Членом ради директорів російського монополіста може стати німецький майор у відставці
Газові "розбірки" вже добряче набили оскому посполитим, однак новини на цю тему з'являються регулярно, причому щоразу все веселіші. Наштовхнувся днями на дрібне повідомлення про досі незнайомого мені німця Маттіаса Варніга, керуючого директора компанії "Nord Stream", якого номінували на членство в раді директорів Відкритого акціонерного товариства "Газпром", котру переобиратимуть 26 червня цього року. Зацікавило те, що газета "Ведомости" обізвала його колишнім німецьким розвідником. Вирішив, за звичкою, перевірити, покопирсався в Мережі й виявив, що персонаж цей ой який колоритний.
Маттіас Варніг розпочав службу в Головному розвідувальному управлінні Міністерства державної безпеки (більш відомому як "Штазі") Східної Німеччини на початку 1970-х. Він швидко здобув репутацію провідного вербувальника шпигунів у Західній Німеччині. Впродовж 1980-х Варніг завербував не менше 20 агентів, які передавали йому ракетні й авіаційні технології.
Міністерство державної безпеки (нім. - Ministerium fur Staatssicherheit) або скорочено "Штазі" (нім. - Stasi) - контррозвідувальний і розвідувальний державний орган Німецької Демократичної Республіки. Утворено у квітні 1950 року за зразком і за участю МДБ СРСР. У часи "холодної війни" разом з КДБ і ЦРУ вважалося однією з найсильніших спецслужб світу. "Штазі" мало 91 000 кадрових співробітників і 300 000 агентів. Це означає, що приблизно один з 50 східних німців співпрацював зі "Штазі". Це один з найвищих у світовій історії показників насичення суспільства агентурою. |
Ну, то й що, скажете ви - навіть Америкою колись шпигун керував (це я про Буша-старшого, котрий був директором ЦРУ). Проте є в біографії нашого героя один вельми цікавий момент - у жовтні 1989 року, за місяць до падіння Берлінського муру, Варніга відрядили в Дрезден для неформального співробітництва із КДБ. Там він і заприятелював зі скромним офіцером КДБ Вовою (Владіміром Владіміровічєм Путіна стали величати значно пізніше). Вова під оперативним псевдонімом "Міль" займався тим, що... вербував співробітників дружньої "Штазі", намагаючись дістатися до її агентурної мережі у ФРН. Так ось - як стверджує авторитетний часопис "The Wall Street Journal" - Варніг став агентом одного з осередків КДБ, організованих Путіним у Дрездені. Після падіння Берлінського муру підопічні "Молі" діяли під виглядом консалтингової компанії, збираючи інформацію тепер вже для Федеральної служби контррозвідки (так стала називатися російська наступниця КДБ).
"Газпром" володіє найбільшими у світі запасами природного газу. Його частка у світових запасах газу становить 17%, у російських - 60%. Запаси газу "Газпрому" оцінюються в 29,85 трлн куб. м поточною вартістю 182,5 млрд доларів. На "Газпром" припадає близько 20% світового й близько 85% російського видобутку газу. За рівнем ринкової капіталізації "Газпром" входить до трійки найбільших енергетичних компаній світу, поступаючись тільки китайській "PetroChina" і американській "ExxonMobil". Джерело: gazprom.ru |
Тепер Маттіас Варніг має шанс стати членом ради директорів "Газпрому". Навряд чи він матиме вагомий вплив на прийняття рішень, адже в раду директорів входить 10 осіб, серед них такі "зубри" як: перший заступник голови уряду Російської Федерації, міністр економічного розвитку, міністр промисловості й торгівлі, спеціальний представник президента РФ з міжнародного енергетичного співробітництва. До речі, Варніг матиме з ким і рідною німецькою під гранчак шнапсу побалакати - до ради директорів входить голова правління "E.ON Ruhrgas AG" Бергманн Буркгард. Можна припустити, що Варніг займатиметься у "Газпромі" тим, до чого звик: пильнуватиме за настроями колег і періодично "стукатиме" Владіміру Владіміровічу. Адже колишніх шпигунів не буває. "Вхід - карбованець, вихід - два", - казав один мій знайомий.
Довідка
Рада директорів здійснює загальне керівництво діяльністю Товариства (відкрите акціонерне товариство - "Пошта"), за винятком вирішення питань, віднесених Федеральним законом "Про акціонерні товариства" до компетенції Загальних зборів акціонерів. Рада директорів забезпечує реалізацію Товариством його цілей і завдань, передбачених Уставом Товариства. Основними завданнями Ради директорів є визначення стратегії розвитку Товариства, спрямованої на підвищення його капіталізації та інвестиційної привабливості, визначення принципів розпорядження активами Товариства, забезпечення ефективної системи контролю в Товаристві за результатами його фінансово-господарської діяльності.
(З Положення про Раду директорів ВАТ "Газпром")