У Росії тривають резонансні замовні вбивства
Першою жертвою кілерів став співробітник СКП (слідчий комітету при прокуратурі РФ - структури, в обов'язки якої входить розслідування найтяжчих злочинів та корупції серед вищого керівництва країни) Дмітрій Марінінов. Чоловік перебував у службовому відрядженні в Санкт-Петербурзі. Коли він підійшов до своєї автівки, припаркованої в дворі, де йому орендували житло, то побачив, що одне з коліс спущене. Під час заміни колеса його і застрелили - очевидно, шину завчасно пробив сам кілер.
Слідчий комітет поставився до цього вбивства надзвичайно серйозно: з Москви до Санкт-Петербурга терміново виїхала група слідчих та криміналістів, а керівник СКП Алєксандр Бастрикін навіть перервав свій офіційний візит до Фінляндії.
Поки що можливі мотиви вбивства залишаються незрозумілими.
Чи не єдина версія вбивства пов'язана з підприємцем Владіміром Борсуковим (Кумаріним), якого вважають лідером знаменитого "тамбовського" злочинного угруповання. Його звинувачують у рейдерських захопленнях, організації вбивств та інших тяжких злочинах. Однак поки що, окрім підозр, проти "Кума" (кримінальне псевдо лідера "тамбовських") більше нічого немає.
Тим часом у понеділок у центрі російської столиці, неподалік Кремля, розстріляли 34-річного адвоката Станіслава Маркєлова та 25-річну журналістку "Новой газеты" Анастасію Бабурову, яка його супроводжувала.
Маркєлов, відомий своїми справами на захист профспілок, журналістів та публічним викриванням злочинів влади, останнім часом був захисником потерпілих у "справі Буданова". Коротко нагадаємо історію, яка свого часу стала символом російського беззаконня в Чечні та бере початок ще у 2000 році. Командир танкового полку, полковник Юрій Буданов під час операції в Чечні жорстоко зґвалтував, а потім убив 18-річну чеченку Ельзу Кунгаєву. Однак спочатку військовий суд виправдав полковника, мотивуючи тим, що той нібито перебував у стані афекту, сприймаючи дівчину за снайпера. Тоді вперше у цій справі засвітився адвокат Маркєлов, який представляв інтереси родини жертви. Він подав до суду апеляцію і домігся, щоб Буданова таки посадили за ґрати. Тоді йому дали 10 років. Однак, відсидівши вісім з половиною, полковника на початку цього року умовно-достроково звільнили.
Бажання керівника СКП мати власний спецназ не є чимось оригінальним для сучасної Росії. Тут уже є невеличкі армії, підпорядковані "Газпрому" та "Транснефти". Їхні збройні підрозділи призначені "для захисту й охорони інфраструктури". Бойовики "Газпрому" та "Транснефти" мають цілком законне право на використання вогнепальної зброї, кайданок, гумових кийків та інших спецзасобів, що є на озброєнні державних силових структур. |
Що ж стосується загиблої журналістки "Новой газеты", то співробітники російських правоохоронних органів кажуть, що дівчина стала випадковою жертвою - на свою біду, вона опинилася поруч зі скандально відомим адвокатом якраз у момент замаху. Натомість заступник редактора "Новой газеты" Сєргєй Соколов твердить, що Бабурову вбили не випадково, оскільки журналістка перед смертю зробила інтерв'ю з адвокатом, отож могла знати цікаву інформацію. Крім того, вона відзначилася серією публікацій про російських неонацистів. До речі, це вже п'ятий випадок, коли вбивають працівника саме цього опозиційного видання. Саме в "Новой газете" працювала вбита у 2006 році опозиційна журналістка Анна Політковская.
P. S. Зазначимо, що вбивство Дмітрія Марінінова керівник Слідчого комітету при прокуратурі РФ Алєксандр Бастрикін уже спробував використати для посилення свого відомства. Зокрема, йдеться про можливість озброїти слідчих СКП не лише пістолетами та револьверами, але й... автоматичною зброєю. Мотивація: "з метою гарантування власної безпеки". А ще раніше Бастрикін порушував питання про створення при Слідчому комітеті спецназу чисельністю 300-350 бійців. Якщо ці плани втілять у життя, в Росії з'явиться ще одна потужна силова структура, здатна швидко та ефективно "вирішувати" найрізноманітніші питання, зокрема, щодо непоступливих діячів опозиції.