Навіть у часі Великого посту дієтологи не перестають наголошувати, аби кожна людина періодично, бажано щодня, включала у меню м’ясні продукти. Мовляв, це корисно, ситно і смачно.
Звичайно, у кожного свої вподобання, але останнім часом спостерігається тенденція, що в Україні з року в рік частка яловичини та свинини в раціоні споживачів скорочується, в той час як попит на курятину збільшується.
Одні стверджують, що обирають куряче м’ясо через більш помірні ціни, решті до вподоби ніжний смак цього продукту. А й справді, курка може бути присутня як у дієтичному дитячому меню, так і стати окрасою святкового обіду. Питання лиш у тому, скільки її споживати і в якому вигляді.
Вся цінність – у білку
Головна користь курятини полягає в тваринному білку, до складу якого входить багато найважливіших для життєдіяльності людського організму амінокислот.
Білка в курятині чимало – від 15 до 22% (для порівняння: в індичині – до 21%, качатині – 17%, гусятині – 15%, яловичині – 18%, баранині – 14%, свинині – 13%) і саме завдяки йому наші м’язи та кістки стають міцнішими, а розум ясніший.
Зі слів головного дієтолога Львівщини Зоряни Завади, крім легкозасвоюваного білка, в курячому м’ясі міститься чимало фосфору та інших корисних речовин: вітамінів Н, РР, D, групи В, а ще магнію, солі калію, сірки, цинку, заліза, хрому, кобальту (до речі, останнього елемента в 100 грамах курятини майже 120% добової потреби людини). Щодо вуглеводів, то в м’ясі курки їх немає, та й жиру дуже мало.
“Регулярне надходження цих вітамінів та мікроелементів корисне всім без винятку, особливо дітям та літнім людям. Для підлітків найціннішим є білок, а для осіб похилого віку – невеликий вміст жирів, через що курятина засвоюється організмом легше, аніж свинина або яловичина. Крім цього, цей продукт можна легко використовувати в дієтах, бо калорійність його невисока”, – зазначає фахівець.
Курятина здатна підтримувати діяльність центральної нервової системи, регулювати жировий і білковий обміни, посилювати імунітет, нормалізувати кров’яний тиск, запобігати ішемічну хворобу, інсульт та інфаркт
М’ясо курки – універсальне, адже корисне при зниженій та підвищеній кислотності шлункового соку. Ніжні та м’які волокна слугують таким собі буфером, зв’язуючи зайву кислоту при виразці дванадцятипалої кишки, синдромі подразненого шлунка, гастритах. А ще, курятина здатна підтримувати діяльність центральної нервової системи, регулювати жировий і білковий обміни, посилювати імунітет, нормалізувати кров’яний тиск, запобігати ішемічну хворобу, інсульт та інфаркт.
М’ясо курки незамінне й у процесах кровотворення, для нормального перебігу вагітності, підвищує стійкість організму до несприятливих факторів навколишнього середовища і бореться з депресією та безсонням. Однак не варто забувати, що всі ці корисні властивості є в тушкованому або вареному м’ясі!
Зоряна Завада радить їсти м’ясо щодня, а курятину хоча б двічі-тричі на тиждень (по 150 грамів).
Чим корисна та шкідлива
На щастя, людському організму курятина приносить більше користі, аніж шкоди. Найшкідливішою є шкірка і темні частини курячого м’яса, в яких накопичуються погані речовини.
Реальний ризик для здоров’я може виникати тоді, якщо курку не піддати ретельній термічній обробці. Це може стати причиною гнильних процесів і розмноження шкідливих бактерій у товстій кишці.
Інколи на птахофабриках для якнайшвидшого збільшення ваги і профілактики захворювань птиці до кормів додають антибіотики або гормони. Курка, нашпигована естрогенами, може спровокувати гормональний збій і низку захворювань, у тому числі й репродуктивної системи. А в чоловічому організмі надлишок естрогену негативно впливає на потенцію.
Отож, віддавайте перевагу домашній птиці! А якщо купуєте її в магазині чи супермаркеті, то беріть лише ту, яку вже готували (в перевірених виробників). Не принесе користі смажена або вуджена курятина! Через підвищений вміст холестерину може призвести до атеросклерозу і закупорювання судин.
