Молоко завжди вважалося одним із найцінніших продуктів харчування, особливо для дітей, бо містить майже всі основні поживні речовини, необхідні для здоров’я: жири, вуглеводи, білки, вітаміни, мінерали.
Та якщо одні вважають, що максимум користі приносить коров’яче, то інші віддають перевагу козячому, мовляв, цілющих властивостей у нього набагато більше.
Різне молоко має різну користь
Як коров’яче, так і козяче молоко, зі слів головного гастроентеролога Львова Ольги Бідюк, надзвичайно корисне.
Наприклад, у коров’ячому є повноцінні легкозасвоювані білки, вуглеводи, жири, мінерали (натрій, кальцій, фосфор, калій, магній), а також вітаміни А, B, B2, C, РР, D. Але в козячому їх удвічі більше! Крім цього, в козячому молоці у шість разів більше кобальту, який відіграє важливу роль в процесі кровотворення та діяльності імунної системи, і в дев’ять разів більше кальцію, який успішно використовують у лікуванні рахіту.
Чимало в ньому і калію, магнію, фосфору, тому воно позитивно впливає на діяльність серцево-судинної системи, нормалізує обмінні процеси в організмі. А ось заліза, фолієвої кислоти і лактози (молочного цукру) в козячому молоці не так уже й багато. Завдяки цьому воно не спричиняє розладів шлунка і підходить тим людям, організм яких погано засвоює лактозу. Відсутній у козячому молоці й той білок, який у коров’ячому часто викликає алергію.
Козяче молоко набагато калорійніше, тож вводити його у раціон варто обережно. Воно допомагає при виснаженні організму і добре відновлює сили після тривалої хвороби
Доведено, що коров’яче молоко допомагає при безсонні, мігрені та звичайному болю голови. Одним із найпопулярніших народних рецептів є склянка молока з медом, випита за годину до сну. Зі слів Ольги Бідюк, корисне коров’яче молоко і при болю в шлунку та печії. Але варто пам’ятати, що для нормального засвоєння молоко слід пити теплим, повільно, маленькими ковтками.
Козяче молоко набагато калорійніше, тож вводити його у раціон варто обережно. Воно допомагає при виснаженні організму і добре відновлює сили після тривалої хвороби. Крім того, козяче молоко має ранозагоювальну і бактерицидну дії. Доведено, що жири козячого молока краще засвоюються, швидше перетравлюються і можуть використовуватися для дієтичного та дитячого харчування. Цей продукт є корисним при захворюваннях жовчовивідних шляхів, печінки, бронхіальній астмі, а також при колітах і депресії. Лікувальні властивості цього молока пояснюються вживанням тваринами рослин з в’яжучим ефектом.
Пити як коров’яче, так і козяче молоко можна два-три рази на тиждень по 100-200 мілілітрів залежно від віку. Але кип’ятити козяче не можна, бо при цьому руйнуються всі поживні речовини.
Кому протипоказане
Незважаючи на очевидну користь як коров’ячого, так і козячого молока, перед тим, як почати його вживати, краще порадитися з алергологом та гастроентерологом.
Часте пиття коров’ячого молока може спричинити алергію, тому при перших ознаках – висипі, свербежі, здутті живота, нудоті або блюванні – варто від нього відмовитися. Крім цього, надмірне захоплення молоком може загострити хронічні недуги шлунково-кишкового тракту та спричинити проблеми з підшлунковою залозою.
Варто пам’ятати й те, що організм людини після 35 років перестає вироблятися фермент, який відповідає за перетравлення молочних білків тваринного походження. Тож краще замінити молоко молочними продуктами. Особам похилого віку через накопичення речовин, що провокують розвиток атеросклерозу, лікарі також радять виключити молоко з раціону.
Чи можна пити дітям?
Педіатр Наталія Горпин каже, що коров’яче і козяче молоко не варто давати дітям упродовж першого року життя.
“Якщо у мами немає молока, можна скористатися адаптованими для немовлят молочними сумішами. Вони гіпоалергенні та містять частково розщеплений білок коров’ячого молока. Козяче молоко за своїм складом найбільш схоже на материнське, проте менш алергенне, аніж коров’яче.
