Для тих, хто захищає Батьківщину

Як військове законодавство адаптується до сучасних реалій: що варто знати бійцям

фото: studway.com.ua
Упродовж останнього року відбулися значні зміни в порядку проходження військової служби у ЗСУ та інших військових формуваннях. Зокрема, до війська беруть військовозобов’язаних і повнолітніх громадян віком 18 – 60 років.

Про вигоди для контрактників

Справа в тому, що дуже мало громадян знає про вигоди підписання короткострокового контракту або ж призову на військову службу за мобілізацією. Такі види служби особливо вигідні громадянам, які працюють, адже за ними зберігається місце роботи й середня заробітна плата. Що стосується пенсіонерів, які працюють офіційно, то тут ще більша перевага у фінансовому аспекті: окрім місця праці та зарплати, за ними зберігається ще й пенсійне забезпечення. 
Нині грошове забезпечення військових солдатського складу становить від 2,5 тис. грн, офіцерського – від 4 тис. грн. Окрім цього, їх забезпечують військовою формою та необхідною технікою й матеріалами для проходження військової служби. Людина, яка укладає короткостроковий контракт на проходження військової служби, самостійно обирає військову частину та підрозділ, де проходитиме службу. Громадяни, які наразі проходять службу за мобілізацією, також мають право підписати короткостроковий контракт у військовій частині, в якій служать. Для цієї категорії передбачене одноразове грошове заохочення у вигляді восьми мінімальних зарплат для солдатів, дев’яти – для сержантів і 10 – для офіцерів. Короткостроковий контракт діє до закінчення дії особливого періоду або ж до оголошення Указу Президента України “Про демобілізацію”.

Кого мобілізують?

Згідно із законодавством, під мобілізацію можуть потрапити військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років і жінки віком від 25 до 50 років. Однак у Генштабі кажуть про призов осіб віком від 20 років. При цьому жінок мобілізовуватимуть лише за потреби за кваліфікаційним рівнем. 
У Генштабі ЗСУ також зазначили, що під час наступної черги мобілізують майже такі ж категорії, як і торік: громадян, які за станом здоров’я придатні до несення військової служби та мають військову підготовку, тобто спеціальність.
Армія потребує фахівців механізованих військ: танкістів, артилеристів, фахівців протиповітряної оборони, зв’язку, ремонтників, спеціалістів радіоелектронної боротьби й техніків різних напрямків.

Про грошові винагороди 

Згідно з постановою Кабміну, військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь в АТО і воєнних конфліктах, передбачена виплата у двократному розмірі грошового забезпечення, у трикратному розмірі – грошове забезпечення військовим, які беруть безпосередню участь у бойових діях із часу оголошення воєнного стану. Також у Міноборони інформують, що за кожну добу безпосередньої участі військовослужбовця в бойових діях він отримуватиме тисячу гривень. Крім того, відповідною постановою Кабміну для бійців АТО ввели додаткові винагороди. 
Так, за знищення автомобіля винагорода складає 10 мінімальних заробітних плат (12 тис. грн), танка – 40 мінімальних заробітних плат (48 тис. грн), реактивної системи залпового вогню – 50 мінімальних заробітних плат (60 тис. грн), бойового літака – 100 мінімальних заробітних плат (121 тис. грн).

Як бійці можуть перетнути кордон

У Генштабі заявили, що військовозобов’язані повин­ні мати довідку з військкомату не лише для виїзду за кордон, а й для виїзду за межі адміністративних районів. Згідно з чинним законодавством, в умовах, коли в державі оголошена мобілізація, військовозобов’язані не мають права залишати місце проживання без дозволу відповідного районного військового комісара. 
Довідку з військкомату потрібно мати і за тимчасового переміщення за межі адмінрайонів. Проте її не потрібно отримувати, якщо військовозобов’язаний виїжджає за межі свого адмінрайону “на день-два”. Мінімальних строків для виїзду наразі остаточно не визначили. 