Критерії при виборі курячого м’яса
* Якість залежить від віку птиці та її комплекції. Звісно, у магазинах цього ніхто не вказує, але це можна визначити самому. Молода курка має ніжну білу шкіру, жир світлого відтінку, на лапках видно дрібні лусочки. У більш зрілої та старої шкіра досить товста, груба, з жовтуватим відтінком, має пошкодження, плями або синці.
* Курка середніх розмірів повинна важити від півтора до чотирьох кілограмів (якщо карликової породи – від п’ятиста грамів до кілограма).
* Якщо купуєте курку з морозильних стелажів, перевірте цілісність упаковання. Візьміть його в руки і “ненавмисно” зачепіть пальцем. Якщо утворилася дірка – це неякісне упаковання, в нього проникне повітря, що негативно вплине на якість товару. А ще спробуйте перевернути упаковання догори ногами. Якщо рідина не витікає – сміливо беріть.
* Перевірте упаковання на наявність льоду. Якщо він є, то птицю повторно заморожували. А ще це може свідчити про те, що термін придатності курки закінчився, і працівники магазину провели черговий етап її “воскресіння”.
* Зверніть увагу й на кінчик грудної кістки. У молодої курки він хрящеподібний. Якщо злегка натиснути, то він легко згинається.
* Якщо курка пружна і досить суха, а м’ясо при невеликому розрізі вологе і не має неприємного запаху, купуйте її! Вона свіжа.
* Сіре м’ясо, липкий слиз на поверхні шматка м’яса або тушки, каламутність або вологість – показники розвитку бактерій.
* Бордово-червоні та сірі плями, пігментація і згустки крові свідчать про неправильно охолоджене або залежане м’ясо.
* Уважно огляньте жир: деякі недобросовісні продавці можуть замочувати м’ясо в розчині марганцівки. Він не залишає запаху, а ось жир зафарбовує в рожевий колір.
* Подивіться на дату виробництва. Охолоджені курячі стегна мають термін зберігання від чотирьох до семи діб.
Як швидко розморозити курку
* Якщо маєте час, то курку найкраще розморозити природним способом. Лише так поживне і ніжне куряче м’ясо збереже всі вітаміни, корисні речовини і смакові якості. А ось при швидкому процесі відтаювання (коли покласти м’ясо у воду) багато корисних властивостей втрачаються. Щоб розморозити курку природним способом, просто покладіть її на нижню полицю холодильника і залиште на час від трьох до двадцяти годин (термін розморожування залежатиме від ваги курки).
* Курку можна розморозити в духовці або мікрохвильовій печі. Це займе від чотирьох до десяти хвилин на кілограм м’яса. Розморожуйте його впродовж половини зазначеного в інструкції до техніки часу, а потім переверніть тушку і розморожуйте до кінця. У мікрохвильову піч ставте курку в неметалевій посудині.
* М’ясо курки можна розморозити, поклавши в каструлю і заливши гарячою водою (не окропом).
* Можна просто поставити курку в каструлю під проточну воду. Таке розморожування зазвичай займає не більш ніж одну годину на кілограм м’яса.
Як правильно готувати страви з курки
* Якщо смажити курку в сотейнику, м’ясо буде соковитішим, аніж на пательні.
* З курячої печінки легко зняти плівку, якщо занурити її на одну хвилину в гарячу воду.
* Щоби м’ясо було смачним, його треба залити окропом. А бульйон буде смачніший тоді, якщо м’ясо залити холодною водою.
* Для курячого бульйону або супу найкраще підійде тушка не надто молодої курки (можна взяти і стару, головне свіжу). Тоді страва буде навариста і матиме неперевершений аромат.
* Щоби приготувати смажену курку, курячі биточки або котлети, потрібно брати молоду курку. М’ясо такої птиці ніжне, м’яке і смажиться досить швидко.
* Філейні частини тушки, стегна і гомілки підійдуть для приготування салатів, рагу, плову, холодцю.
* Смажене філе буде смачнішим, якщо його потримати над парою.
* У пересолений бульйон не варто доливати води – краще на кілька секунд вкинути туди грудочку цукру.
* Курячий бульйон треба солити за півгодини до закінчення варіння (до речі, рибний – на початку, а грибний – наприкінці).
