Поїздка з дитиною – це море вражень, безліч задоволення і, звісно ж, велика відповідальність. Лише ретельна, обдумана підготовка може стати запорукою успішної подорожі, а недотримання певних правил перетворить час у дорозі на суцільне жахіття.
Перебування в салоні автомобіля, автобуса чи на борту літака може видатися нескінченним не лише для малих, а й дорослих. “Мамо, тату, нам ще довго?” – це запитання, яке діти повторюють час до часу, буквально доводить батьків до сказу.
Отож, збираючись у тривалу подорож з родиною, треба думати не лише про сам відпочинок, а й про те, як і чим ви туди діставатиметесь.
Вік – не завада?
Медики переконують, що дітей до трьох років у далекі подорожі брати не варто. Тривалий час у дорозі, зміна клімату, обстановки може тільки нашкодити.
Зі слів педіатра Зоряни Кохович, беручи зі собою малюка, варто упевнитися, що його здоров’я в нормі. Якщо ж виникли проблеми: підвищилася температура, почався нежить, заболіло вухо – поїздку краще відкласти. Не варто забувати й про те, що дітям для акліматизації знадобиться більше часу, аніж дорослим.
“Планувати поїздку з малюком варто на 20 днів, а то й на цілий місяць, бо з них лише на адаптацію знадобиться 10-14 днів. Якщо ж відпочинок триватиме тиждень-півтора, дитина може повернутися хворою, матиме схильність до різних недуг, а батьки нарікатимуть, що відпустка коло моря їм не допомогла”, – пояснює педіатр.
Потягом чи літаком?
Виявляється, діти легше переносять подорож літаком, аніж потягом чи автобусом. Мати двох малюків Мар’яна Біда вважає, що їхати потягом вигідніше з економічної точки зору, адже на дітей, які не досягли п’ятирічного віку, не потрібно купувати квитки.
Але оскільки жінка розуміє, що на вузькому спальному місці у вагоні їй із дітьми навряд чи буде зручно, то, як варіант, не економитиме на дитячих квитках, щоби в кожного було своє місце у вагоні.
Багато батьків вважають, що безпечніше вирушати в далеку подорож із дитиною власним автомобілем. У цьому переконана й Наталія Лис. “На автівці вже не один рік їздимо відпочивати всією сім’єю у сонячну Болгарію, – каже жінка. – Правила безпеки вимагають, аби під час такої поїздки дитина сиділа в спеціальному кріслі і була міцно пристебнута… Звісно, така перспектива нашому синові не надто подобається, тому кожні три-чотири години ми змушені робити зупинки – виходимо з машини, дихаємо свіжим повітрям, йдемо в туалет тощо”.
Планувати поїздку з малюком варто на 20 днів, а то й на цілий місяць, бо з них лише на адаптацію знадобиться 10-14 днів
Ідеальним варіантом все ж вважається подорож літаком: займає порівняно небагато часу, та й умови перебування в салонах повітряного транспорту комфортніші, ніж у потягах чи автобусах. Крім цього, дітям подобається дивитися на багажні візки, на лайнери в аеропорту, а на самому борту є багато чудернацьких висувних столиків, шторок, розкладних крісел. До речі, досвідчені мандрівники стверджують: сідати у літак з немовлям значно легше й зручніше, аніж із непосидючими три- або чотирирічними малюками.
Але майте на увазі, що інколи при зльоті чи посадці діти можуть почати плакати і скаржитися на біль у вухах. Зі слів Зоряни Кохович, заспокоїти їх може мати, приклавши до грудей. Старшим діткам варто дати пляшку з водою чи соком і сказати, аби пили її маленькими ковтками. Стане в пригоді й льодяник.
Сплануйте час поїздки!
Аби переліт чи переїзд минув вдало, за можливості придбайте квитки на нічний рейс – тоді не треба буде розважати малюка в закритому просторі кілька годин. Маєте квитки на інший час доби? Дотримуйтеся наступних порад:
* якщо вирушаєте в дорогу зранку – розбудіть дитину завчасу, нехай вона пакує речі з вами; малюк радо долучиться до цього заняття, зацікавлено спостерігатиме або й активно “допомагатиме”, а потім доспить у дорозі;
* якщо вдень – змістіть сон дитини саме на нього; як би вона не хотіла спати в аеропорту чи на вокзалі, розважайте її, погуляйте, покажіть різні цікавинки, дайте можливість дитині побігати, щоби витратити енергію;
* якщо ввечері – не вкладайте спати дитину вдень, тоді в літаку чи вагоні вона засне одразу ж і, можливо, спатиме до ранку.
Що варто взяти у літак чи поїзд
Аби дитина добре почувалася під час польоту/переїзду, вона має бути сита, їй не повинно бути страшно, нудно чи некомфортно. Заздалегідь складіть список речей, які візьмете зі собою:
* Одяг. Він має бути легким, зручним, без швів, які натирають.
* Взуття – легко зніматися й надягатися. Бажано взяти зі собою змінний комплект одягу для дитини і футболку для себе.
* Їжа. Якщо летите літаком, багато авіакомпаній пропонують на своїх рейсах дитяче меню (його, як правило, можна замовити при купівлі квитків). А проте радимо взяти зі собою фрукти, льодяники, печиво і обов’язково воду. Для найменших – пляшечку з молочною сумішшю. Якщо їдете автомобілем, автобусом чи потягом, прихопіть лише необхідне. Набір продуктів складіть за принципом “відкрив і з’їв”. Візьміть печену картоплю, овочеві оладки, сирі овочі та фрукти. Не беріть варених ковбас, йогуртів, голубців, млинців з м’ясом.
