На швейцарському гірськолижному курорті Давос триває Всесвітній економічний форум
Заснував його в 1971 році швейцарський економіст, професор Клаус Шваб, який поставив собі за мету поліпшення економічного становища у світі та сприяння соціальному прогресу.
Цьогорічний форум значно відрізняється від попередніх і за форматом, і за складом учасників. Загальна кількість делегованих з 96 країн осіб цього року сягнула рекордних двох з половиною тисяч. При цьому кількість власне фінансистів помітно зменшилась. Зате політиків виявилось більш ніж достатньо. Загалом у заході взяли участь 43 глави держав і урядів, зокрема, прем'єр-міністр Російської Федерації Владімір Путін, британський та японський прем'єри Гордон Браун і Таро Асо, канцлер Німеччини Ангела Меркель та інші. Українська делегація виглядала скромніше: до Давосу не поїхали ні Ющенко, ні Тимошенко. Нашу країну представляли голова РНБО Раїса Богатирьова та колишній спікер Арсеній Яценюк. Упала в око й байдужість до Форуму з боку Сполучених Штатів. Найсильнішу економіку світу представляв всього лиш директор Національної економічної ради Лоуренс Саммерс, тоді як новий міністр фінансів Тімоті Гайтнер Давос проігнорував.
Цьогорічний Форум також став найбільш представницьким економічним заходом з початку світової фінансової кризи. Тому й не дивно, що через великий інтерес міжнародного співтовариства до цієї проблеми її зробили головною темою обговорення. Зрештою й гасло Давосу-2009 звучить наступним чином: "Формуючи післякризовий світ". Крім того, говорили ще й про наслідки глобального потепління, методи боротьби з бідністю та міжнародною злочинністю.
Водночас деякі критики вважають, що не всі ухвалені на Форумі рішення підуть на користь пересічним людям, мовляв, у Давосі зібрались усі ті, хто власне й несе відповідальність за цю кризу. Отож, там шукали не шляхи вирішення проблеми, а методи перекинення негараздів своїх банків і підприємств на плечі пересічних громадян. Інші експерти поставилися до Давоського форуму не так скептично. Вони вважають, що ця зустріч все ж здатна ініціювати чимало важливих ідей, а також висловлюють надію, що глибока економічна криза в перспективі змінить етичні засади великого бізнесу.
Крім обговорення критичних світових проблем, Давос завжди славився й розкішними вечірками. На таких заходах найвпливовіші діячі світу зазвичай розповідали про плани на майбутнє та набували перспективних знайомств. Однак цього разу частування було значно скромнішим. Обійшлись і без традиційного гламуру: з власної ініціативи від участі у Форумі відмовились вокаліст групи U2 Bono, голлівудські акторки Анджеліна Джолі та Шерон Стоун.
Давос відомий також жестами доброї волі, що впливали на хід світової політики. Зокрема, у 1988 році в Давосі вперше потисли руки прем'єр-міністри Туреччини Озал та Греції Папандреу; у 1992-му тут відбулася зустріч президента ПАР де Клерка з Нельсоном Манделою; в 1994-му на Форумі вітали один одного президенти Ізраїлю та Палестинської автономії Шимон Перес і Ясір Арафат. У Давосі творилася й історія Німеччини: завдяки зустрічі в 1990-му канцлера ФРН Гельмута Коля та глави уряду НДР Ганса Модрова прискорився процес возз'єднання країни.
Однак цього разу трапився скандал. Турецький прем'єр Тайіп Реджеп Ердоган не побажав перебувати в одному залі з президентом Ізраїлю Шимоном Пересом, на знак солідарності з Палестиною демонстративно залишивши засідання. "Ви добре знаєте, як вбивати людей", - заявив Ердоган після виступу Переса, різко засудивши дії ізраїльської армії в Газі.