Масниця прийшла, млинець і мед принесла

“Пошта” зібрала найпоширеніші рецепти млинців і начинок до них, а також переписи найоригінальніших страв із налисників

Настав останній тиждень перед Великим постом, який цього року розпочнеться 23 лютого. У народі його здавна називають Масницею. Традиційною стравою цього тижня завжди були млинці (налисники).
Саме слово “млинець” походить від дієслова “молоти” (виріб з намеленого). Вважалося, що млинці можна їсти тільки руками,  в жодному випадку не розрізати ножем чи наколювати на виделку, бо млинець – це символ сонця. Їх згортали, рвали, скручували, але тільки руками!  
Під час Масниці млинці їли з ранку до вечора. Існує дуже багато рецептів млинців: з додаванням манної, пшоняної або гречаної крупи, молока, кисляку тощо. Млинці подавали до м’ясних страв і на десерт. Робили до них розмаїті начинки: з грибами, рибою, м’ясом, сиром, ягодами. А ще поливали сметаною, медом або маслом.
Млинці готують, як правило, із дріжджового тіста, інколи дріжджі замінюють содою або місять тісто на кислому молоці (як на заквасці), додаючи збиті яєчні білки, що добре розпушують тісто. Печуть млинці на розігрітій сковороді. В тонкі (налисники) загортають солодкі або солоні начинки, товстіші (як оладки) подають з різними соусами. Рідше використовують спосіб випікання “з пригрівом”: насипають на середину сковороди посічену цибулю, зварені на твердо, яйця, сир і заливають їх тістом. 
Популярними є й так звані торти з млинців (кілька налисників складають один на одний і перекладають, наприклад, м’ясною начинкою), потім обмащують сумішшю яєць, муки і молока, аби не випадав фарш, і злегка припікають у духовці.

Класичні млинці на опарі

Складники: 500 г пшеничного борошна, 400 мл молока, 2 яйця, 1 ст. л. масла (або маргарину), 20 г дріжджів, 2 ст. л. олії, 1 ст. л. цукру, щіпка солі.
Дріжджі розводимо в 200 мл теплого молока, всипаємо половину зазначеної кількості  борошна, ретельно вимішуємо, накриваємо серветкою і ставимо в тепле місце на 40-50 хвилин. Коли опара збільшиться в об’ємі приблизно вдвічі, додаємо розтертих яєчних жовтків, цукру, солі, масла (або маргарину), вимішуємо, поступово всипаємо решту борошна, знову ретельно вимішуємо, щоби вийшло однорідне й еластичне тісто.
Потім тонкою цівкою вливаємо решту молока і далі місячи тісто. Накриваємо тісто серветкою і знову ставимо в тепле місце на 20-40 хвилин. Коли тісто підніметься вдруге, старанно його вимішуємо і ставимо втретє у тепле місце на 30 хвилин. Після того як тісто підніметься втретє, розмішуємо і вводимо у нього збиті на піну яєчні білки. Даємо постояти 15-20 хвилин.  Щойно тісто підніметься, починаємо пекти млинці, набираючи тісто великою ложкою або ополоником, на розпеченій, змащеній олією сковороді.

Налисники на молоці  

Складники: 0,5 л води, 0,5 л молока, 3 яйця, 360 мл борошна, 50 мл олії, по 0,5 ч. л.  солі, соди та цукру.
Молоко перемішуємо з водою. До яєць додаємо борошна, солі, цукру, соди і половину молока з водою. Добре збиваємо, щоб не було грудочок. Поступово додаємо решту молока з водою, постійно помішуючи. Потім вливаємо олії і ще раз перемішуємо. Налисники печемо з обох боків на добре розігрітій сковороді.

Налисники на мінеральній воді

Складники: 500 мл звичайної газованої води, 1 скл. борошна, 3 яйця,  2 ст. ложки олії, 2 ч. л. цукру, щіпка солі. 
У мінеральній воді розчиняємо цукор. Додаємо збиті яйця і ретельно вимішуємо. Борошно сиплемо в цю суміш тонкою цівкою, постійно помішуючи  (додаємо його доти, поки тісто не набуде консистенції рідкої сметани). Наприкінці вливаємо олії. Млинці виходять тонкі, хрумкі, з ажурними краями.

