Вип’ємо кави?

“Пошта” дізналася, яку країну вважають батьківщиною кави, скільки є її основних сортів, і запитала дієтолога, чим цей напій корисний, а чим шкідливий

“Йдемо на каву!” – це відоме й багатозначне запрошення галичани використовують у всіх випадках життя: під час дружньої прогулянки, ділової бесіди чи романтичної зустрічі. 
Місто Лева здавна вважають “кавовою столицею” України, а дослідники запевняють, що до радянської влади Львів не був ані містом кави, ані містом пива, а просто типово європейським. Кавову міфологему, як уже писала “Пошта”, плекають львів’яни для того, аби розвивати туризм. Та все ж ніхто не наважиться заперечити, що каву тут п’ють з особливим шармом.
Британські соціологи переконують, що кава є наступним за популярністю напоєм у світі після води. Батьківщиною кави вважають Ефіопію. Ще до I століття від Різдва Христового жителі провінції Каффа дізналися про властивості ягід з кавового дерева, які додавати сил і бадьорості. Тоді, щоправда, кавові зерна споживати загорнутими у тваринний жир. У довгих і виснажливих походах пустелею вони нерідко ставали єдиним джерелом енергії. 

Що ми п’ємо

Зараз нечасто зустрінеш людину, яка ще не куштувала цього вишуканого напою. Загалом сортів кави у світі більш ніж п’ятсот, що доводить її неабияку популярність.
В природі ж росте тільки чотири основні види кавових дерев. Вирощують каву у Південній Америці, Азії, країнах Африки, Індії, Індонезії та В’єтнамі. Шляхетна арабіка потребує особливого клімату, найкращі зерна збирають на високогірних плантаціях і схилах вулканів на висоті до двох кілометрів над рівнем моря. Вона дуже затребувана на ринку, бо найбільше смакує гурманам. Сімдесят відсотків світового виробництва кави припадає саме на цей сорт. У ній низький вміст кофеїну, тому арабіка завдає менше шкоди серцево-судинній системі. 
Невибагливу робусту вирощують на Мадагаскарі і в Гвінеї. Вона є вигіднішою для виробників через стійкість до рослинних шкідників. Через гіркий присмак і підвищений вміст кофеїну за популярністю цей сорт істотно поступається арабіці. Використовують зерна робусти частіше в медицині та у  виробництві кондитерських виробів. 
Менш відомими є сорти ліберика, яка має незвичний присмак, та ексцельсія, яку взагалі ніде не використовують.
Споживачеві найчастіше пропонують змішані в певних пропорціях сорти, враховуючи при цьому місце вирощування, якість зерен і способи їх обсмажування. На противагу цьому існує концепція speciality coffees, коли п’ють каву із зерен, вирощених на одній плантації. 

Кава корисна…

“Почни свій ранок із кави!” – закликає реклама, розрахована на довірливого споживача. “Гіпертоніки, не пийте кави!” – застерігають медики. Звісно, в тому є частка правди, але… Як розповіла “Пошті” дієтолог Оксана Скиталінська, кава зранку справді заряджає енергією і стимулює активність мозкових клітин, навіть допомагає схуднути, якщо відразу почати займатися фізичними вправами. Але пити її можна лише після склянки води натщесерце і здорового сніданку. Бо кава на голодний шлунок може подразнювати слизову оболонку цього органа.
“Кава корисна й гіпертонікам через вміст біологічно активних речовин, які захищають судини та мозок від ушкоджень вільними радикалами. Кава в процесі пиття спершу трішки підвищує, а згодом нормалізує тиск. Але потрібно дотримуватись золотої середини”, – радить дієтолог. – Учені з Гарвардського університету вважають, що здорова людина може пити до чотирьох горняток кави на день (але це дуже індивідуально). Якщо п’єте багато кави і відчуваєте тремор (тремтіння) пальців рук і ніг, маєте проблеми зі сном або відчуваєте стрес і дискомфорт, то, очевидно, варто зменшити кількість споживання цього напою”.
Окрім того, кава, зі слів Оксани Скиталінської, покращує кровопостачання нервових клітин, запобігає хворобу Альцгеймера й атеросклероз, є профілактикою цукрового діабету, покращує роботу печінки і зменшує прояви депресії, особливо в жінок. Але тут є одна умова – треба пити натуральну, без цукру і вершків! 

…якщо знати міру

Гіпертонікам “зі стажем” кава не шкодить, запевняє дієтолог, але якщо ви не звикли пити її вчасно, тиск може неконтрольовано підвищуватися. Якщо важко контролювати регулярні підвищення тиску, краще пити каву без вмісту кофеїну. До речі, зв'язок між споживанням кави та гіпертонією не доведений! А от зв'язок між гіпертонією та надлишковою вагою доведений давно. Це ж стосується й вагітних: їм також доречно зменшити кількість горняток кави до одного на день (надмірне споживання майбутніми матерями цього напою підвищує ризик викидня!).
Останні дослідження вказують на те, що пиття кави зменшує й ризик розвитку діабету другого типу (але це стосується тільки профілактики). Діабетикам, яким важко контролювати рівень глюкози в крові, краще обмежити споживання цього напою або так само, як і гіпертонікам, пити каву без кофеїну.
І ще одне: не така шкідлива кава, як звички, пов’язані з нею. Пиття кави часто супроводжується курінням та певним способом життя, зокрема сидячим. Кавомани менш схильні вживати вітаміни і мають, як правило, менш здорову дієту”, – резюмує Оксана Скиталінська.

