Не варто сприяти знеціненню шлюбу

Папа Римський спростив канонічний процес розлучення серед католиків

У Ватикані повідомили про революційну реформу стосовно розлучень серед католиків. Тепер процес визнання недійсності подружжя буде спрощеним, коротшим і трохи дешевшим, повідомляє Радіо Свобода. 
Нововведення стосуються як вірних Римо-католицької церкви, так і католиків східного обряду. Зміни до Кодексу канонічного права ухвалив Папа Франциск із намірами “пришвидшити процеси”, а не сприяти “знеціненню шлюбу”. 
Треба наголосити, що канони Католицької церкви щодо визнання недійсності подружжя залишалися незмінними три століття – з часів реформи Папи Римського Бенедикта XIV (період  понтифікату 1740 – 1758 рр.).
Таке довгоочікуване рішення Святішого Отця пояснюється тим, що надзвичайно багато вірних католиків після розпаду сім’ї живуть у невизначеному статусі, бажаючи створити нове подружжя. Щоб одружитися знову, їм потрібно звертатися до церковного трибуналу про визнання попереднього шлюбу недійсним. Але ці судові процеси часто затяжні й потребують чималих коштів на процесуальні дії. Багато пар навіть на бажання узаконити свій статус уникають правових структур Церкви і часто віддаляються від неї. Тому, дбаючи про спасіння душ, як наголошує сам Папа Франциск, він вирішив змінити канонічні процеси визнання недійсності подружжя, яке розпалося.
“Ця реформа з’явилася після багатьох років гарячих дискусій. Коли Церква визнає щось дійсно важливим, тоді це починають робити. На початку обговорень було багато сумнівів, сперечалися люди, які мали різний досвід і різні думки, місцеві церковні осередки висловлювали суперечливе ставлення до ідеї, аж поки не назрів час для реальної зміни”, – коментує ватиканознавець Паоло Родарі.
Представляючи поправки до Кодексу канонічного права, глава ватиканського трибуналу Rota Romana Піо Віто Пінто зазначає: “Коли Папа повторює, що Церква має бути відкритою для бідних на периферії, він має на увазі й багато розлучених людей, які належать до категорії бідних. Отож, бідна людина в центрі уваги – це новизна, яка відрізняє нинішню реформу Папи Франциска від двох реформ його попередників”.
Ці ключові нововведення полягають у: 
– пришвидшенні темпів розгляду справ: щоб оголошувати вердикт за кілька місяців, а не за два роки і більше, як було досі (для цього достатньо одного рішення суду і вже не потрібно підтверджувати вирок у трибуналі другої інстанції); 
– веденні судових процесів виключно єпископами місцевих єпархій (не треба буде їхати до Рима).
– мінімальних витратах на юридичні процедури, які донині були занадто великими для багатьох вірян; 
– швидшому визнанні подружжя недійсним, якщо шлюб був укладений з причини незапланованої вагітності.
Нові правила набудуть чинності 8 грудня. Не виключено, що вони спростять ситуацію й для українських католиків, які одружилися та живуть у Італії. Щоправда, Українська греко-католицька церква виконуватиме тут посередницьку роль, оскільки її керівні структури і церковний трибунал – в Україні.
“УГКЦ в Італії не має своєї структури, тому наші люди мусять звертатися у цих справах до італійських церковних трибуналів, і ми саме туди скеровуємо таких вірян. Тут чимало греко-католиків з України одружуються, і трапляється, що потім хочуть припинити існування свого подружжя, хоча в Римі, зокрема, таких випадків було небагато”, – пояснює Іван Кулик, священик греко-католицької парафії святих Сергія і Вакха у Римі.
Окремі оглядачі звертають увагу на те, що Папа ухвалив нові правила саме напередодні наступного засідання Синоду з питань сім’ї, що відбудеться в жовтні. Його рішення покликане послабити напруження в Церкві між консерваторами і прогресистами. Одні виступають категoрично проти будь-якого перегляду доктрини, інші готові йти на компроміси задля зближення з “модернізованим” світським суспільством, зокрема з прибічниками допуску розлучених вірян до церковних Таїнств.

Що Бог з’єднав…
“Пошта” свого часу (у №10(1335) від 26 січня 2013 р.) публікувала інтерв’ю з протопресвітером УГКЦ, доктором Східного церковного права Михайлом Димидом, у якому він говорив про подружжя, таїнство шлюбу і його значення в житті християнської родини. Пропонуємо нашим читачам уривок із нього: 
– Є таке поняття, як уневажнення шлюбу. Розкажіть, що це таке?
– Для Церкви, для християнина, який спілкується з Богом, не існує можливості розірвати шлюб. Інша річ, якщо шлюб не був важний, тобто насправді його не було, бо виникли певні обставини. Наприклад, особа вступаючи в шлюб, була несвідома чи примушена до цього або ж її обманули (хтось із молодят приховав якусь свою хворобу, яка має великий вплив на спільне життя, приховав, що вже перебуває у шлюбі, є монахом чи священиком). Чи є свідчення, що людина перед шлюбом заявляла, що не хоче мати дітей, а одружується лиш задля приємності, задля матеріальної вигоди (отримати помешкання, гроші, роботу тощо). Якщо є такі обставини, нема співжиття, нема можливості чи бажання це залагодити, а інша людина це зауважує, тоді можна звернутися до церковного суду і просити про ануляцію подружжя, тобто уневажнення. 
Однак уневажнення не є розірванням шлюбу (розірвання означає, що був важний шлюб, а ми його розриваємо, і віднині його нема). Натомість ануляція, чи уневажнення, означає, що не було шлюбу від самого початку, і це потверджується церковним судом. Після цього потвердження можна одружуватися (не знову, а вперше, бо ти не був одружений). Вдруге одружуватися може лиш удівець чи вдова.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5298 / 1.58MB / SQL:{query_count}