Налисники на кислому молоці

Складники: 300 г борошна, 2 скл. кислого молока, 2 яйця, 1/2 ч. л. соди, 1/2 ч. л. лимонної кислоти, сіль і цукор на кінчику ножа.
Яйця, сіль і цукор розводимо склянкою кислого молока і всипаємо просіяне борошно із содою та лимонною кислотою. Коли тісто загусне і набуде консистенції сметани, виливаємо другу склянку молока, добре вимішуємо і залишаємо на годину. Печемо млинці  на гарячій сковороді на олії.

Млинці з кукурудзяного борошна 

Складники: 500 мл кефіру, 1-1,5 скл. пшеничного борошна,  1 скл. кукурудзяного борошна, 2 яйця, 1 ч. л. соди (погашеної оцтом), сіль і цукор до смаку, олія для смаження.
У кефір додаємо погашеної соди і перемішуємо. Вливаємо злегка збиті яйця, солимо до смаку (якщо готуємо солодкі млинці, то цукруємо). Добре розмішуємо, всипаємо кукурудзяної муки. Мішаємо віничком або лопаткою і даємо тісту постояти хвилин 20, аби кукурудзяне борошно набухло. Потім поступово додаємо пшеничного борошна і одразу ж добре вимішуємо , аби утворилося тісто консистенції дуже густої сметани. 
Печемо млинці на середньому вогні на олії, викладаючи тісто на сковорідку (одна столова ложка на один млинець). Млинці мають дуже гарний жовтий колір завдяки додаванню кукурудзяної муки.

Млинці з гречаного борошна

Складники: 1 скл. гречаного борошна (або змеленої в кавовому млинку сухої гречки), 2 скл. пшеничного борошна, 20-25 г дріжджів, 1 ч. л. солі, 1 ст. л. цукру, олія.
Звечора склянку гречаного і склянку пшеничного борошна змішуємо з теплою водою і дріжджами до консистенції густої сметани та залишаємо на ніч у теплі. Вранці додаємо решту пшеничного борошна, солі і цукру. Даємо постояти. 
Коли тісто підніметься, вливаємо трохи теплої води, аби утворилася суміш для випікання млинців за консистенцією така, як на оладки. Даємо постояти ще півгодини і печемо млинці на олії, викладаючи суміш на сковороду ложкою. 

Млинці з манної крупи

Складники: 1/2 скл. манної крупи,  1/2 скл. борошна, 3 скл. молока, 2 яйця (тільки жовтки), 10 г масла, сіль до смаку.
У склянку киплячого молока засипаємо манну крупу і додаємо масла. Варимо кашу до готовності і ставимо у холод на годину. З борошна, жовтків і двох склянок молока місимо тісто, додаємо до нього солі і вимішуємо з вистиглою манною кашею до однорідної консистенції. Млинці печемо на маленькій сковороді з двох боків.

Млинці з пшоняного борошна

Складники: 2 скл. пшоняного борошна. 0,5 л знежиреного кефіру, 2  яйця, 2 ст. л.  цукру, сіль до смаку, 3 ст. л. олії, 1 ч. л. розпушувача для тіста.
Яйця збиваємо з цукром міксером або вручну на піну. Тепер готуємо тісто: змішуємо в глибокій мисці борошно і розпушувач. Робимо невелике заглиблення в центрі і викладаємо у нього яєчну піну. Обережно перемішуємо лопаточкою з країв до центру. Тонкою цівкою, постійно помішуючи, вливаємо кефіру. Додаємо половину зазначеної кількості олії, солимо і ще раз вимішуємо. 
Тісто повинно стікати з кінчика ножа тягучими краплями. Печемо млинці на розпеченій сковороді, змащеній олією, приблизно 40 секунд з кожного боку. Млинці повинні мати золотисто-коричневий колір. Перед подаванням на стіл даємо їм трохи охолонути, щоби не рвалися.

Млинці з гарбузом

Складники: 1 скл. кефіру, 1 яйце, 150 г гарбуза, 250 г борошна, сіль до смаку.
Змішуємо склянку кефіру зі збитим яйцем, сіллю, борошном і додаємо гарбуза, натертого на тертці з великими вічками. Ретельно вимішуємо. Тісто викладаємо ложкою на розігріту і змащену олією сковороду та обсмажуємо млинці обох боків. Подаємо гарячими або холодними.

