Днями в соцмережах з’явилося коротке повідомлення про незвичну подію – чергове “чудо об’явлення”. В селі Берегове Мостиського району Львівської області на шибі вікна звичайного житлового будинку з’явилися… Божа Матір та Ісус Христос. Щоправда, на знімку майже нічого не видно – дивитись потрібно наживо, йдеться на сторінці громадської організації “Варта1” у Fasebook.
Цей пост стимулював жваве обговорення теми появи Бога у вікнах і на стовбурах дерев. Хтось скептично посміхається, хтось розбирається в собі, вагаючись між “вірю-не вірю”, а хтось тим часом збирається в паломницьку подорож на місце появи “дива”.
“Пошта” вирішила з’ясувати, чому люди шукають знаків “згори”, чому сучасним християнам недостатньо традиційних чудотворних ікон та споконвічних церковних практик.
Треба сказати, що перед тим Богородиця “об’явилася” в Стрию…
“Ти чула? В Стрию з’явилася Матір Божа! Не повіриш – на дереві!” – почула схвильований голос друга Миколи в слухавці. Він розповідав мені про те, скільки людей приїжджають туди, аби подивитися на це “чудо”. “То що, ви з Оксаною на службу Божу завтра не йдете?” – здивовано запитала його. “Та яке! Ми вже в’їжджаємо у Стрий, зібрали людей повен бус”.
Після повернення з цієї паломницької подорожі він ще довго переконував мене у автентичності “чуда”, щиро захоплювався зображенням, яке, на його думку, дуже реалістичне. Важко було заперечити, бо я там не була. А все ж здивував той факт, що люди так запросто пропускають недільну службу Божу. Не розумію, чому той бус не повіз вірян вклонитися відомій іконі Ліської (Стрийської) Божої Матері, виставленій для почитання в місцевому храмі Успіння Пресвятої Богородиці, яка офіційно визнана чудотворною.
Помітила схожий сценарій усіх “об’явлень”: тисячі паломників, квіти, лампадки, богослужіння, скриньки для пожертв, скорі на поміч хлопці, які за скромну плату продадуть вам образочки із зображенням “дива” на пам’ять і подальше спорудження на тих місцях капличок.
У серпні-вересні під деревами можна робити одне – збирати врожай сливок, яблук чи грушок! Більше ні на що дерева в цей час не годяться
Для чого ці “знаки”? Скільки трактувальників – стільки й трактувань. “Феномен істинного паломництва є відірваним від факту з’яви. Якщо ви хочете вклонитися Богові, мусите навчитися Його трохи розуміти. Не завжди паломницькі мандрівки можна кваліфікувати як такі. Не завжди те, що ви поїхали до “ікони”-дерева-вікна, є паломництвом. З таким самим успіхом можна ходити і до баби Гані з другого поверху. Щоб наше паломництво було прийняте Богом, нам треба багато працювати над собою. Величезне прохання більше читати Євангеліє, і ви все зрозумієте”, – каже отець Роман Тереховський, сотрудник львівського храму Пресвятої Євхаристії.
З його слів, гонитва за чудотворними іконами узагалі невиправдана. Бо кожна ікона, намальована з благословення єпископа, уже благословенна Богом, і молитва перед нею спроможна творити дива, зціляти і дарувати душевний спокій! Інша річ, з яких причин Бог не чує нас, грішних…
Церква, каже священик, в таких випадках створює комісію, яка вивчає об’явлення. Принаймні завжди можна дочекатися результатів її роботи.
“У серпні-вересні під деревами можна робити одне – збирати врожай сливок, яблук чи грушок! Більше ні на що дерева в цей час не годяться”, – переконує отець Роман.
Так, дива існують. Але вони ніколи не суперечать Євангелію. Те, що вимагається від нас, всього-на-всього визначитися: вигадка це чи дійсно чудо, і погамувати тривіальний потяг бачити на стінах, вікнах і деревах “диво об’явлення”. Не зайве нагадати, що марновірство є гріхом.
Зрештою, у кожного з нас – своє “вікно”, кожен із нас бачить у ньому те, що хоче бачити. Але для того, щоб побачити Бога, не треба ходити під чужі вікна, треба, щоб Бог народився в душі…
Щонеділі у львівських храмах маємо Євхаристійного Христа. Якщо ми не спроможні розгледіти Його під видом хліба і вина, то навряд чи зможемо зробити це, дивлячись на дерево, вікно чи стіну…
Зрештою, якого ще чуда потребуємо? Христос свого часу повчав апостола Хому: “Ти повірив, бо побачив, а щасливі ті, що не бачили, але вірують”…
Христос завжди посеред нас.
