Замовляючи пластикові вікна, шукайте не дешевші, а якісніші
Упродовж останніх років чільне місце на ринку віконних систем займають пластикові вікна. Вони міцні й зручні, забезпечують тепло- та шумоізоляцію. На українському ринку можна знайти віконні системи українських, німецьких, бельгійських і турецьких виробників.
Сучасний ринок пропонує кілька видів вікон: з дерев'яного масиву й клеєного бруса, з металопластикового й алюмінієвого профілів, а також комбіновані моделі.
Якість пластикових вікон залежить від кількох чинників: від виробника, якості профілю, склопакетів і фурнітури. Для кінцевого результату дуже важливим є правильний монтаж віконних блоків у прорізах, а також використання гідро- і теплоізоляційних стрічок для запобігання запотівання скла і утворення грибка на стінах приміщення.
Як розповіла "Пошті" Оксана Кечур, головний спеціаліст управління у справах захисту прав споживачів, є кілька основних складових, на які треба звернути увагу при замовленні пластикових вікон: це профіль, склопакет, фурнітура, ущільнювальна ґума, армування та підвіконня. Профілі можуть мати різну глибину: 60 мм,
70 мм та 80 мм. Головне, щоб не менше. Зверніть увагу на товщину стінок профілю: аби вікно витримувало однаково добре і спеку, і холод, вона має бути не меншою 2,8 мм. У виборі вікон правило "чим дорожче, тим краще" є дуже доречним, тому, як наголошують спеціалісти, не намагайтеся здешевити проект - цим ви нашкодите тільки собі.
Не варто економити і на фурнітурі. У такому випадку ваше дороге й сучасне вікно не принесе очікуваного результату. Якщо дешева фурнітура зламається, то замінити її майже нереально, а дорогі ручки нескладно відремонтувати навіть власноруч. Для більшого комфорту рекомендують замовляти поворотно-відкидну фурнітуру, яка забезпечить і повне відкривання вікна, й мікропровітрювання, до того ж довше послужить.
Зверніть увагу, щоб фурнітура була якісною. Усі вікна повинні легко відчинятися і зачинятися. Як рекомендують спеціалісти, варто ставити вікна двокамерні (три скла). Перевірити наявність третього скла в домашніх умовах доволі просто: піднесіть до скла запалену свічку або запальничку. Ви повинні побачити три віддзеркалення полум'я.
Якщо при денному освітленні на склі видно розводи (схожі на розлитий в калюжах бензин), які не зникають навіть після того, як ви його помили, це означає, що вам встановили неякісне скло.
Якщо скло заломлює зображення предметів, які є на вулиці, і спотворює їх реальні розміри, воно також є неякісним.
Замовляючи вікна, варто звернути увагу на ущільнювальну ґуму. Виробники пропонують три види: чорну, сіру та білу (силікон). Найдорожчий і найкращий - силікон, він прослужить найдовше. Проте його білий колір дуже непрактичний, і ви просто втомитеся очищувати поверхню від бруду. Найкращий варіант - сіра ґума: за якістю вона не надто гірша, до того ж прийнятної ціни.
Профільні системи, які є на нашому ринку, можна розділити на три основні групи. До першої належать профілі для масового будівництва, промислових об'єктів тощо. Головна мета виробників - зниження вартості кінцевої продукції. Тому виробники економлять на всьому: на якості сировини, на товщині стінок профілю, на внутрішній геометрії камер, що призводить до зниження якості віконних систем.
Друга група профілів є найпопулярнішою серед приватних замовників. Продукція цієї групи середньої якості. На жаль, тут часто бувають фальсифікації, оскільки продукцію першої групи дуже легко замаскувати і видати за продукцію середнього класу.
Третя група профілів призначена для клієнтів, які хочуть мати дійсно якісний продукт. У виробництві дотримуються всіх стандартів, що дає змогу одержати максимальну міцність, стійкість до втрати білизни й екологічність профілю. Такі системи мають чотири- або п'ятикамерну структуру профілю, три контури ущільнення притвору, збільшені габарити профілю, що підвищують тепло і звукоізоляцію.
Як наголошує Оксана Дмитрівна, якість вікон залежатиме від точної конфігурації та розміру вікон, а це може визначити тільки фахівець на місці, тобто у вас вдома. До того ж виміри треба робити двічі: замір для розрахунку ціни і оцінки конфігурації та замір для виготовлення.
Щоб мати гарантію, що ви заплатите чималі гроші за якісний продукт, обов'язково потрібно укласти договір. У ньому повинні бути креслення вікон із зазначенням їх розмірів та варіантів відкриття, а також має бути вказаний виробник профілю та фурнітури.
Ще одним важливим пунктом договору є кінцевий термін виготовлення. "Це дуже важливо. Якщо виробник не зробив вікна до зазначеного терміну, замовник має право вимагати компенсацію у розмірі трьох відсотків вартості замовлення (ст. 10 Закону України "Про захист прав споживачів")", - наголошує співрозмовниця. Також повинна бути зазначена ціна та сума передоплати.
Як рекомендують в управлінні, варто подбати про те, щоб доставку, демонтаж старих та встановлення нових вікон здійснювала фірма-виробник, бо якщо вікна пошкодять під час перевезення чи встановлення, замовник буде знати, до кого звертатися зі скаргами. Якщо ж вікна привозитиме та встановлюватиме хтось інший, а опісля споживач побачить якісь дефекти, то знайти винного буде значно складніше, адже фірма-виробник за жодних обставин не візьме провину на себе.
Замовник обов'язково має взяти другий примірник договору і зберігати його впродовж усього терміну гарантії, який становить не менше трьох років. Спеціалісти також рекомендують не гнатися за ціною, а вибирати або велику фірму, яка вже завоювала ринок, або ту, якість продукції якої можуть рекомендувати ваші знайомі.
Загалом, як говорить Оксана Дмитрівна, тепер кількість скарг на якість пластикових вікон або порушення умов договору значно зменшилася. Упродовж 2008 року до управління звернулося близько двох десятків споживачів.