В Єгипті знайшли сліди нацистського злочинця, а ФБР відновило розслідування гучної справи 1982 року
![]() |
Аріберт Гайм супроводжує райхсфюрера СС Генріха Гіммлера під час огляду концтабору "Маутхаузен" |
Багатьом лоскочуть нерви скоєні чимало років тому гучні злочини, які так і не розкрили. Цікавлять загал і відомі злочинці, зокрема, нацистські, котрим вдалося пошити в дурні нишпорок, уникнувши правосуддя. Все це залишає чималий простір для вигадок, а фантазувати люди любили завжди. Щоправда, іноді трапляється так, що розгадки старих таємниць, які, здавалося б, уже назавжди побила міль, зненацька вигулькують на світ Божий.
Німецький телеканал ZDF і американський часопис "The New York Times" оприлюднили днями сенсаційні подробиці власного розслідування долі одного з найвідоміших нацистських злочинців - Аріберта Гайма, відомого також як "Лікар Смерть". Як з'ясували журналісти, Гайм, якого обвинувачують у злочинах проти людяності, після війни тихо-мирно жив у Каїрі, де й помер в 1992 році від раку прямої кишки. У Єгипті він нібито прийняв іслам і взяв ім'я Тарік Фарід Гусейн.
Аріберт Гайм народився в Австрії 28 червня 1914 року. Вступив до нацистської партії ще до аншлюсу Австрії Німеччиною. Прізвисько "Лікар Смерть" одержав за страхітливі медичні експерименти над людьми в концтаборі "Маутхаузен". Нелюд ампутував в'язням кінцівки без анестезії, щоб знати, який сильний біль при цьому відчуває людина. Іноді він уводив у серце людини отруту, воду або бензин, щоб визначити, як швидко настає смерть після подібних ін'єкцій. Часом він убивав людей просто так. За приблизними підрахунками, Гайм заподіяв страшну смерть трьом сотням полонених.
Незважаючи на це, після війни він працював... гінекологом у Західній Німеччині. Коли 1962 році йому нарешті пред'явили обвинувачення, колишній офіцер SS зник. І лише тепер 53-літній син утікача Рюдігер Гайм розповів журналістам, що був з батьком у момент його смерті в 1992 році. "Це було під час літньої Олімпіади в Барселоні. Батько сидів у кімнаті й дивився Олімпійські ігри", - розповів він. Зазначимо, що раніше Рюдігер Гайм уперто стверджував, що не бачив батька з 1962 року, одержавши від нього лише два листи, в яких була одна фраза: "У мене все гаразд". Як виявилося - брехав.
За словами сина, у Єгипті Гайм жив на гроші, отримані від здачі в оренду своєї нерухомості в Берліні, які йому пересилала сестра. Перед смертю Аріберт Гайм нібито заповів своє тіло медичному центру, але оскільки він був мусульманином, цього не трапилося. Його поховали на цвинтарі на околицях Каїра. Однак зараз виявити останки для ідентифікації неможливо, тому що тіла людей в Єгипті часто ховають у вже наявні могили.
Натомість відомий мисливець за нацистами Ефраїм Зурофф, глава Центру Сімона Візенталя ставить під сумніви слова Рюдігера. За його даними, Аріберта Гайма бачили в липні 2008 року в Чилі. Офіційне розслідування ще не закінчене, "Лікар Смерть", як і раніше, значиться в переліку десяти живих нацистських злочинців, яких обвинувачують у злочинах проти людяності.
4 лютого цього року агенти ФБР несподівано провели обшук в одній із квартир у передмісті Бостона. Власник приміщення - Джеймс Льюїс - колись був головним фігурантом справи 1982 року про масові отруєння в Чикаго. Мотиви й винуватців злочину, який забрав життя семи осіб, так і не з'ясували.
Невідомий зловмисник - або зловмисники - примудрився досипати в партію капсул "Extra-Strength Tylenol" ціанід калію (популярний в США болезаспокійливий та жарознижувальний засіб на основі парацетамолу, виробляється компанією "Johnson & Johnson"). Семеро нещасних, серед яких і 12-літня школярка, придбали отруту в аптеках Чикаго і віддали Богові душу.
Подальших смертей вдалося уникнути завдяки тому, що "Johnson & Johnson" терміново відликала з продажу увесь "Extra-Strength Tylenol" у капсулах. Та історія набула у США величезного резонансу. Більше сотні слідчих дослідили 6,5 тисячі версій (!), у списку підозрюваних перебували майже 400 осіб, були зібрані 20 тисяч сторінок слідчих звітів. Проте результат виявився нульовий.
У зв'язку із чиказькими вбивствами, але не за саме отруєння, а за шантаж був засуджений такий собі Джеймс Вільям Льюїс. У 1983 році він зізнався, що послав у "Johnson & Johnson" лист, у якому вимагав виплатити йому мільйон доларів, "щоб зупинити вбивства". Однак тоді слідство так і не змогло знайти переконливих доказів, щоб пред'явити Льюїсу обвинувачення власне в отруєннях. Однак за вимагання його засудили до 20 років в'язниці, але в 1995-му він достроково вийшов на свободу й оселився в Бостоні.
Відновлення інтересу слідства до його персони представник ФБР пояснив так: "Заради родин жертв ми повинні використовувати сучасну технологію й нові методи розслідування нерозкритих убивств, і ми сподіваємося розібратися із цією справою раз і назавжди". Зрештою, для видачі санкції на обшук суду, напевно, пред'явили якісь вагомі причини. Хтозна, можливо, справу 1982 року нарешті розкриють.
І ще на один скелет у шафі стане менше...
До теми
В Угорщині арештований 58-літній Денніс Гантер, який входить до списку десяти найрозшукуваніших поліцією Британії злочинців. Арештант, стверджує "Sky News", займався досить поширеним у Європі видом шахрайства - підвищував ціну на імпортовані ним у країни ЄС товари, обґрунтовуючи це нібито необхідністю платити податок на додаткову вартість, а потім зникав разом із грішми, не сплативши державі ні копійки ПДВ. У такий спосіб спритний шахрай надурив британський бюджет на 250 мільйонів фунтів стерлінгів (285 мільйонів євро). Найближчим часом на затриманого чекає депортація до Британії, де суд вирішить його подальшу долю.