* Перебити неповторний смак і запах готової страви можуть такі спеції, як гвоздика, кардамон і духмяний перець. Найкращими є ріпчаста цибуля, чорний перець, лавровий лист і хмелі-сунелі.
Рецепти страв із курятиною
Гуляш із гарбузом та курятиною
Складники: 2 курячі стегенця, 500 г гарбуза, 2 скл. курячого бульйону, 2 великі картоплини, 2 великі цибулини, 4 зубці часнику, лавровий листок, галузка свіжого чебрецю (або 0,5 ч. ложки сушеного), 1 ст. ложка меленої солодкої паприки, 1 ст. ложка меленої гострої паприки, 3 ст. ложки олії, 2 ч. ложки солі.
Приготування. Стегенця вимийте, зріжте м’ясо і накрайте його на невеликі шматочки. Гарбуз, картоплю, цибулю і часник обберіть. Гарбуз і картоплю поріжте на кубики зі сторонами 1,5 см, цибулю і часник подрібніть.
Чебрець промийте, обсушіть і обірвіть листочки з галузки. М’ясо покладіть у поліетиленовий мішечок, всипте до нього паприки і 2 ч. ложки солі. Зав’яжіть мішечок і добре струсіть.
В каструлі розігрійте олію. Витягніть м’ясо з мішечка, покладіть його в каструлю і готуйте 5 хвилин на сильному вогні. В пакет зі спеціями покладіть шматочки гарбуза, картоплі та цибулі. Потрясіть ним і викладіть вміст у каструлю – до м’яса. Готуйте помішуючи ще 5 хвилин.
Тепер влийте до каструлі бульйону, додайте часнику, лаврового листка і чебрецю. Доведіть до кипіння, а потім зменште вогонь і тримайте під покришкою годину.
Рулет із курячої печінки та сердець
Складники: 500-600 г курячої печінки і сердець, велика цибулина, середня морквина, стручок червоного перцю, 300-350 грамів м’якого сиру, 0,5 ч. ложки сушеного чебрецю, 30 мл коньяку, 2-3 ст. ложки олії, сіль і перець до смаку.
Приготування. Обберіть від плівок печінку і серця, добре промийте їх під проточною водою і поставте варити. Печінка – ніжний продукт, тож довго готувати її не потрібно (після того як вода закипить, потримайте на плиті хвилин 15, час до часу знімаючи піну).
Серця і печінку вийміть з каструлі на пласку тарілку і дайте їм охолонути. Паралельно з печінкою у іншій каструлі зваріть морквину (помийте, але не оббирайте!). Її так само викладіть на тарілку і вистудіть.
Цибулину дрібно посічіть. Розігрійте пательню, влийте до неї олії, зіскліть цибулю і дайте їй вистигнути. Моркву обберіть. Печінку, серця і моркву подрібніть у блендері до кремоподібної консистенції. Додайте до маси цибулі, коньяку, солі та перцю. Все ретельно вимішайте.
На широку рівну поверхню покладіть шматок харчової плівки, на неї – печінкову масу (вирівняйте її). На печінку викладіть рівним шаром м’який сир (поперчіть і посоліть його зверху). Червоний перець помийте, вийміть насіння, наріжте на кубики і розкладіть по всій поверхні сирного шару.
Тепер, акуратно притримуючи краї плівки, скрутіть рулет. Поставте його в холодильник на 4-6 годин (а ще краще на ніч), аби застиг і добре тримав форму.
Дістаньте рулет, обережно зніміть харчову плівку і за допомоги сухого гарячого ножа наріжте на порційні шматки.
Курячі філе з йогуртовим соусом
Складники: два курячі філе на кістці, склянка натурального йогурту, 300-350 г кус-кусу (на бажанням можна замінити його рисом), два зелені кислі яблука, два зубці часнику, сік з половини лимона, 1-2 ст. ложки олії, 1-2 галузки петрушки, 1 ст. ложка сушеної кіндзи, по 1 ч. ложці куркуми і сушеного меленого імбиру, половина ч. ложки коріандру, сіль і перець до смаку.
Приготування. До ступки всипте куркуми, додайте зубчиків часнику, коріандру, меленого імбиру, солі та перцю і перетріть суміш товкачиком.