Однак давати його дітям до року треба нечасто: організмом немовляти воно засвоюється набагато гірше, а недосконале співвідношення білкових та жирових фракцій часто призводить до шлунково-кишкових дисфункцій, проблем із нирками та системою кровотворення”, – пояснює дитячий лікар.
Зі її слів, молоко тварин містить велику кількість жиру, тож при першому пригодовуванні його необхідно кип’ятити і розбавляти кип’яченою водою (спершу в пропорції 1:2, поступово наближаючись до пропорції 1:1). Півторарічний малюк може пити його нерозбавленим, якщо немає протипоказань.
Як самому зробити бринзу
Справжню бринзу готують із козячого молока, що надає їй пікантного присмаку та характерного запаху. Але далеко не всім він до вподоби, тому в домашніх умовах бринзу можна зробити з коров’ячого молока, яке повинно бути неодмінно свіжим і незбираним.
Для приготування майже 1 кг бринзи вам знадобляться: 2 л молока, 6 яєць, 500 мл сметани (15-20% жирності), 1 ст. л. солі та 1 ст. л цукру.
Доведіть молоко на повільному вогні до кипіння, ретельно помішуючи і пильнуючи, аби не пригоріло. Доки молоко не закипіло, приготуйте загущувач: збийте яйця із сіллю та цукром до утворення піни, а потім додайте сметани.
Коли молоко закипить, дуже повільно, не перестаючи його помішувати, влийте загущувач. Через п’ять-сім хвилин вміст каструлі повинен загуснути і стати схожим на сир. При цьому на поверхні з’явиться прозора рідина – сироватка. Її треба процідити через друшляк, на дно якого покласти марлю, складену в кілька шарів. Потім на марлю викласти вміст каструлі. Краї марлі загорнути так, аби повністю накрила сирну масу. Поверх неї покласти дном угору тарілку (такого ж діаметра, як друшляк) і поставити гніт (камінь, слоїк з водою тощо). Залишити на чотири-п’ять годин у теплому місці (приміром, на кухні) , а потім поставити на дві-три години в холодильник. Після цього бринзу можна нарізати на скибочки і подавати до столу.
Якщо вам до смаку гостра бринза, в сирну масу під час варіння можна додати чорного або червоного меленого перцю. Любителі пікантних закусок приправляють бринзу подрібненим кропом і петрушкою або паприкою.
Цікаві факти про коров’яче молоко
* Більшість істориків вважають, що пити коров’яче молоко почали близько 10 тисяч років тому, коли тварини ці були вперше одомашнені.
* В період неоліту людина не могла пити молока, бо її організм не засвоював лактозу. Але внаслідок генної мутації наші предки отримали здатність перетравлювати його.
* Коров’яче молоко – найпопулярніший продукт у світі. Відповідно до статистичних даних, його виробництво перевищує 400 мільйонів тонн на рік.
* З 10 літрів молока можна зробити кілограм сиру.
* У багатьох країнах світу молоко дорожче за бензин.
* Молоко на 85-95% складається з води. Решта – білки, вуглеводи, жири і вітаміни.
* Коров’яче молоко почали фасувати в паперові пакети у 1964 році.
* Молоко піниться через вміст у ньому білка.
* Пастеризація молока почалася наприкінці 1800-их років, що допомогло уникнути багатьох епідемій.
* До застосування доїльних установок у 1894 році фермерам вдавалося видоювати близько шести корів на годину. Сьогодні середній фермер доїть більш ніж 100 корів на годину.
Цікаві факти про козяче молоко
* У міфах Стародавньої Греції є розповідь про те, що козячим молоком був вигодуваний сам Зевс-громовержець.
* Домашніх кіз людина приручила у Х столітті до нашої ери. А коли людство навчилося їх випасати, то отримало цей продукт у необмеженій кількості.
* В наукових працях Авіценни міститься згадка про цілющі властивості козячого молока.
* У Стародавньому Римі лікарі використовували козяче молоко з різними добавками для лікування селезінки, катаракти і дизентерії.
* В давнину моряки, вирушаючи у тривалу подорож, завжди брали на борт кіз, аби мати свіже молоко.
* На багатьох курортах козяче молоко завдяки його цілющим властивостям застосовують для лікування і профілактики рахіту.
* Різні породи кіз дають різне за смаком молоко.
* Козяче молоко є основним інгредієнтом сирів фета, капріно і рокамадур.