"Західняки" і "східняки" сильні тільки один одним
Радше пересторогою від розколу нашої країни, аніж святотатством буде нагадування, що Злука українських земель, проголошена 22 січня 1919 року, була не остаточною.
Першими рішення возз'єднати українські землі прийняли 31 травня 1917 року старшини січових стрільців-галичан. Резолюцію "ставить одиноко оправдане, доцільне, невідкличне і справедливе домагання з'єдинення земель, заселених українських народом, в одну державну цілість" ухвалили 17 жовтня 1917-го у Львові й збори студентства.
Об'єднання зі "східняками" вони прагнули навіть попри те, що ті усе ще воювали під російськими прапорами проти галичан - вояків Австро-Угорської імперії. Натомість наддніпрянці зробили крок назустріч щойно 6 січня 1918 року, коли делегація Української Народної Республіки зажадала у Бресті-Литовському на мирних переговорах з Австро-Угорщиною й Німеччиною плебісциту буковинців, галичан і закарпатців стосовно їх об'єднання з УНР.
Але австрійці, нагадавши, що УНР усе ще у федерації з Росією, обіцяли лише автономію Східній Галичині та Північній Буковині. Та позаяк не дотрималися й цієї обіцянки, то 4 жовтня 1918 року навіть лояльні щодо них українські депутати віденського парламенту також нарешті пригрозили, що будуть домагатися "прилучення всіх українських земель Австро-Угорської монархії до Української держави".
І все ж коли 18 жовтня 1918 року Українська Національна Рада проголосила у Львові державу, до якої мали увійти Східна Галичина, Північна Буковина й Закарпаття, то зі Злукою з УНР вирішили зачекати. Один з урядовців цієї держави Лонгин Цегельський згодом зізнався: "Ми мислили так: якщо Велика Україна відбудеться як самостійна держава, то ми матимемо змогу об'єднатися з нею в близькому майбутньому. Якщо ж ні, якщо захоплять її "червоні" чи "білі" (царисти), тоді доведеться шукати іншого виходу".
І все ж саме уболівання галичан передусім за долю власного регіону й спонукало їх до Злуки. Той же Цегельський свідчив: "А тим часом ситуація у Львові погіршувалася. Кожний день закріплював поляків у їхній оборонних позиціях, таким чином знижуючи наші шанси і зміцнюючи польські. Нам конче треба було вигнати їх зі Львова. А для того потрібно було більше війська, гармат, панцирних автомобілів та грошей. Отже, наше становище приневолювало нас звернутися до гетьмана за поміччю".
І хоч Злука не врятувала галичан від польської окупації, однак перемагали вони ворога лише завдяки тисячам вагонів матеріальної допомоги наддніпрянців та під керівництвом їхніх генералів, а програли тільки через свою довірливість. Бо поляки просувалися вперед лише під час перемир'я.
Саме для того, аби зупинити їх, 5 листопада 1918 року представники УНРади Осип Назарук і Володимир Шухевич виїхали до Києва визначатися з гетьманом України Павлом Скоропадським щодо Злуки й просити допомоги та повернення до Львова січових стрільців, які утекли до Києва з російського полону. І хоч гетьман, остерігаючись Антанти, що підтримувала Польщу, зі злукою не поспішав, але у допомозі не відмовив.
Тож коли січові стрільці відмовилися повертатися додому, вважаючи, що Київ більш важливий для України, визволяти столицю Галичини подалися добровольці-наддніпрянці. Своєю чергою, позаяк саме січовики з Наддністрянщини були її найбільш дисциплінованою частиною, глава Директорії УНР Симон Петлюра визнав, що покластися він міг тільки на галичан.
Відтак у 1918 - 1920 роках не тільки наддністрянці не обійшлися без наддніпрянців, а й навпаки - ті також одразу ж зазнали б поразки без галичан. Усвідомлюючи це, уповноважені УНРади підписали 1 грудня 1918 року у Фастові з Директорією УНР Передвступний договір "Про злиття Східної й Західної України в єдину державу".
Однак сторони домовилися тоді, що ЗУНР матиме мало не безмежну... автономію.
Попри це, Директорія відпустила в Галичину колишніх генерала й полковника російської армії - відповідно, Омеляновича-Павленка й Мишковського, першого з яких уряд ЗУНР призначив командувачем УГА, а другого - начальником її штабу. Саме вони й перетворили УГА на сучасну, як на тоді, армію.
Але ухвалу "Про злуку Західно-Української Народної Республіки з Українською Народною Республікою" УНРада одноголосно прийняла щойно 3 січня 1919 року. А ухвала УНРади та Універсал Директорії про Злуку були урочисто зачитані на Софійській площі в Києві тільки 22 січня того року.
Та навіть після ратифікації Акта про Злуку Трудовим конгресом УНР та перейменування ЗУНР на Західну область УНР у Галичині залишився чинним її самоврядний устрій. Обидві українські армії теж так і не об'єднали.
А якби вони злилися в одну, то зморена тифом УГА не перейшла б на бік денікінців після зречення Галичини Директорією УНР на користь поляків в обмін на їхню обіцянку допомогти українцям у їхній війні з більшовиками. Та позаяк усе завершилося поділом країни між її ворогами, то вибороти свою незалежність українцям перешкодила, радше, саме недовершеність Злуки та їхня неодностайність.