Що “світить” за ухилення від мобілізації

Захист Батьківщини від агресора – конституційний обов’язок українців (ст. 65 Конституції України), однак не всі військовозобов’язані мають бажання служити, тим паче, вирушати в зону АТО. Наслідки за ухилення від служби прописані в кількох статтях Адміністративного та Кримінального кодексів України, отже, порушник може як відбутися штрафом, так і сісти за ґрати.
Зокрема, за неявку до військкомату без поважних причин або несвоєчасне подання відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів (занять) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 85-119 грн. За повторне порушення протягом року можуть стягнути від 170 до 255 грн.
За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачений штраф у розмірі від 170 до понад 5 тис. грн. Штрафують на 17-51 грн за умисне псування або втрату військових документів і до 17 грн за неявку у військкомат для приписки до призовної дільниці. За ухилення від призову на строкову службу загрожує обмеження волі на строк до трьох років, ухилення від мобілізації – від двох до п’яти років. 

Якщо виникли питання 

Через ажіотаж навколо питання мобілізації прес-служба Генштабу створила в соцмережі spring.me спеціальну сторінку, на якій оперативно відповідає на всі питання українців стосовно призову. Також там можна вирішити нестандартну ситуацію чи просто перестрахуватися. 
Сторінку створили через посилену інформаційну атаку з боку Росії, яка всіляко намагається зірвати мобілізацію в Україні. 
За матеріалами
Західного регіонального медіацентру
Міністерства оборони України
 
 



Як Росія хоче зірвати мобілізацію
Українців усе активніше закликають опустити руки й “відкосити” від армії. У соцмережах ширяться десятки антивоєнних відео, а тих, хто їх розповсюджує, – сотні. Це називається інформаційно-психологічною операцією, скорочено – ІПСО. Джерела стверджують, що над зривом мобілізації в Україні працюють дві групи ІПСО головного розвідувального управління генштабу Росії. Спеціалісти кажуть, що операція зі зриву мобілізації поділятиметься на декілька етапів. Зараз триває перший, активних користувачів інтернету переконують, що існує логічний зв’язок між поганим командуванням, діями олігархів і проблемами на фронті. Читач повинен дійти висновку, що не хоче захищати таку Батьківщину, і перейти до активної протидії мобілізації. Наступним етапом можуть стати організовані виступи так званих солдатських матерів і тиражовані “п’ятою колоною” повідомлення проросійських ЗМІ.

Інформаційна протидія
У Львові стартувала патріотична інформаційна програма “Не прийшовши до військкомату – ти зрадив Батьківщину, і пустив ворога до дому!”
З початку шостої хвилі мобілізації  у Львові та області розпочалась широкомасштабна інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення, скерована на виконання мобілізаційного плану  та  протидії російській інформаційній агресії. Наш ворог не цурається будь-якими методами впливати на свідомість місцевого населення. У минуле відійшли “розп’яті хлопчики”, “поїдання снігурів” тощо.
Натомість зараз кремлівські пропагандисти активно намагаються втілити в український соціум тезу – “Люди втомились від війни”, інформує Західний регіональний медіа-центр Міністерства оборони України. І роблять це, як і в попередні рази брутально та нахабно. 
 
 
Власне тому Львівською обласною державною адміністрацією спільно з регіональним медіа-центром Міністерства оборони України у Львові організували спеціальну інформаційну протидію, що включає, зокрема, щоденні інформаційні бюлетені, що в обов’язковому порядку розміщуються у селищних радах, багатолюдних місцях, різноманітні прес-конференції, виступи фахівців та посадових осіб на радіо та телебаченні, роботу на популярних інтернет-ресурсах.
Одним із інструментів впливу є агітаційні плакати, які розміщуватимуть у людних місцях, в громадському автотранспорті. За словами  керівника департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ЛОДА Галини Гречин, все це дозволяє захищати свідомість наших громадян від шкідливого впливу ворожої пропаганди. А також вчасно інформувати громаду Галичини про основні події та заходи, що стосуються національної безпеки. За основу взяли знімки військового журналіста підполковника Тараса Греня, які він зробив під час одного з відряджень у зону АТО. Емоційні слова плакату : “Я ніколи і нікому не віддам рідного дому. І ти не віддавай! Допоможи солдату повернутися додому, заміни його на посту” спонукають військовозобов’язаних Галичини до позитивного прийняття особистого рішення. Вже найближчим часом буде надруковано чергову партію плакатів,  в основі яких будуть світлини офіцерів медіа-центру та інших учасників АТО.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4263 / 1.63MB / SQL:{query_count}