У великій мисці змішайте півсклянки йогурту із перетертими в ступці спеціями. Додати курячі філе (без шкіри) і ретельно вимішайте їх у цьому маринаді. Духовку розігрійте до 220-240 градусів. Форму для запікання змастіть невеликою кількістю олії і викладіть мариновані філе. Печіть їх впродовж 25-30 хвилин.
Тепер приготуйте соус: яблука обберіть і натріть на тертці з великими вічками. Додайте до них йогурту, що залишився, посоліть і поперчіть. Кус-кус висипте у глибоку миску, залийте його окропом так, щоб вода покрила крупу, і накрийте покришкою. За 5-7 хвилин кус-кус буде готовий (замість нього на гарнір можна приготувати будь-яку іншу крупу).
Готовий кус-кус скропіть лимонним соком, оливковою олією, додайте дрібно посіченої петрушки, солі та перцю і ретельно вимішайте. Готові філе витягніть із духовки, дайте постояти 5-10 хвилин, і можете подавати до столу з гарніром.
Куряче філе з печерицями
Складники: 400-500 г курячого філе (1-2 штуки), чотири великі печериці, 125 мл білого сухого вина, два зубці часнику, сіль і перець до смаку.
Приготування. Духовку розігрійте до 200 градусів. Поки розігріватиметься, замаринуйте курятину. Для цього змішайте в мисці курячі філе (без шкіри), накраяні на великі шматки гриби, посічений часник, сіль, перець і вино.
Відірвіть два шматки фольги і загорніть її так, аби вийшов конверт. Покладіть усередину курятину з грибами, загорніть останній край і запікайте м’ясо 25 хвилин.
Витягніть конверт із фольги з курятиною, викладіть його на тарілку та подавайте до столу. Ця страва має чимало переваг: проста і швидка в приготуванні, дієтична і при цьому дуже смачна.
Парові котлети
Складники: 500-700 г курячого філе, 100-150 г білого хліба, 3/4 склянки молока, 2 ст. ложки масла, сіль та інші приправи (на бажання).
Приготування. Курячі філе двічі змеліть у м’ясорубці з розмоченим в молоці білим хлібом. Після цього заправте фарш сіллю та м’яким маслом. Добре вимішайте (розітріть дерев’яною ложкою фарш).
З фаршу сформуйте невеликі котлети (краще робити це руками, змоченими у воді).
Рясно змастіть розігріту пательню маслом чи олією, покладіть туди котлети, влийте 1-1,5 склянки розсолу або води. Накрийте посуд покришкою, поставте на малий вогонь і готуйте 15 хвилин.
Плов із курятиною
Складники: 500 г рису, 400-500 г курячого філе, 100 г цибулі, 200 г моркви, 4 зубці часнику, приправа для плову, олія, сіль.
Приготування. Цибулю обберіть і поріжте на кубики (або ж на півкільця), обсмажте на пательні на невеликому вогні.
Додайте шматочки курячого філе і злегка обсмажте. Всипте до курятини дрібно нарізаної моркви і обсмажуйте на повільному вогні 5-10 хвилин. Посоліть і додайте приправи.
Коли філе обсмажиться, а морква зм’якне, пересипте суміш до банячка. Викладіть на неї рис, трохи посоліть і залийте окропом. Готуйте плов на невеликому вогні під покришкою до готовності рису 15-20 хвилин.
Салат “Цезар”
Складники: на салат – 150 г батона, 300 г курячого філе, чотири помідори, великий пучок салату, 50 г пармезану, зубець часнику, оливкова олія.
На заправку – 2 варені жовтки, 2 ч. ложки гірчиці, зубчик часнику, 1 ст. ложка лимонного соку, 1 ч. ложка оцту, 100 мл оливкової олії, сіль, перець до смаку.
Приготування. Куряче філе накрайте на маленькі кубики і обсмажте до рум’яної скоринки. Зубець часнику витисніть в олію для смаження грінок (сухариків). Батон також наріжте на кубики і обсмажте на олії з часником упродовж 2 хвилин.
Тепер приготуйте заправку: варені жовтки розітріть з гірчицею, додайте оцту, лимонного соку, часнику, олії, солі та перцю і вимішайте все на однорідну масу.
Тепер сервіруйте салат: викладіть на тарілку зелень салату, смажене куряче філе, сухарики і нарізані на часточки помідори. Полийте все соусом і посипте тертим пармезаном.