Владика Євстратій (Зоря), єпископ Васильківський, вікарій Київської єпархії, про Помісний собор РПЦ, вибори нового Патріарха і висліди для України
У неділю Російська православна церква отримала нового предстоятеля - Патріарха Кіріла. Зрозуміло, цей вибір був попередньо прогнозований російською владою, проте у Росії - за правилами гри "сувенірної демократії" - по-іншому бути не могло.
Ким є ця людина? Це "кризовий менеджер", і богослов, і ритор, і політик, і "блискучий популяризатор". "Кіріл може закохувати молодь у православ'я, переконати, що православ'я - це майбутнє Росії, може говорити з нею про секс, долю", - говорить всеросійський диякон Андрій Кураєв.
Але як скористається новий предстоятель РПЦ своєю харизмою? На думку відомого українського релігієзнавця Андрія Юраша, оскільки "політика Росії як і релігійна, так і світська - прогнозована, а Патріархом став прогнозований митрополит, то прогнозованою буде і політика РПЦ щодо УПЦ".
Те, як зміняться відносини між українською та російською церквами після сходження на престол Патріарха Кіріла, ми попросили прокоментувати єпископа Васильківського, вікарія Київської єпархії, прес-секретаря Київської патріархії, голову інформаційно-видавничого управління УПЦ (КП), владику Євстратія (Зорю).
- Отче, в одному зі своїх коментарів Ви зазначили, що новообраний Патріарх РПЦ Кіріл здійснить кардинальні зміни у Церкві. Що мається на увазі під "кардинальністю"? І в чому її джерело?
- Ці зміни, які неминуче відбудуться з приходом нового Патріарха, пов'язані найперше з його особистісними рисами На відміну від покійного Алєксія ІІ, який більше плив за течією, ніж ініціював нові тенденції у церковному середовищі, Кіріл є дуже добрим стратегом і тактиком. Він дуже активний у медіа-просторі, багато років поспіль успішно формував нове громадське поле навколо Церкви через Всемірний Рускій собор. Я думаю, що власне через його особистість зміни відбудуться у багатьох сферах функціонування Церкви.
- Але чи будуть вони настільки потужні, щоб навіть вивести Російську церкву з-під того тотального політичного впливу, який існує зараз?
- Абсолютно ні! Цього не могли б зробити навіть 10 людей з особливою харизмою. Насправді питання про позбавлення Церкви від такого впливу навіть не стоїть.
У цьому контексті Патріарх Кіріл міг би ініціювати певні зміни, як от у питанні викладання основ православ'я, але не більше! Те, про що ви запитуєте, могло б статися хіба у тому випадку, якби в Росії кардинально змінилася політична система.
- Чи можемо зробити вже зараз якісь прогнози про те, як розвиватимуться відносини Української та Російської церков за правління Патріарха Кіріла?
- Йому, безперечно, буде потрібно більше часу, щоб набути авторитету серед віруючих України. І перші свої кроки він здійснюватиме у непростих умовах, бо сповідує ліберальні погляди, зокрема, щодо взаємодії з іншими християнськими церквами. Тому йому доведеться набути авторитету як серед мирян, так і серед традиційних кіл Російської православної церкви.
Риторика Кіріла щодо України покликана вирішити внутрішні російські питання успішності Московського патріархату та його максимальної інтеграції. У самій Україні ця риторика сприймається зовсім неоднозначно.
- Тобто, говорити про можливість у напрямі самостійності для Української церкви не доводиться?
- Символи "самостійності" і "незалежності", які в Україні є священними поняттями, бо символізують споконвічні прагнення українців до власної землі і суверенітету, деякими церковними чільниками вживаються без перекладу, як глузливі епітети і насмішка.
Думаю, що з приходом Патріарха Кіріла Україна залишатиметься у підвішеному стані. Більше того, всі привілеї, які досі мала УПЦ (МП), можуть бути скасовані. Адже Митрополит Кіріл - архітектор такого стану невизначеності, в якому перебуває Українська православна церква.
Відносини Російської та Української церков ґрунтуються не на партнерстві, а на добровільній тимчасовій "прихильності" РПЦ до України - скільки РПЦ дозволить, стільки УПЦ і матиме. В цьому взаємозв'язку немає жодних канонічних гарантій, це прихильність господаря до домашньої тваринки, яка, проте, постійно на прив'язі.
