ЗНО-2015: змінюють правила гри

Скандальний законопроект про вступ до вишів за сертифікатами ЗНО минулих років, попри зауваги освітянської громадськості, все-таки “протягнули” у профільному комітеті

фото: vidomosti-ua.com
Комітет Верховної Ради з питань науки і освіти підтримав проект закону, який у випадку його прийняття дозволить учасникам вступної кампанії використовувати при вступі до вишів результати ЗНО, здобуті в минулі роки.
Раніше депутатів із профільного парламентського комітету представники Міносвіти і Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) переконували в недоцільності таких новацій. У підсумку законопроект став чи не найбільш обговорюваним через велику кількість помилок. 
Проте минулого тижня депутати повернулися до реформ у освіті і внесли норму про сертифікати ЗНО минулих років до Закону України “Про вищу освіту”. На думку авторів, такий крок забезпечить “рівні права на здобуття вищої освіти незалежно від року здобуття освіти”, адже в теперішніх умовах “це неможливо через різний рівень підготовки”. Ідея, на перший погляд, непогана, проте не все так просто…
Ні в тексті законопроекту, ні в пояснювальній записці до нього немає чіткого механізму дій: як утілити те, що пропонують автори
Останніми роками, оцінюючи рівень підготовки абітурієнтів, у освітянському середовищі чути нарікання на низький рівень підготовки з окремих спеціальностей. Автори законопроекту пропонують не допомогти підвищити рівень підготовки вступників, а, як то кажуть, змінити правила гри! За час існування ЗНО (вісім років) можна було назбирати вісім різних сертифікатів і обрати той, у якому бали  найвищі. Проте випускники цього року таких варіантів позбавлені…
“Законопроект, якщо буде прийнятий, значно полегшує доступ до університетських аудиторій тим, що в минулі роки студентами стати не змогли, в тому числі й через те, що мали погані результати ЗНО”, – пояснює директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук, коментуючи рішення профільного парламентського комітету щодо підтримки законопроекту, повідомляє Освіта.ua. За інформацією Ігоря Лікарчука, “минулорічників” у нас 30 тисяч, а випускників 2015 року – 210 тисяч.
Автори законопроекту пропонують не допомогти підвищити рівень підготовки вступників, а змінити правила гри
“То де тут побачили рівність прав автори проекту і ті, що їх підтримали? А ціна питання одна: дати можливість провінційним університетам (провінційним не тому, що вони розташовані не в столиці, а провінційним за рівнем роботи) прийняти на навчання всіх. Незалежно від рівня знань. У тому числі й бюджетним коштом. Скринька відкривається дуже просто”, – каже він. У 2011 році, коментуючи вступну кампанію, організовану міністром Табачником, Лілія Гриневич, назвала її одіозною. “Врахування сертифікатів минулих років... ставить абітурієнтів у нерівні умови, адже вимоги тестування різних років різняться”, – сказала вона в 2012-ому. Цього року маємо те ж саме, але громадськість мовчить…
P.S. Нагадаємо, що зареєстровані учасники повинні роздрукувати запрошення-перепустку на пробне тестування, в день проведення ЗНО з’явитись у потрібний пункт пробного тестування, зі собою мати паспорт (або свідоцтво про народження), запрошення-перепустку та квитанцію про оплату.

Цифри і дати ЗНО-2015

– Майже 290 тисяч осіб (з них понад 221 тисяча учнiв, які є випускниками загальноосвітніх навчальних закладів поточного навчального року) зареєструвалися загалом в Україні для участі в основній сесії ЗНО;
– майже 18 тисяч учасників зареєструвалися у Львівському регіональному центрі оцінювання якості освіти на пробну сесію;
28 березня 2015-го відбудеться пробна сесія ЗНО, основна сесія з української мови та літератури – 24 квітня;
1 квітня 2015-го – останній день внесення необхідних змін у реєстраційній картці, розміщеній на власній інформаційній сторінці;
160 пунктів зовнішнього оцінювання працюватиме з 26 квітня, з них на Львівщині – 76.

Календар проведення ЗНО-2015 

– українська мова та література – 24 квітня (п’ятниця);
– французька мова – 3 червня (середа);
– німецька мова – 5 червня (п’ятниця);
– іспанська мова – 8 червня (понеділок);
– англійська мова – 10 червня (середа);
– математика – 12 червня (п’ятниця);
– російська мова – 15 червня (понеділок);
– біологія – 17 червня (середа);
– історія України – 19 червня (п’ятниця);
– фізика – 22 червня (понеділок);
– географія – 24 червня (середа);
– хімія – 26 червня (п’ятниця).
Лариса Середяк, директор Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти
Ставлюся до цього законопроекту негативно. По-перше, для всіх зареєстрованих учасників уже надрукували зошити з української мови та літератури, відібрані пункти тестування, триває їх комплектація як педагогічним персоналом, так і наповненням необхідними матеріалами (формування контейнерів з тестовими зошитами, адміністративні пакети тощо). Це дуже великі збитки для держави. Директор УЦОЯО Ігор Лікарчук озвучив їх суму – 4 мільйони гривень!