Хронологія сучасних “див”
“Поява” Матері Божої у вікні – не новина для Галичини. Перед тим були численні об’явлення на стовбурах дерев, принаймні про такі явища регулярно сповіщають медіа, особливо місцеві. Пригадаємо деякі з них.
Усе почалося, мабуть, із Грушева. Старше покоління може освіжити в пам’яті ті часи, коли там 26 квітня 1987 року місцеві жителі побачили Матір Божу біля своєї старої церкви, закритої радянською владою, а в дуплі верби знайшли святу воду.
Далі випадків появи Матері Божої не злічити, бо “несть їм числа”.
* 2007 рік – село Бринь на Прикарпатті. Там “об’явилася” Діва Марія з ангелами. Ажіотаж був неймовірний: бринське “диво” не сходило зі шпальт газет, його показували у телесюжетах. Дехто з вірян навіть бачив постать Йосифа, який з’являвся чомусь тільки вночі.
* 2008 рік – село Журавків на Жидачівщині. На Різдво святого Івана Хрестителя в старому пні знову з’явилося зображення Матері Божої. До Журавкова тоді подалися сотні паломників, згодом на місці “з’явлення” побудували капличку.
* 2009 рік – село Малий Гвіздець (за 20 км від Коломиї на Івано-Франківщині). Біля старенької криниці на ясені об’явилася жінка з дитиною на руках. Місцеві жителі одразу ж впізнали у ній Богородицю. А вже через місяць на цьому місці відбувалися служби Божі. За один день зображенню на стовбурі дерева приходили вклонитися десятки людей. Невдовзі тут також звели капличку.
* 2009 рік – село Старичівка Полтавської області. Богородицю з Немовлям побачили на свіжому зрізі стовбура старої груші. Господар обійстя на Страсному тижні вирішив посадити нові дерева в саду. Аж раптом побачив дивне зображення, яке набувало обрисів поступово. Згодом на його подвір’я почали сходитися люди з усіх усюд.
* 2010 рік – місто Винники. На стіні будинку обсипався тиньк. І на місцях, де його не стало, місцеві люди побачили силует Богородиці з Дитям. Раніше будинок належав резиденції УГКЦ. Подейкували, що задовго до того випадку в небі над Винниками парафіяни нібито бачили Богородицю.
* 2010 рік – село Бочківці на Чернівеччині. Богородицю люди побачили на стіні сільського клубу. Перед імпровізованим образом ставали навколішки десятки вірян, приносили квіти. Громада вже вирішила збудувати на тому місці каплицю, проте, як свідчать висновки спеціальної комісії, яка провела ретельну експертизу “об’явлення”, стіна клубу тривалий час була місцем, куди… ходили до вітру, тому через високий вміст солі у фізіологічній рідині на стіні сільського клубу вималювався силует жінки з дитиною на руках.
* 2013 – місто Трускавець, біля підніжжя Гошівської гори. На одному з дерев з’явилася 80-сантиметрова мітка видовженої форми на випаленій корі – місцеві люди також вбачали у ній “об’явлення” Пресвятої Богородиці.
* 2013 – місто Стрий. Люди побачили образ Матері Божої на дереві в парку. Біля того дерева побувало 25-30 тисяч паломників, центр міста перекрили, у парку коло “святині” навіть чергували правоохоронці.
“Якщо почитання приводить до любові, участі в таїнствах Церкви, тоді воно правдиве”
Отець Михайло Димид, доктор канонічного права і богослов’я, – про те, як практикуючому християнину розуміти “дива”, як через це не відійти від Христа і навіщо Церкві справжні дива – Отче, як маємо розуміти численні “об’явлення” на вікнах, у дуплах дерев, на стінах?