Рецепт приготування кави від Маркіяна Бедрія

Тим, що ходять на каву нечасто, напевно цікаво буде дізнатися, як її приготувати вдома, аби була на смак незгірш тієї, що готують у кав’ярні. Насамперед потрібно дотримуватись основного правила – каву не варять, а заварюють! На пораду власника відомої львівської  кав’ярні “Світ кави” Маркіяна Бедрія, заварювати цей напій треба при температурі 80 градусів у джезві і 90-92 градуси в горнятку. Найпростіший спосіб домашнього приготування френч-прес: каву готують у кофейнику з кришкою-поршнем, при тиску на який кавова гуща залишається на дні. Така кава матиме м’який і природний смак. Можна заварювати каву й у джезві. Найсмачніша – зі щойно змелених зерен. Заварюють її зазвичай невеликими порціями: приблизне співвідношення між кількістю води та кавового порошку – 10-12 грамів на 180 мілілітрів води. Головне  не кип’ятити! Недарма французи кажуть, що кипіння вбиває каву.
Маркіян Бедрій, власник львівської кав’ярні “Світ кави”:
– Якщо споживач хоче купити якісну каву, обирати треба ту, що продають в зернах, адже тільки так можна побачити, чи вони не мають дефектів. Треба звертати увагу й на аромат: якщо він приємний, квітковий, а не пахне паленою деревиною – можете сміливо брати. Добра кава не повинна мати різкого запаху, а присмак хорошого вина чи спілого винограду. Однозначно має бути кислинка (але не відверто кислий смак!), що нагадує смак стиглої цитрини чи яблука. Не розумію, чому часто купують каву, привезену з-за кордону. Її можна порівняти з буханцем хліба: ми ж не купуємо хліб у Польщі, в Італії, а свій, львівської пекарні, запитуючи при цьому, вчорашній він чи сьогоднішній. Так само і з кавою. Що швидше вона потрапляє до покупця, то краща. Термін придатності кави – два-три місяці після обсмажування зерен. Якщо її змололи і навіть герметично запакували, вона при взаємодії з киснем все одно окислюється. Щойно змелена кава не втрачає своїх якостей протягом 15 хвилин! Я противник додавання різних ароматизаторів до цього напою – ванільних, карамельних, вишневих тощо. Але така кава дуже популярна, особливо серед гостей зі Сходу. Зазвичай її ароматизують, коли купують неякісні кавові зерна, які треба щонайшвидше раалізувати, аби не було відчутно дефектів. Самі кавові зерна бувають різного ґатунку: комерційна кава, кава преміум-класу, спешіаліті (найвищий сорт з добірних зерен, який має чистий смак з фруктовими нотками лайма, винограду). Якось вибирав каву в одного фермера у Гондурасі. І коли понюхав ту, що має ґатунок спешіаліті, то відчув смак шоколаду, справжніх какао-бобів. Якщо порівняти цей запах із запахом свіжої кави інших сортів, то це запах… сухої трави. Читав таку інформацію, що робусту вирощували взагалі з технічною метою. Вона росте на дуже низьких висотах, містить у 2-2,5 рази більше кофеїну, аніж арабіка. Відповідно її використовують частіше у медицині та виробництві кондитерських виробів. Арабіка шляхетніша, для неї потрібна висота, кращий клімат. З кожним роком кава для українців стає розкішшю, адже її купують за долари, і через підвищення курсу валюти вона дорожчає. Але це дуже важка фермерська праця: виростити кавове дерево, зібрати з нього ягоди, висушити їх, обробити, продати. Кавові зерна обробляють на фабриках. Спеціальні машини відбирають зерна з дефектом, що дуже псують смак кави. Послуги цих фабрик дуже дорогі. А якщо додати ще й транспортування, мито… В Україні ціна за горнятко кави може бути різною, що знову ж таки залежить від якості сировини, з якої її виготовляють. Це як вино: дешеве столове коштує приблизно 50 гривень за пляшку, краще, з доброго врожаю давніших років – 100 – 200 гривень, а те, що від фермера, з добірних сортів винограду – ще дорожче, бо є гарантія якості. В Україні, зокрема у Львові та в Києві, кавова культура розвинута на рівні європейських країн. Наостанок порадив би читачам “Пошти” пити якісну каву і берегти своє здоров’я! Якщо кава добра, то ви не захочете ніяких додатків до неї – ні цукру, ні вершків!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4737 / 1.63MB / SQL:{query_count}