Налисники на сироватці

Складники: 300 г сироватки, яйце, 180 г борошна,  50 г олії, 30 г цукру,  1/2 ч. л. соди.
Змішуємо яйце з цукром, вливаємо сироватку і добре вимішуємо. Додаємо до суміші просіяного борошна із содою і знову ретельно перемішуємо. Вливаємо олії, вимішуємо і даємо постояти 10-15 хвилин. Смажимо млинці на олії на добре розігрітій сковороді з обох сторін на середньому вогні.

М’ясна начинка 

Складники: 400 г м’яса (свинина, яловичина, баранина, курятина), 0,5 скл. вареного рису, 1 цибулина, 2 щіпки чорного меленого перцю, 0,5-1 ч. л.  солі, олія.
М’ясо мелемо в м’ясорубці. Фарш обсмажуємо на олії, постійно помішуючи. Оббираємо і краємо цибулину, додаємо її до фаршу. Тушкуємо фарш на середньому вогні ще 5-10 хвилин. Потім викладаємо в миску, змішуємо з вареним рисом, приправляємо сіллю, перцем і ретельно вимішуємо. Намащуємо начинкою млинці і згортаємо їх трубочками, конвертиками або робимо мішечки, перев’язуючи їх перами зеленої цибулі, смужками копченого сиру (“косичка”) або ж скріплюємо кружальцями солодкого перцю.
Примітка: Фарш із пісного м’яса можна зробити ніжнішим, якщо додати до нього ложку сметани або майонезу.

Грибна начинка

Складники: 500 г печериць, 250 г  сметани (15-20% жирності), 1 цибулина, 1 ч. л. солі, олія.
Оббираємо цибулину, дрібно краємо її та пасеруємо на олії до золотистого кольору. Нарізаємо печериці на скибочки і всипаємо до цибулі. Підсолюємо і смажимо 10-15 хвилин. Потім вистуджуємо і мелемо. Підігріваємо грибну начинку, вливаємо до неї сметани і тушкуємо ще 3 хвилини. Млинці з такою начинкою складаємо, як правило, трикутниками або ж робимо млинцевий торт, щедро промащуючи кожен  “корж” ніжним грибним кремом.
Примітка: свіжі гриби цілком можна замінити мороженими . У цьому випадку беріть різані, щоби одразу висипати на сковорідку.

Капустяна начинка 

Складники: 500 г білоголової капусти, 2 яйця, 0,5 ч. л. солі, олія.
Натираємо капусту на спеціальній тертці або ріжемо на тонку соломку. Солимо і тушкуємо на олії, поки не стане м’якою і не вжариться удвічі. Робимо це на мінімальному вогні 30-40 хвилин під покришкою, час до часу помішуючи. Яйця збиваємо вручну. Заливаємо ними капусту і відразу ж ретельно вимішуємо. 
Щойно яєчна маса схопиться, знімаємо сковорідку з плити. Даємо овочевій начинці трохи охолонути, розкладаємо її на млинці і загортаємо їх на власний розсуд.

Солодка сирна начинка 

Складники: 300 г кисломолочного сиру (1-9% жирності), 2 ст. л. сметани (15-20% жирності), 1 яйце, 1 невелике терте яблуко, щіпка солі, 2-3 ст. л.  цукру.
Розтираємо сир виделкою, розбиваючи грудочки. Додаємо сметани, сирого яйця і тертого яблука. Солимо, цукруємо та добре вимішуємо.
Примітка: подавайте млинці з сирною начинкою із кисло-солодким ягідним соусом - тоді страва набуде оригінальнішого смаку.

Бананова начинка

Складники: 4 банани, 4 яйця, 2 скл. молока,  2 ст. л. цукру, 3 ст. л. родзинок, цедра з 1 лимона.
Банани оббираємо і розминаємо на пюре. Молоко підігріваємо, розчиняємо в ньому половину цукру і вистуджуємо. Збиваємо яйця з другою половиною цукру, поступово додаючи молока і бананового пюре. Ставимо на водяну баню і тримаємо, доки не загусне, постійно помішуючи. Даємо начинці трохи  вистигнути, потім ставимо на 15-20 хвилин до холодильника.

