Про те, що безкоштовні підручники учням четвертих і сьомих класів видадуть не одразу (на початку навчального року вони змушені будуть користуватися уживаними з фондів шкільних бібліотек), попереджали батьків і очільник Міносвіти Сергій Квіт, і обласне управління освіти та науки. Ситуація нібито не критична, та все ж…
Львів’янка Наталія Лешик на сторінці спільноти “Союз освітян України” виклала світлини подертого через багаторазове використання підручника, який видали у школі її дитині.
“Ось такий підручник з математики для четвертого класу видали моїй дитині! Безплатно! Я плакала! Це як потрібно ненавидіти дітей, наше майбутнє? Як це потрібно ненавидіти українців, щоб ціле літо розказувати у всіх ЗМІ про роздрук нових підручників, про їх безкоштовність? А підручників нема. Казка про голого короля в натурі. Це ганьба всіх гілок влади, усіх дотичних до освіти керівників, усіх великих освітян!” – емоційно пише жінка у Facebook.
Якщо раніше у школах старі підручники підклеювали, “реанімували”, то тепер цього не роблять.
На пост львів’янки відреагувала директор Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк: “Це питання до роботи шкільного бібліотекаря і вчителя. Невже вони так завантажені влітку в робочий час? Хоча це вміння – організувати дітей на “лікування” підручників чи себе. Таких підручників дітям видавати не можна!”
І доки одні мами озброїлися скотчем і клеєм, намагаючись сяк-так привести до ладу ті книжки, що дали, інші батьки вже забили тривогу через… продаж у торговельних мережах безкоштовних підручників для учнів четвертих і сьомих класів.
Підручники куплять двічі: зараз – за гроші батьків, потім – ще раз за гроші держбюджету. Батьків просто обікрали…
Як уже писала “Пошта”, в цьому навчальному році завдяки скороченню видатків на утримання депутатського корпусу та секретаріату Кабміну, а також завдяки співфінансуванню місцевих бюджетів державі вдалося забезпечити учнів четвертих і сьомих класів безкоштовними книжками, які раніше мали бути реалізовані батькам за ринковою ціною. Проте це рішення було прийняте аж на початку серпня, і видавці не встигли забезпечити підручниками учнів згаданих класів до початку навчального року. Зі слів міністра освіти і науки Сергія Квіта, зараз видавці працюють над випуском нових підручників для четвертих і сьомих класів. Незабаром їх повинні завезти у школи.
Журналістка і громадська активістка Іванна Коберник, зазначає, що такі дії видавництв, а саме комерційні наклади, є порушенням.
“Це підручники мого племінника, учня 4-го класу Київської школи №92. Куплені за здані батьками 200 гривень. Гриф Міносвіти від 20 липня 2015 року. Видавництва “Освіта” і “Генеза”. Це ті підручники, які заборонено продавати, допоки вони не надруковані коштом держбюджету. Їх можна легко купити в Києві, – написала вона на своїй сторінці у Facebook. – Думала, що гроші на друк підручників не можуть знайти через непрофесіоналізм чиновників, а це таки афера. Підручники куплять двічі: зараз – за гроші батьків, потім – ще раз за гроші держбюджету. Батьків просто обікрали. Класна схема. Знімаю капелюха”.
Іванна Коберник наголошує, що урядовою постановою, якою, зокрема, передбачене використання бюджетних коштів на видання, придбання, зберігання та доставку підручників, передбачені штрафні санкції за виготовлення комерційних накладів до завершення виконання державного замовлення.
“Чому друк цих підручників незаконний – запитання без коментарів. Є така постанова Кабміну №181 від 11 березня 2009 року. Нею передбачене застосування штрафних санкцій за “невиконання або несвоєчасне виконання суб’єктом господарювання зобов’язань та за виготовлення комерційних тиражів до завершення строку виконання державного замовлення”, – резюмує вона.