По-друге, створюються нерівні умови для вступу. Основний аргумент Олександра Співаковського (один із авторів законопроекту, депутат від коаліції, який минулого тижня “протягнув” згаданий законопроект, перший заступник голови Комітету з питань науки і освіти ВР. – “Пошта”) – порушення прав і свобод минулорічних випускників шкіл. Але в чому тут порушення прав? Мені видається, що навчатися, готуватися до вступу і проходити ЗНО аж ніяк не є порушенням чиїхось прав і свобод.

Зрозуміло, що вступ до вишу не може відбуватися так просто – приніс документи і все. Мусить бути конкуренція. Тим паче, що в попередні роки мовилося про зниження рівня знань випускників.

Такі зміни – про визнання сертифікатів минулих років – запровадив колишній міністр освіти Табачник у 2010 році. Цікавий факт: коли це зробили, НУ “Львівська політехніка” протягом вересня проводила курси для абітурієнтів майже з усіх предметів! Бо приходили такі слабкі студенти, що їм не могли викладати дисципліни вищої школи. Звичайно, звинуватили тоді нас, мовляв, ви самі таких відібрали.

А зараз виходить так, що до навчальних закладів прийдуть такі ж вступники зі слабкими знаннями. Проте депутат Співаковський переконує всю країну, що коли ми примушуємо випускників перездавати ЗНО, то порушуємо їхні права. А все через те, що один із авторів законопроекту “дбає” про виші, які не набирають студентів. А може, нам не потрібні такі виші? Адже вони готові брати всіх незалежно від рівня знань, ще й на “бюджет”.

Питання в тому, що кількість випускників фактично відповідає кількості ліцензійних місць у вищих навчальних закладах. Вища освіта – це відбір кращих для того, щоби там учитися. Зрештою, не всім вона потрібна, не всі її можуть здобути.

Я розумію, що якась частина з тих випускників буде проходити тестування, якась матиме право скористатися старими результатами, але це неправильно. Як можна у 2008 році проходити ЗНО, а в 2015-ому, через вісім років, показувати, якщо люди мають такий же результат?! Якщо зараз випускник готується до ЗНО і отримує 150 балів, ми порівнюємо їх із тими 150 балами, які він міг здобути п’ять років тому… Це ж різні речі, різні тестові завдання, різні рівні! Цього року будуть дворівневі тести (колись із математики та історії України були відкриті тестові завдання). Я вже не говорю про те, що знання мають здатність забуватися, про що свідчить психологія і педагогіка. І ми хочемо щось змінити у вищій освіті?! Ми хочемо мудрих студентів з такими змінами?! Це справді нерівні умови, але саме для цьогорічних випускників.
Наталія Радиш, юрист Львівського представництва Громадянської мережі ОПОРА
Це вже другий законопроект, яким пропонується забезпечення рівних прав на здобуття вищої освіти. Щоправда, останній законопроект коректніше написаний.

Цього разу автори запропонували альтернативу для абітурієнтів, які здобули повну середню освіту не в рік вступу – проходження оцінювання рівня загальної навчальної компетентності (ТЗНК). Це хороша ідея, вона давно на часі.

У 2009-ому тест був експериментальний, проте у 2012-ому його зупинили через відсутність політичної волі для впровадження та подальшого використання. Необхідність визначення здатності особистості до успішного навчання є однією з умов підвищення якості системи вступу до вишів на основі ЗНО.

Проте, як видно з попередніх років, ТЗНК не може застосовуватися як єдиний критерій відбору для вступу до вищих навчальних закладів, що запропоновано в законопроекті. Однак цю новацію запровадити цього року неможливо через брак часу.

Впроваджені такі тести можуть бути не раніше, ніж у 2016-2017 роках. Як і переведення балів сертифікатів минулих років. Автори пропонують УЦОЯО забезпечити розміщення таблиці конвертації балів у оцінки за відповідною рейтинговою шкалою з кожного предмета незалежно від року проходження ЗНО. Але варто наголосити на тому, що наразі такої таблиці немає! Для цього потрібні як часові, так і матеріальні ресурси.

Недоцільно приймати цей закон ще й тому, що реєстрація на основну сесію ЗНО-2015 вже закінчилася (окрім випускників шкіл з окупованих територій). Практика зміни правил гри після початку відповідного процесу має бути зупинена. Ні в тексті законопроекту, ні в пояснювальній записці до нього немає чіткого механізму дій: як утілити те, що пропонують автори. Видається, вони самі цього до кінця не розуміють…

Надіємося, що профільним комітетом буде прийняте рішення з приводу недоцільності включення законопроекту в поданій редакції до порядку денного сесії Верховної Ради.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4370 / 1.64MB / SQL:{query_count}