Цьогорічна вступна кампанія обіцяє бути особливою: вперше абітурієнти вступатимуть до вишів за інноваційним законом “Про вищу освіту”, який набув чинності у вересні 2014-го. Важливим передусім є те, що цим законом у правове поле введене саме ЗНО.
“Із 2006 року незалежне зовнішнє оцінювання проводили лише на основі постанов Кабінету міністрів, а тепер це абсолютно законна процедура, яка знайшла місце в законі”, – зазначив, перебуваючи у Львові, директор Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Ігор Лікарчук.
Крім того, цього року змінилися правила формування конкурсного бала, за яким, власне, й зараховуватимуть абітурієнтів. “Якщо в попередні роки він сягав максимум 800, з яких три по 200 балів були результати ЗНО і 200, якщо результат максимальний – бал шкільного атестата, то цього року алгоритм визначення конкурсного бала дещо змінився: тепер кожен університет, формуючи власні правила прийому, визнаватиме вагу того чи того сертифіката залежно від своєї специфіки. До прикладу, якщо виш фізичний, то сертифікатові з математики”, – пояснив Ігор Лікарчук.

У загальній вазі конкурсного бала значно зменшилася вага шкільного атестата: тепер він може займати до 10% у загальній сумі балів, однак є багато вишів, які поставили максимальний відсоток саме для шкільного атестата.
До 2015 року всі, що прийшли на тестування, отримували від ста балів і більше. Тепер ті випускники, які пройшли перше тестування з української мови та літератури і набрали менш ніж сто балів, вибудуть із тестування взагалі (зможуть пройти його лише наступного року). До вищої школи потраплять лиш ті, що набрали понад 100 балів.
Цьогорічний обсяг державного замовлення, який отримають університети, залежатиме від того, яких абітурієнтів вони прийматимуть. “Якщо вступників із високими балами ЗНО, то держзамовлення буде на 20 відсотків більшим”, – сказав Ігор Лікарчук.
Ще однією новацією цьогорічної вступної кампанії є перехід до так званого автоматичного зарахування абітурієнтів до вишів. “Подаючи заяву для вступу в університет, абітурієнт визначатиме пріоритетність навчальних закладів, до яких воліє потрапити. Тобто на перше місце в списку має поставити університет, студентом якого хоче стати насамперед, на друге – виш, у який хоче вступити, якщо не стане студентом першого, і так далі. Після того, як будуть відомі результати ЗНО і закінчиться подача документів, Єдина державна електронна база з питань освіти самостійно проведе зарахування і надішле абітурієнтові його результат”, – пояснив директор УЦОЯО.
У загальній вазі конкурсного бала значно зменшилася вага шкільного атестата: тепер він може займати до 10% у загальній сумі балів
А ще цього року у вступній кампанії не будуть дійсними сертифікати минулих років. “З 2006 до 2009 років не використовували результатів минулих років. Така практика була запроваджена тільки в 2010 році, коли міністром освіти став Дмитро Табачник”, – пояснив Ігор Лікарчук.
За всі роки існування тестування зазнавало критики. Тож цього року УЦОЯО вирішив максимально відкрити його результати. У 2015-ому кожен абітурієнт на своїй інформаційній сторінці, доступ до якої надається за номером сертифіката та PIN-коду, вказаного у ньому, зможе побачити табличку зі своїми результатами та проаналізувати власні помилки.
Тільки для донбасців та військовихРеєстрацію на ЗНО для жителів Донбасу і військових можуть продовжити ще на місяць. За інформацією директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука, для участі в ЗНО вже зареєструвалися 15 тисяч вступників з Луганської та Донецької областей. А для тих, що живуть на територіях, де тривають бойові дії або які визнані окупованими, реєстрацію продовжили до 20 квітня. Також до 20 квітня можуть реєструватися для участі в ЗНО військові, які зараз демобілізуються і хочуть цього року вступати до вишів. “Якщо будуть запити, то ми готові ще на місяць продовжити термін реєстрації для тих, хто живе на Донбасі, і для демобілізованих військових, які мають намір здобути вищу освіту. Якщо буде така потреба, проведемо третю сесію тестування”, – запевнив Ігор Лікарчук.
|
“У цій табличці вступник побачить, до прикладу, що питання №1 у нього було таке-то і правильна відповідь має бути така-то, а його відповідь була ось така, і він за це отримає стільки-то балів”, – запевнив директор УЦОЯО. І додав, що абітурієнти зможуть отримати на свою інформаційну сторінку скановану копію так званої відкритої частини тесту з математики чи української мови. Для цього потрібно надіслати листа на електронну адресу УЦОЯО.
Ще одним нововведенням є відмова від тестів зі світової літератури та всесвітньої історії, оскільки дуже мало вступників їх обирають. “Вперше за останні п’ять років ми не ставимо питання про відсутність коштів на проведення ЗНО. Вперше уряд профінансував програму проведення ЗНО у повному обсязі!” – наголосив Ігор Лікарчук і сказав, що складання тестів уже завершене (тести з української мови та літератури на шляху до пунктів тестування).
Крім того, директор УЦОЯО зазначив, що виші не хочуть використовувати тестів поглибленого рівня. “Ми пропонували розробити тести базового та поглибленого рівнів з української мови та літератури і математики. Адже, наприклад, тести з математики мають відрізнятися складністю для тих, що вступають на механіко-математичний факультет, і тих, що, скажімо, хочуть стати вчителями трудового навчання.
Подаючи заяву для вступу в університет, абітурієнт визначатиме пріоритетність навчальних закладів, до яких воліє потрапити. Тобто на перше місце в списку має поставити університет, студентом якого хоче стати насамперед
Зрозуміло, що тест для механіко-математичного факультету має бути значно складніший. Однак виші бояться, що не наберуть абітурієнтів. Це як у супермаркеті: що більше покупців, то вигідніше. Університети тепер перетворилися на такі собі супермаркети, які продають дипломи. Йдеться не про якість, а про кількість. Ректорам байдуже, кого набрати, лиш би набрати. І в цьому біда української освіти”, – сказав Ігор Лікарчук.
В Україні є лише сім університетів, каже він, які зголосилися провести поглиблене тестування з математики, ще п’ять університетів – поглиблене тестування з української мови.
Як приклад Ігор Лікарчук навів статистику, що в 2014 році 80% випускників загальноосвітніх шкіл вступали до університетів. “Прикро, що лише 20 осіб із 90 тисяч тих, які проходили ЗНО з математики, упоралися з тестом на відмінно, а цей тест був нижчим від середнього рівня складності”, – резюмував він і нагадав, що результати першого пробного тестування з української мови та літератури, на яке прийшли 96% із загальної кількості зареєстрованих, оголосять 9-10 квітня.