Кавова начинка

Складники: 1 л незбираного молока, 3 ст.  л. меленої (або розчинної) кави, 8 жовтків, 4 ст. л. цукру.
Підігріваємо молоко, всипаємо меленої кави і даємо настоятися 10 хвилин. Проціджуємо і ще раз підігріваємо. Збиваємо жовтки з цукром, вливаємо гарячого молока і ставимо суміш на водяну баню. Постійно помішуємо, доки  не загусне. Має утворитися крем, який можна намащувати на холодні млинці.

Салат із млинцями


Складники: 8 тонких млинців, 1 скл. картопляного пюре, 1/2 банки консервованого тунця, 4 пера зеленої цибулі, пучок будь-якого салату (на бажання – зерна з половини граната).
На заправку: 2-3 ст. л. оливкової олії, 1 ст. л. лимонного соку, 1 ч. л. гірчиці з зернятками, мелений коріандр, сіль і перець до смаку.
Приготування. Робимо картопляне пюре з молоком і маслом. Зелену цибулю миємо і дрібно січемо. До пюре додаємо цибулю і консервований тунець. Ретельно розминаємо виделкою і вимішуємо на однорідну масу. На млинці викладаємо по дві столові ложки начинки і згортаємо їх трубочками.
Готуємо заправку: змішуємо оливкову олію, лимонний сік, гірчицю, коріандр, сіль і чорний мелений перець.  
Час складати салат: листя салату миємо, просушуємо і викладаємо на велику пласку тарілку. Млинці, згорнуті трубочками, розрізаємо на 4-5 частин, розкладаємо на зелень і поливаємо заправкою. Прикрашаємо салат зернами граната.

Креп-жульєн


Складники: 10 тонких млинців,  800 г печериць, дві цибулини, 150 мл вершків (33% жирності) або сметани, 140 г твердого сиру, 60 г масла, пучок зеленої цибулі, зелень кропу, петрушки, сіль і перець до смаку.
Приготування. Печериці чистимо, миємо і нарізаємо (не надто дрібно). Цибулю оббираємо і краємо на дрібні кубики. На пательні розігріваємо масло. Висипаємо до нього гриби і обсмажуємо, доки не стануть ледь рожевими (кілька хвилин). Додаємо цибулі та тримаємо на вогні ще 4-5 хвилин, постійно помішуючи. Солимо, перчимо, робимо менший вогонь під пательнею і тушкуємо до готовності.
Вливаємо вершків або сметани і тримаємо на маленькому вогні ще 5 хвилин.  Додаємо до начинки дрібно посіченої зелені, тертого сиру, вимішуємо і знімаємо з вогню. Даємо жульєну вистигнути.
На кожен млинець викладаємо по 2 столові ложки начинки і загортаємо його краї так, аби утворився мішечок. Перев’язуємо кожен мішечок пером зеленої  цибулі, стеблом кропу або галузкою петрушки.

Запечені млинці з м’ясною начинкою

На начинку: 500 г м’ясного (або курячого) фаршу, 300 г консервованої кукурудзи, 200 г консервованого горошку, 200 г твердого сиру, 100 г домашнього сиру, 1 червоний солодкий перець, 1 цибулина, 1 морквина, 2-3 ст. л. олії, сіль і чорний мелений перець до смаку.
На заливку: 4 яйця, 100 мл молока, жменя подрібненої зелені кропу і петрушки, щіпка сухого базиліку.
Приготування. Смажимо млинці (за тим переписом, який вам до вподоби). Готуємо начинку: цибулю і моркву оббираємо, із солодкої перчини видаляємо перетинки і зернятка. Овочі краємо на невеликі кубики. Цибулю обсмажуємо до прозорості, додаємо до неї моркви і знову смажимо. Додаємо до вмісту сковорідки фарш і смажимо все до готовності.

