Днями за участі українських дослідників відбулася нова експедиція до віднайденого за матеріалами архівів закинутого козацького скиту “Чорний Вир”, заснованого запорозькими козаками на далекому Афоні (Греція) в 1747 році, повідомляє портал “Релігія в Україні”.
“Досі не було жодного дослідження про цю козацьку афонську святиню. Виявлені документальні свідчення про неї – це, по суті, нова сторінка в історії Афону і її взаємин з Україною”, – зазначає директор Міжнародного інституту афонської спадщини в Україні, український краєзнавець Сергій Шумило.
Раніше (у липні цього року) на Афоні у Греції українські дослідники виявили старовинний козацький скит “Чорний Вир”, заснований запорозькими козаками в 1747 році. Тоді під час експедиції на Афон співробітники Міжнародного інституту афонської спадщини в Україні виявили вцілілий храм (кафолікон) старовинної української козацької обителі, а нещодавно науковці натрапили на безпрецедентні знахідки!
“Вдалося виявити черепи українських афонських ченців-козаків (деякі з них коричневого кольору, що, за афонською традицією, є ознакою святості), а також багато інших цікавих деталей, ікон тощо, – пише у Facebook директор Міжнародного інституту афонської спадщини в Україні, український краєзнавець Сергій Шумило. – Неподалік від добре збереженого кафолікону (головного скитського храму) також вдалося віднайти в хащах закинуті, порослі ліанами і кущами, напівзруйновані скитські споруди, збудовані запорозькими козаками. Викликає велику скорботу і сум, що така визначна українська козацька святиня у світовому центрі православного чернецтва на Афоні й досі перебуває в такому жахливому занедбаному і забутому стані, а нікому в Україні до того немає діла...”
Більш детально про козацький скит “Чорний Вир” на Афоні можна дізнатися з книжки Сергія Шумила “Духовне Запоріжжя на Афоні”.