Оранжеві гості

"Пошта" дізнавалася, як не помилитися при виборі цитрусових і чи можна споживати шкірку
апельсинів-мандаринів

"Пошта" дізнавалася, як не помилитися при виборі цитрусових і чи можна споживати шкірку
апельсинів-мандаринів

oranges.jpgЗима асоціюється не тільки з канікулами, численними святами,  ялинкою, багатими столами, а й з оранжевими іспан­сь­кими чи марокканськими гостями - мандаринами та апельсинами. Тепер прилавки магазинів та ринків ущерть заповнені цими фруктами, а яскравий колір та запах змушує руку тягнутися до гаманця.

На тобі, небоже,
що мені не гоже

Найбільше мандаринів-апельсинів до нас завозять з Іспанії, везуть також з Єгипту, Марокко, Туреччини. Як розповіла "Пошті" Галина Шестопал, доцент кафедри експертизи товарів і послуг Львівської комерційної академії, апельсини поділяють на  звичайні, пупкові та королькові. Звичайні апельсини мають кулясту форму, в них  шорстка шкірка середньої товщини світло-оранжевого кольору, м'якоть і сік світло забарвлені, плоди міс­тять насіння. У пупкових апельсинів плоди кулястої або довгастої форми, масою до 600 г, шкіра та м'якоть світло-оранжеві. Королькові апельсини овальні або кулясті, невеликих розмірів (до 170 г), м'якоть, сік і шкірка червоного кольору, через що їх ще називають червоном'ясистими. Ці апельсини високо цінять за ніжну, соковиту м'якоть, характерний присмак і аромат. Але до нас їх майже не завозять.

Як розповідає доцент Шестопал, якість апельсинів визначають за ГОСТом 4427-82, відповідно до якого, плоди по­діляють на дві помологічні групи: перша - пупкові та королькові, друга - всі інші сорти. Оцінюючи якість, до уваги беруть свіжість, чистоту плодів, мінімальний розмір, правильність калібрування, забарвленість шкірки (від світло-оранжевої до оранжевої), вм'ятини та інші пошкодження. За якістю визначають товарний сорт - І, ІІ, ІІІ.

Щоправда, наші стандарти відрізняються від міжнародних, які вимагають значно ретельнішої перевірки фруктів, що й гарантує їхню вищу якість. У 2004 році у Європі почали діяти маркетологічні стандарти ЄС, відповідно до яких вміст соку у будь-якому сорті апельсин не повинен бути меншим 30%. У нас, на жаль, ці стандарти не діють. Саме тому до нас у ті роки потрапляла велика кіль­кість апельсинів з дуже малим вмістом соку, а іноді вони були майже порохнявими. Та й тепер таких продуктів не бракує, оскільки за нашими нормами, їх можуть реалізовувати на ринку чи в магазині. Купивши такі фрукти, вдома ми розуміємо, що заплатили гроші за цитрусові, які майже не можливо їсти, оскільки вони сухі і несмачні. На жаль, у таких випадках споживач не захищений, а визначити, чи соковиті апельсини за зовнішнім виглядом, неможливо. Тож, щоб уникнути таких випадків, Галина Шестопал рекомендує уважно читати маркування, де має бути зазначено країну-виробника і товарний сорт.  Якщо продавець принаймні сказав сорт фруктів, то ви можете орієнтуватися, якою буде його якість. Та отримати цю інформацію не завжди реально. "Цими вихідними зайшла в магазин. Там мандаринки продавали напівгнилі, а на маркуванні було зазначено тільки назву країни-постачальника - Італія. І все", - розповідає спів­роз­мовниця.

Мандаринки-клементинки

Різновидів мандаринів є ще більше. За словами співрозмовниці, їх поділяють на такі групи: сатуми, танжерини, клементини, тангори, міннеоли, власне мандарини тощо. Кожна з цих груп має своє забарвлення, розмір, форму, товщину шкірки, смакові особливості та аромат. Допускається прозелень площею не більше 3/4 поверхні. За розміром, мандарини поділяють на три категорії: І, ІІ, ІІІ.

Вся інформація про мандарини повинна бути зазначена на маркуванні. Відповідно до
ГОСТу 4427-82, кожна пакувальна одиниця повинна мати паперову етикетку (або трафарет), де буде зазначено назву продукту, помологічну групу, відправника, дату пакування, категорії плодів за розмірами, номер укладальника, індекс  партії і  чинного стандарту.  Споживач має повне право вимагати у продавця надати йому таку інформацію.

Міжнародні стандарти вимагають ще більш повної інформації про продукт. Відповідно до них, на маркуванні має бути зазначено упакувальника або відвантажувача (назва і адреса або офіційне кодове позначення), найменування продукту, помологічний сорт і вид (наприклад, для клементинів - клементини без насіння, клементини або монреальські клементини), країна походження, товарний сорт, розмір або калібр плодів , їх кількість в упа­ковці. Окрім того, на кожній упаковці мандаринів повинна бути інформація про речовини, які використовують для обробки плодів. "Ці норми діють тільки на території країн Євросоюзу. Наш ГОСТ  вимагає менш ретельної перевірки фруктів й, відповідно, подання значно обмеженішої інформації для споживачів. Тому сьогодні є потреба довести наші норми до європейських", - наголошує Галина Сергіївна.

І смачно, й корисно

Апельсини та мандарини дуже корисні продукти. Як розповіла Зоряна Завада, головний дієтолог Львівщини, ці фрукти багаті на мінеральні речовини: натрій, калій (більше в апельсинах), кальцій, фосфор, залізо, а також каротин, вітаміни А, В1, В2, РР, С (на цей вітамін багатші апельсини).

Цитрусові корисно споживати для боротьби з ожирінням, простудними захворюваннями. Проте людям, які мають алергічні реакції, варто обмежити вживання цитрусових.

Шкірка цитрусових
містить пестициди

 Окрім м'якоті, споживачі часто використовують у кулінарії і шкірку цитрин, яку додають до різних компотів або їдять її свіжою. Проте, як наголошує Галина Шестопал, споживати шкірку цитрусових не варто.

"Всі цитрусові, які завозять в Україну, обробляють пестицидами, аби вони не гнили. У фітосанітарному сертифікаті обов'язково повинно бути зазначено, чим обробляли фрукти, коли, - говорить доцент. - Ці речовини не є небезпечними для здоров'я, оскільки їх  використовують у незначних кількостях, проте гризти шкір­ку все-таки не варто". Крім то­го, країни-виробники обробляють плоди різними хімічними препаратами проти збудників хвороб і шкідників. Для того, щоб плоди краще зберігалися, їх обробляють спеціальними речовинами - фунгіцидами, карнаубським воском, поліолефиновою смолою, а також сумішшю парафінованої олії та карнаубського воску. Розпізнати оброблені фрукти доволі прос­то - шкірка має специфічний блиск, а плоди з матовою шкі­ркою вважають необробленими. Тож перед споживанням фрукти треба ретельно помити, а шкірку почистити. 

На український ринок потрапляють різні сорти цитрусових. У минулі роки, як розповідає співрозмовниця, були як посередні сорти, так і най­якіс­ніші. А ось 2008-го ексклюзиву майже не завозили, переважали фрукти середньої якості.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5009 / 1.6MB / SQL:{query_count}