Аби переліт чи переїзд минув вдало, за можливості придбайте квитки на нічний рейс – тоді не треба буде розважати малюка в закритому просторі кілька годин
* Улюблені й нові іграшки. Без улюбленої забавки дитина може бути неспокійною, а нова займе увагу на довше. Візьміть книжку, олівці, розмальовки.
* Екранам – так. Навіть якщо ви не схвалюєте того, що ваша дитина проводить час за комп’ютером, візьміть планшет з іграми, DVD-плеєр з мультфільмами, дозвольте дітям дивитися телепрограми в літаку без обмежень.
* Гігієнічні засоби. Для максимального комфорту вам знадобляться вологі й сухі серветки, засіб для стерилізації рук, підгузки (якщо є маленька дитина).
* Шарф і шпильки. Приколовши кінці шарфа до спинок сидінь, ви зможете відгородитися від інших людей і допомогти дитині заснути.
* Ліки. Літак, потяг – місця великого скупчення людей, тому дитина легко може підхопити інфекцію, яка швидко проявиться симптомами. Прихопіть аптечку з протигарячковим, антигістамінним та іншими необхідними препаратами – проти діареї, алергії, нудоти тощо.
Дуже часто тривала подорож з дітьми перетворюється на неабияке випробування батьківського терпіння, адже дітям просто несила стільки часу спокійно сидіти на одному місці. Зі слів педагога-логопеда Ірини Кміть, ця група ігор дозволить в обмеженому просторі потренувати пам’ять, увагу та просто розважитись. Вікові рамки цих ігор досить умовні – від трьох до п’ятнадцяти років.Особливі деталі. Поспостерігайте за навколишнім світом. Запропонуйте дітям детально описати все, що вони бачать. Особливу увагу нехай звертають на незначні деталі – форму хмаринок, дерев, кольори. А ще можна вигадувати історії людей, які їдуть у інших автомобілях чи ходять вулицями. Одне речення говорите ви, друге – дитина. Розповідь вийде цікава і незвична.
Скринька з дрібницями. Візьміть зі собою невелику коробку, наповнену дрібничками (ключі, старий гаманець, біжутерія, камінчики). Щоразу витягайте якусь річ, не показуючи її присутнім, які по черзі повинні ставити питання і намагатися вгадати, що це за предмет.
Гра в слова. Пограйте у міста чи просто згадуйте всі слова, які закінчуються на останню літеру попереднього слова. Їх можна обмежити певними деталями – це можуть бути тільки тварини і рослини чи якісь предмети, які поміщаються, наприклад, у скляну банку.
Рухаємося в кріслі. Якщо вашій непосиді все ж таки не вдається спокійно всидіти на одному місці, запропонуйте рухливі розваги. Наприклад, назвіть якусь частину тіла, і нехай дитина одразу ж торкнеться її. Можна поплескати в долоні чи трішки потупотіти ніжками.
Творчі змагання. Якщо в дорозі ваша дитина не сама (є ще сестричка, братик, друзі), влаштуйте їм творчі змагання – декламування віршів, розказування смішних історій, розгадування загадок, доповнення приказок тощо. Переможцеві подаруйте солодкий приз.
Я знаю. Спробуйте назвати енну кількість чогось. Наприклад, “я знаю п’ять назв мультфільмів”, “я знаю три звички тата” тощо. Цією грою можна розширити кругозір дитини.
Мається на увазі, що перед самою мандрівкою на аркуші паперу треба скласти детальний план поїздки (а не лише самого відпочинку): від пакування валіз, потрібних покупок до того, що робитимете і чим займатиметесь у самій дорозі.
Не варто панікувати, як і налаштовуватися лиш на позитив. Намагайтеся спокійно ставитися до всього, навіть до несподіванок. Аби їх не виникало, перед поїздкою відверто поговоріть з дитиною, розкажіть про те, як правильно поводитися в дорозі (в аеропорту, салоні літака, купе тощо). Можна разом подивитися, до прикладу, відеоролик, де розповідається, як це – летіти в літаку, на що треба звертати увагу і що категорично заборонено.
Про те, як заспокоїти непосиду в дорозі, краще від мами не знає ніхто. Якщо вдома мама і дитина часто спілкуються, бавляться в різні ігри, мають багато тем для розмов, то проблем не повинно виникати. Така мама завжди знайде потрібні слова чи придумає цікаві ігри, які заспокоять дитину. Якщо ж спілкування вдома обмежене – проблеми можуть бути.
Навіть більше: інколи тривала спільна подорож як для дитини, так і для батьків обертається суцільними відкриттями.
Загалом, згідно з даними статистики, батьки і діти спілкуються в середньому лише 15 хвилин на день. Це катастрофічно мало! То чому б не використати поїздку на відпочинок для кращого пізнання одні одних. Постарайтеся чимось зацікавити дитину, про щось у неї розпитати або ж, навпаки, самі розкажіть їй щось цікаве. Наприклад, заздалегідь придбайте довідник або путівник країною, до якої їдете чи летите, і розкажіть дитині про неї (які звичаї в ній панують, чим вона цікава, яку їжу готують місцеві жителі).
Ніколи не потурайте дітям – їх все-таки треба виховувати! Це стосується й часу, проведеного в дорозі. Можна взяти зі собою улюблені іграшки дитини, альбом для малювання, олівці, фломастери, невелику настільну гру, карти, навіть планшет. Але обмежте час його використання.