Зовнішнє незалежне оцінювання відбудеться у визначеному часі і порядку. Реєстрацію учасників, що триває до третього березня, у жодному випадку не буде продовжено. Цьогоріч не буде також і додаткової сесії тестувань. Про це повідомив Ігор Лікарчук, директор Українського центру оцінювання якості освіти, під час перебування у Львові.
Зовнішнє незалежне оцінювання відбудеться у визначеному часі і порядку. Реєстрацію учасників, що триває до третього березня, у жодному випадку не буде продовжено. Цьогоріч не буде також і додаткової сесії тестувань. Про це повідомив Ігор Лікарчук, директор Українського центру оцінювання якості освіти, під час перебування у Львові.
"Маємо потужні політичні проблеми, а до того ж - фінансову кризу, проте ні перше, ні друге не буде перешкодою для вчасного проведення ЗНО", - зауважив Ігор Лікарчук.
В Україні вже розпочався друк тестів. Директор центру запевнив, що витоку інформації про тестові завдання не буде, оскільки умови відомі лише шістьом людям у країні. Причому тільки троє з них володіють повною інформацією. Український центр розробив спеціальну систему спостереження, яка покаже, хто саме спричинився до розголошення інформації, якщо це все ж таки станеться. Відтак винний нестиме кримінальну відповідальність.
Зараз спеціалісти центру вирішують питання з ідентифікацією учасників ЗНО. "Минулого року ми мали випадки, коли замість зареєстрованого учасника на тестування приходив його колега чи родич. Навряд чи це могло б статися у європейській країні, де людині просто на гадку не спаде скористатися чужим паспортом. Але оскільки у нас це можливо, ми серйозно посилимо систему ідентифікації особи. Жодних механізмів розголошувати не буду, але цього року контроль буде дуже суворим", - повідомив Ігор Лікарчук.
Найскладнішим питанням наразі є підготовка до аудіювання з іноземної мови, яке цього року проводитимуть уперше. Для цього всі аудиторії мали б бути забезпечені відповідною апаратурою, на закупівлю якої потрібно близько 5 млн грн. Таких грошей, зрозуміло, в бюджеті немає. Окрім того, що апаратура не повинна бути дорогою, вона має бути сертифікованою і добре відтворювати звук.
"Ми робимо все, щоб аудіювання відбулося", - наголосив директор центру.
Він також зауважив, що якщо хтось з випускників обере п'ять предметів для тестування, а пройде лише два чи три з них, то решта будуть оцінені у сертифікаті як такі, з яких не складено ЗНО, що відповідає державній неатестації.
Серед нововведень - учасники отримають лише один сертифікат з усіх предметів, який, проте, буде краще захищений.
Щодо "судових спроб" зірвати ЗНО, на зразок позову одеського учня до МОН про заборону реєстрації (про що детально писала "Пошта"), то Ігор Лікарчук наголосив, що центр не отримував жодної позовної заяви. Характерно, що днями Одеський окружний суд скасував свою ухвалу про заборону процесу реєстрації учасників. Справа перенесена з Одеського окружного до Київського адміністративного суду, як це і мало б бути відразу.
Щодо реєстрації, то Львівщина лідирує в Україні за кількістю зареєстрованих учасників. Хоча і на наших пунктах реєстрації зараз нелюдно. Організатори побоюються повторення "сценарію" минулого року, коли тисячі українців вирішили реєструватися в останні дні.
Цікавим нововведенням у найближчі роки буде запровадження "тесту на здібність", що виявлятиме академічну здатність до навчання і включатиме як психологічні, так і предметні завдання. Міністр науки та освіти України Іван Вакарчук уже розпорядився створити робочу групу, яка б займалася розробкою такого тесту в Україні. На нього, правда, потрібно, за оцінками міжнародних експертів, кілька мільйонів доларів. Проте Ігор Лікарчук запевняє, що концепцію тесту все ж буде розроблено. Перша апробація може відбутися вже у 2010 році.
До теми
На тестування винесено вісім предметів. Кожен учасник може обрати з цього переліку щонайбільше п'ять. Відповідальним за правильність і вчасність реєстрації є учасник. Щоб зареєструватися, випускник повинен прийти до реєстраційного пункту і отримати реєстраційний бюлетень, де розписані цьогорічні правила і умови, формат складання тестів. Відтак учасник заповнює реєстраційну картку, в якій зазначає персональні дані, обрані предмети, мову, якою бажає складати тестування. Наступний крок - реєстратор переносить цю інформацію до комп'ютера і роздруковує дві картки. На одній з них зазначено пін-код, за яким учасник зможе перевірити точність і правильність своєї реєстрації на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Другу картку потрібно буде надіслати до Регіонального центру - поштою чи за допомогою кур'єра. Після того як центр отримає заявку на участь, на сервері з'явиться інформація про реєстрацію учасника. Зміни до реєстраційної картки можна буде внести тільки один раз.