- А водночас, у церковному середовищі УПЦ (МП), починаючи з 2004 року, спостерігаємо виразні тенденції українізації...
- Це правда. Ці процеси справді відбуваються, але, зрозуміло, проти волі Москви.
Відомо, що такі тенденції мають під собою об'єктивне підґрунтя, бо якщо у чільників УПЦ (МП) є здоровий глузд і хоча б трохи патріотизму, то вони діятимуть для зміцнення України, а не Москви.
Зрозуміло, що в цьому середовищі є ще й такі постаті, як Митрополит Одеський та Ізмаїльський Агафангел, який завжди був прислужником влади. Спочатку, за радянських часів, він хвалив Брежнєва, а зараз - російську владу. Такі діячі ніколи не дадуть повною мірою реалізувати потенціал УПЦ (МП), штовхаючи її жорстку ізоляцію. І ніколи не зможуть дати відповіді на ті ключові й гострі питання, які стоять перед Українською церквою. Такі ієрархи задоволені тим станом, в якому Українська церква тепер перебуває, незважаючи на те, що це стан розділення і тотальної невизначеності.
- Коли Синод УПЦ (КП) закликав Помісний собор Російської православної церкви визнати "Українську церкву автокефальною і цим припинити її тривале розділення", то чи справді ви сподівалися на те, що це питання буде принаймні розглянуте?
- Проведення Помісного собору - дуже показова картина того, що насправді відбувається у Російській православній церкві.
Характерно, що російські церковні очільники у середині дев'яностих звинувачували Патріарха Філарета в авторитарних методах управління, натомість що ж можна сказати про саму РПЦ, якщо тут Собору не було протягом 18(!) років. А коли його нарешті було скликано, то тільки для того, щоб обрати нового Патріарха! Жодних інших питань порушено не було, жодних інших тем не було навіть сформульовано! Така ситуація - наскрізь символічна.
Тому ми чітко усвідомлювали: вірогідність того, що на Соборі принаймні порушать питання канонічності УПЦ (КП), - дуже мала. Але це був наш християнський обов'язок - показати, засвідчити Російській церкві, що ми відкриті до діалогу.
З протилежного боку ми не побачили такої відкритості, а лише бажання залишатися жити у своєму вигаданому світі. Але це не настільки суттєво, бо Церква - не Московського чи Київського патріархатів, а Христова. Вона не належить ієрархам, а Господу. І всі чільники Церкви - допущені Господом з тільки йому відомих причин. Думаю, що, поза всіма випробуваннями, незалежно від Патріарха Кіріла, Господь приведе нашу Церкву до Помісного статусу. Може, для того Патріарх і був допущений Богом до керівництва саме в цей час...
P.S. 28 січня Помісний собор РПЦ відповідним уставом підтвердив "самокерованість Української православної церкви з правами широкої автономії". Згідно з цим же уставом, Церква керується статутом Української православної церкви, який затверджується її предстоятелем і погоджується Патріархом Московським і всієї Русі .
Довідка
![]()
Патріарх Кіріл (Владімір Гундяєв) народився 20 листопада 1946 року в Ленінграді у сім'ї священика, закінчив Ленінградську духовну семінарію і Ленінградську духовну академію.
1971 року зведений у сан архімандрита і призначений представником Московського патріархату при Світовій раді церков у Женеві. У грудні 1974 року призначений ректором Ленінградської духовної академії і семінарії, а в червні 1975-го - головою єпархіальної ради Ленінградської митрополії. 14 березня 1976 року зведений у сан архієпископа. 26 грудня 1984 року призначений архієпископом Смоленським і Калінінградським.
У сан митрополита Кіріл зведений 25 лютого 1991 року.
6 грудня 2008 року на екстреному засіданні Священного синоду Російської православної церкви після смерті Святійшого Патріарха Московського і всієї Русі Алєксія II митрополита Кіріла таємним голосуванням обрано місценаглядачем Патріаршого престолу.
27 січня 2009 року в Москві на Помісному соборі обраний 16-м Патріархом Московським і всієї Русі.