Олег Мицик, адвокат:
– Законом України “Про захист прав споживачів” і “Порядком здійснення торговельної діяльності й правил торговельного обслуговування населення”, затвердженими постановою Кабміну №833 від 15.06.2006 року, не передбачений обов’язок покупців здавати свої речі в камери зберігання супермаркетів для реалізації права на здійснення покупок.
Адміністрація бере на себе зобов’язання про збереження зданих покупцями речей! Це підтверджується видачею покупцеві номерного жетона, іншого знака, що засвідчує прийняття речі на зберігання (відповідно до статті 937 Цивільного кодексу України). Це і є укладенням договору зберігання з адміністрацією магазину.
Згідно зі статтею 942 Цивільного кодексу України, зберігач зобов’язаний ужити всіх заходів для забезпечення схоронності речі. Якщо зберігання здійснюється безоплатно, зберігач зобов’язаний піклуватися про річ як про власну. Крім того, статтями 950 і 951 Цивільного кодексу України передбачена відповідальність зберігача у разі втрати або пошкодження речі.
За втрату (нестачу) або пошкодження речі, прийнятої на зберігання, зберігач відповідає на загальних підставах. Професійний зберігач відповідає за втрату (нестачу) або пошкодження речі, якщо не доведе, що це сталося внаслідок:
– непереборної сили;
– таких особливостей речі, про які зберігач, приймаючи її на зберігання, не знав і не міг знати:
– умислу чи грубої необережності поклажодавця.
Зберігач несе відповідальність за втрату (нестачу) або пошкодження речі після закінчення строку зберігання лише за наявності його умислу або грубої необережності.
Збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі, відшкодовуються зберігачем:
– у разі втрати (нестачі) речі в розмірі її вартості;
– у разі пошкодження речі в розмірі суми, на яку знизилася вартість речі.
Якщо внаслідок пошкодження речі її якість змінилася так, що вона не може бути використана за призначенням, поклажодавець має право відмовитися від цієї речі і вимагати від зберігача відшкодування її вартості. Якщо ви не впевнені у тому, що ваші речі будуть зберігатися належним чином, то маєте право відмовитися від їх зберігання у камерах схову супермаркету.
У будь-якому випадку ви не зобов’язані здавати свої сумки незалежно від їх розмірів і вмісту, а працівник охорони не має права оглядати їх ні на вході, ні на виході або ж забороняти вам зайти на територію магазину. Законодавчою підставою цього є ст. 627 ЦК України, в якій ідеться про свободу договору, що в цьому випадку означає свободу споживача відмовитися від договору зберігання.