Додаємо до м’ясної начинки горошку, кукурудзи, порізаного червоного перцю і тушкуємо ще 5-6 хвилин на середньому вогні. Твердий сир тремо на тертці. Одну половину відкладаємо, другу разом із домашнім сиром та зеленню тушкуємо доти, поки сири не почнуть плавитись.
Духовку розігріваємо до 180 градусів. Форму для запікання змащуємо маслом. На кожен млинець викладаємо по 2 столові ложки фаршу і згортаємо трубочкою. Всі трубочки викладаємо на форму і посипаємо рештою тертого сиру.
Робимо заливку: яйця злегка збиваємо з молоком, додаємо базиліку, солимо, перчимо і перемішуємо. Млинці заливаємо яєчно-молочною сумішшю, ставимо в духовку і печемо півгодини до золотистої скоринки. Готову страву посипаємо січеною зеленню.

Млинці “Три бажання”

Складники. На макову начинку – 0,5 ст. л. маку, 4 ст. л. молока, 2 ст. л. цукру, 10 г масла. На сирну начинку – 200 г домашнього сиру, 2 ст. л. цукру, пачка ванільного цукру. На вишневу начинку – 250 г морожених вишень (без кісточок).
Приготування. Робимо макову начинку (мак повинен максимально віддати смак і запах). Перемелюємо мак у кавомолці, змішуємо з молоком, маслом, цукром і ставимо на вогонь. Доводимо суміш до кипіння, даємо їй охолонути.

Готуємо сирну начинку: перетираємо сир із цукром та ванільним цукром. Тепер “збираємо” десерт. Для одного “рулета” знадобиться 2,5 млинця (вишні радимо загортати в кожен окремий млинець, аби сік не змішався з іншими начинками). Кладемо два млинчики один на одний, а зверху – ще половинку. На половинку млинця викладаємо рядочком вишні та скручуємо його трубочкою. На середній млинець зліва викладаємо сирну начинку, справа – макову. 
Скручуємо кожен бік трубочкою в напрямку до центру. В результаті у вас повинні утворитися три трубочки. Тепер обгортаємо нижнім млинцем всю “композицію” –  і  рулет готовий. Подавати такі млинці варто розрізаними і присипаними цукровою пудрою.

Млинцевий рулет

Складники: 6 тонких млинців, 200 г сирної маси, 100 г ягідного джему.
Приготування. Готові млинці розкладаємо на харчовій плівці (або поліетиленовому мішечку). Намащуємо їх сирною масою і ягідним джемом. Начинка може бути різноманітною!

За допомоги харчової плівки скручуємо налисники в рулет. Такий рулет можна відразу ж подавати до столу, але ліпше спочатку загорнути його у фольгу. Під час того, як загортатимете, пам’ятайте, що можете дещо змінити його форму. Обережно виправте недоліки і поставте рулет на годину в холодильник. Наприкінці присипте на бажання цукровою пудрою або полийте глазур’ю. Добре смакує з і чаєм, і з кавою.

Млинцевий торт “Тірамісу” 

Складники: 12-15 млинців, 500 г маскарпоне (або вершкового сиру), 150 мл вершків (11% жирності), 70-100 г цукрової пудри, 70 г шоколаду, 15 г желатину, 1 ст. л. рому (або коньяку), по 2 ч. л. розчинної кави і какао-порошку. 
Приготування. У невелику каструльку виливаємо вершки, висипаємо желатин і залишаємо цю суміш на кілька хвилин. Після цього ставимо каструльку на невеликий вогонь, і, постійно помішуючи, повністю розчиняємо желатин, не допускаючи закипання вершків. Знімаємо з вогню.
Маскарпоне вимішуємо з цукровою пудрою, ромом (можна додати 0,5 ч. ложки ванільного екстракту) і ретельно збиваємо. Тонкою цівкою вливаємо до сиру теплі вершки із желатином, збиваючи масу в міксері на однорідну (на невеликих обертах) секунд 30.
Тепер складаємо торт: млинці перемащуємо кремом (дуже швидко, бо крем відразу ж застигає). Останнім шаром торта має бути крем!  Тепер робимо посипку: перетираємо суху розчинну каву з какао і присипаємо цією сумішшю тірамісу.
Ставимо торт у холодильник щонайменше на 2 години. Перед подачею на стіл посипаємо торт тертим шоколадом.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4571 / 1.74MB / SQL:{query_count}