“Тигри” не здаються

Сепаратисти на Шрі-Ланці переходять до тактики партизанської війни

Сепаратисти на Шрі-Ланці переходять до тактики партизанської війни

kulemet.jpg

Після швидкого розгрому армії тамільських сепаратистів на півночі Шрі-Ланки (колишній Цейлон) "тамільські тигри" повертаються до тактики партизанської війни, стверджує колишній глава розвідки індійського миротворчого контингенту на Шрі-Ланці Гарігаран.

"З армією сепаратистів, у якої були бронетехніка, артилерія та флот, майже покінчено. Тепер "тигри" повертаються до стилю партизанської війни, який вони використовували до 1983 року", - заявив Гарігаран, який служив на пів­ночі острова в рамках індій­ської миротворчої місії в 1987 - 1990 роках.

Угруповання "Тигри звіль­нення Таміл Іламу" було засноване 1976 року на хвилі етнічного конфлікту між тамільською меншістю та сінгальською більшістю. Її незмінний лідер Велупіллаї Прабгакаран (ото імена в тих цейлонців - язика зламати можна, доки вимовиш правильно) проголосив завдання створення Іламу - незалежної держави етнічних тамілів у районах північної та східної Шрі-Ланки. У 1983 році міжетнічне протистояння переросло в повноцінну громадянську війну, жертвами якої стали щонайменше 80 тисяч осіб.

Бойові дії точилися з перемінним успіхом, затихаючи на певний час. Примиренню не сприяла навіть поява на півночі острова підрозділів індійських миротворців. Делі було стурбоване сепаратистськими настроями тамілів, адже частина цього етносу мешкає на території Індії, тож заворушення могло перекинутися й сюди.

Урешті-решт упертюхи тамі­ли три роки тому домоглися повного контролю над пів­ніччю острова та всім східним узбережжям. Однак тамільська музика недовго грала - центральний уряд в Коломбо нарешті оговтався і подався у рішучий наступ.

Улітку 2007 року був пов­ністю очищений від підроз­ділів сепаратистів схід острова, потім таміли втратили свій адміністративний центр - місто Кіліноччі та головну базу - півострів Джафну. Урядові війська захопили майже всі "тигрові" летовища, морські бази, укріпрайони, мережу підземних бункерів.

А на початку нинішнього року рештки "тигрів" загнали в малонаселені джунглі в районі міста Муллайттіву. Командування Шрі-Ланки бадьоро заявляє про плани відновити контроль над усією територією країни до весни.

Щоправда, це ще не означає, що Шрі-Ланка нарешті заживе спокійним життям. За різними оцінками, на підконтрольній бойовикам території перебуває близько 100 тисяч місцевих жителів, яким "тигри" не дають перейти лінію фронту в надії "розчинитися" серед них. Таким чином більшість досвідчених бійців може прослизнути крізь урядове сито, щоб узятися за зброю вже в іншому місці. "Вони намагаються завдати військам максимальних втрат, але щойно бачать, що опір стає марним, то просто виходять із джунглів, змішуючись із місцевими жителями", - розповів представник шрі-ланкійської урядової розвідки. За його прогнозами, диверсії та напади на військові бази й на сінгалів, які становлять більшість населення острова, відновляться одразу після виведення військ.

Крім того, сепаратисти, керовані своїм незмінним лідером Прабгакараном, не полишають спроб дестабілізувати ситуацію в містах. Причому використовують тактику "герільї" - міського партизанського опору, докладно описану бразильським журналістом, а за сумісництвом ще й комуністом-радикалом Жуаном Карлушем Марігеллою. Грошей "тиграм" не бракує. За даними індійських розвідувальних служб, етнічні таміли, які осіли в країнах Європи, США, Канаді та й в самій Індії, регулярно жертвують частину своїх доходів на фінансування визвольної, з їхньої точки зору, війни. З іншого боку, проблема "тигрів" у тому, що войовничі ідеї Прабгакарана знаходять усе менше симпатиків серед тамільської молоді, яка прагне робити легальну кар'єру та інтегруватися в сінгальське суспільство. Джунглями гасають переважно підстаркуваті чоловіки, котрі вміють хіба що влучно стріляти, але не спроможні забезпечувати свої родини, оскільки не мають жодної спеціальності та освіти.

Експерти підказують центральному уряду в Коломбо, що залучитися симпатіями та­мільського населення можна, налагодивши на звільнених територіях ефективну адміністрацію. Вибори там провели, однак про всяк випадок місцевим адміністраціям круто врізали повноваження. Як колоритно висловився один з експертів: "Проводити такі вибори - однаково, що прикрашати труп: підстригати йому волосся, фарбувати губи помадою. Місцеві адміністрації повинні мати всі важелі впливу на ситуацію в регіонах".

А наразі армія викурює з джунглів останні загони сепаратистів, а спецслужби готуються ловити обвішаних бомбами шагідів та пильнувати ймовірні диверсії з боку "тигрів"-партизанів.

 

Україна донедавна контрабандно постачала зброю тамільським "тиграм", повідомило вчора увечері російське інформагенство "Новости" з посиланням на заяву колишнього польового командира "тигрів" Вінаякамурти Муралідгарана. За його словами, Україна не тільки поставляла зброю - у середині 1990-х тамільських сепаратистів нібито тренували українські військові фахівці. МЗС України інформацію колишнього бойовика спростувало. Нагадаємо, це не перший випадок, коли Україну звинувачують у незаконних поставках зброї, причому сліди, як правило, тягнуться до Росії.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4987 / 1.58MB / SQL:{query_count}