– Багато людей зараз шукають не віри, а дива, сенсації. І часто так буває, що знайдені на шляху дива люди сприймають як Одкровення! Корінь цього – у їхній бідній вірі, у тому, що вона позбавлена основ християнського вчення. Оця ділянка, ця лакуна якраз і заповнюється різноманітними екстрасенсами, “дивами” та всім, що здатне заповнити порожнечу. Також це спосіб відігнати від себе стреси, вирішити труднощі, свого роду допінг. Узагалі марновірство – одна зі стратегій захисту себе від ризиків, переоцінка себе. Справжній християнин, який увірував, нічого більше не потребує – він має заповіді Любові. Коли у нього виникають труднощі (а вони у всіх час до часу виникають), Церква пропонує йому Таїнства, євангельську науку і духовний шлях. Це оновлення віри в живого Бога, а не “чудеса”. Хоча у Церкві також є почитання ікон, але це інше: тут за іконою стоїть пережитий Церквою і доведений досвід присутності Божої. Якщо ж я вірю в Ісуса Христа, виконую його заповіді, сповідаюся-причащаюся, то автоматично перебуваю у благодаті. Мені більше нічого не треба! Для мене кожна служба Божа – це свято, диво, зі мною на ній присутні Матір Божа, усі святі, мої рідні, яких уже нема серед живих, але яких Церква поминає. То навіщо я маю шукати ще й зображення Богородиці, якщо Вона зі мною молиться?
– Чи повинен християнин прагнути дива? Чи це не маніпуляція – “вимагати”, стимулювати Бога до численних з’яв?
– Маніпуляція є там, де є слабка віра, коли хочеться доторкнутися до чогось, що б “захистило”, зцілило, щоб мої, а не Божі плани здійснилися в моєму житті. Чи багато шукачів релігійних “чудес” кажуть молячись: “Хай буде Твоя, а не моя воля”?..
– Чи не розминемося ми з Христом у гонитві за “чудами” на вікнах і деревах?
– Якщо почитання автентичне, якщо воно є богопочитанням, то зупинка коло дерева чи перед вікном буде короткотривалою, бо раз задовільнена природна людська цікавість, то це приведе до дієвої любові до ближнього, не якоїсь абстрактної, а любові до всіх, з ким спілкуємося, навіть ворогів. У такому випадку об’ява буде просто дороговказом, який мені вкаже дорогу до мого місця в житті. Ми тоді перемістимося до наших міських і сільських парафій і станемо ретельнішими учасниками в таїнствах Церкви. Увесь цей досвід проводитиме до реального Христа, який являється в особі бідніших, вдів, сиріт, біженців, в’язнів, вуличних дітей, зрадників, проституток, нещасних хабарників. Але не треба забувати, що є категорія людей, яка гониться за “чудами”, їм це більше підходить, аніж весь час працювати над собою. Бо християнська віра якраз і передбачає постійну роботу над власними слабкостями. Адже легше бити поклони і молитися уявному божеству на дереві, аніж перестати сваритися із сусідом.
– Як мають поводитися парафіяльні священики, коли віряни переконують їх поїхати до місця чергового “об’явлення”?
– Думаю, наші церкви повинні показувати євангельські чуда, а не творити чи підтримувати нездорові зацікавленості, ажіотаж довкола невивчених “чудес”. Не треба організовувати паломницьких поїздок до таких місць. Люди зараз масово їздять у Меджугор’є, але наразі Церква висловлює поважні сумніви щодо цього явища… До Львова, як і в Україну, часто привозять мощі, чудотворні ікони з Риму, Афону, Єрусалима, і ці речі подають як важливі церковні події. Але так не є! Ми в церквах маємо нести людям Христа, а не чуда, які Його замінюють. Ми повинні мати більший християнський вплив на наше оточення – не щоб ми знижувалися до пересічного рівня корумпованості суспільства, а щоб наш народ ставав християнським у своїх щоденних найменших ділах.
Скільки людей у нас іде “святити паску”, а скільки “зустріти Воскресіння Христове”? У першому випадку є віра в свячену воду, яка щось там зробить з паскою, а в іншому – зустріч із самим Христом під видом хліба і вина на літургії! Цей приклад ілюструє якість нашої віри і похідні від неї речі, в тому числі й гонитву за “чудесами”. Церква не так просто визнає небагато об’явлень. Необов’язково, щоб їх учасники повмирали. От у Фатімі до 2005 року жила одна з тих дівчаток, сестра Люсія, якій об’явилася Матір Божа. Вона служила до кінця життя в кармелітському монастирі суворого уставу в Коїмбрі, всі дії і слова її відповідали євангельському духу, і за це роком пізніше її останки були перенесені до крипти базиліки Діви Марії Вервиці Фатімської.
– Тобто правило незмінне з євангельських часів – “по плодах пізнаєте їх”?
– Абсолютно вірно! Ці Христові слова завжди мають бути критерієм, коли нам хочеться якогось “дива”, зцілення чи вирішення труднощів. Тоді ми точно не розминемося з Христом. Зрештою, будь-які дива, як і ікони, мають лише допомогти пізнати Божий маєстат, велич Бога. Не потрібно нам релігійності, а християнства!
Розмовляла
Ірина Березовська