB / SQL:{query_count}