У час, коли погода надворі вкрай мінлива і сніг змінюється на дощ, коли вітамінів у більшості овочів і фруктів залишається обмаль, коли людський організм ослаблений і схильний до застудних захворювань та депресій, на допомогу приходить усім знайома рослина – селера.
Її смачні стебла та коріння можна знайти в будь-яку пору року і в будь-якому магазині по ціні, що помітно відрізняється від вартості аптечних вітамінів і біодобавок.
Причини їсти селеру щодня
Завдяки силі-силенній органічних сполук і мікроелементів, що містяться в селері, можна вилікувати безліч хвороб. Зокрема, у цій рослині багато вітамінів В, К, Е, провітаміну А, аскорбінової кислоти і мікроелементів: каротину, тирозину, нікотинової кислоти, аспарагіну, ефірних масел.
Зі слів фітотерапевта Миколи Марчука, лікувальні властивості селери позитивно впливають на роботу серцевого м’яза, забезпечують нормальну працездатність усіх клітин організму. Цю рослину можна використовувати для лікування захворювань нирок і печінки (вона перешкоджає утворенню каменів і сприяє їх виведенню з організму) та нормалізації обміну речовин.
Цікаві факти про селеру* Селера дійшла до нас зі Стародавнього Єгипту. Як овоч її почали обробляти лише у XIX ст. * Коли починалися свята, стародавні греки розвішували в кімнатах листя селери замість прикрас. Вінки з листя цієї рослини одягали переможцям спортивних змагань і оздоблювали ними гробниці. * За особливий вплив на організм селеру називають “чоловічою травою”. Ще в минулому столітті французький фітотерапевт Жак Вальне зауважив: якби кожен чоловік знав силу селери, то засадив би нею всі городи. * Забобонні люди розвішували у своїх помешканнях селеру разом із часником та цибулею – вважалося, що таке поєднання рослин приносить щастя. * У штаті Колорадо є місто, яке неофіційно називають селеровою столицею світу. |
“Лікувальний ефект дає селера в будь-якому вигляді, але вживання сирої рослини гарантовано забезпечить організм усіма корисними речовинами, – зазначає фітотерапевт. – Наприклад, споживання кореня селери допоможе тим, що погано сплять або страждають від безсоння. Якщо впродовж дня з’їсти порцію салату з селерою, всю ніч людина спатиме спокійно. А ось листя цієї рослини корисне для нервових людей або тих, що переживають стрес або нервові розлади”.
Препарати на основі селери борються з алергією, сечокам’яною хворобою, діатезом, атеросклерозом. Їх використовують при лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту в дорослих і дітей.
“Користь селери неоціненна при захворюваннях шлунка, ожирінні, хворобах сечовивідної системи. Споживання свіжовичавленого соку селери сприяє очищенню організму від токсинів, а низька калорійність дозволяє їсти страви з селери у великих кількостях без ризику набрати зайву вагу. Зокрема, у 100 грамах сирої рослини міститься лише 18 калорій”, – додає Микола Марчук.
Лікувальні властивості селери, зі слів фітотерапевта, поширюються також на лікування захворювань, пов’язаних із погіршенням зору, а поживні речовини, яких у надлишку містить корінь рослини, корисні для волосся та шкіри. До речі, сік кореня селери – природний афродизіак. Ще в давнину цю рослину називали місячною, а все тому, що завдяки таємничим властивостям вона здатна була розпалити любовну пристрасть, збільшити чоловічу силу і відновити лібідо.
Увага, протипоказання!
Попри високий вміст корисних речовин, селера має деякі протипоказання до споживання. “Для здорової людини оптимальна кількість селери – 150-200 грам на день. Перевищувати норму не варто, бо надмірне споживання цієї рослини може зашкодити травленню. Особливо це стосується тих людей, у кого вже є, наприклад, виразка шлунка”, – пояснює Микола Марчук.
Обережно вживати селеру потрібно й особам, які страждають від варикозного розширення вен, – до 60-70 грам на день. Зайва кількість селери сприятиме розширенню судин, що людям із такими захворюваннями досить небезпечно.
Лікувальний ефект дає селера в будь-якому вигляді, але вживання сирої рослини гарантовано забезпечить організм усіма корисними речовинами
Виключити селеру з раціону бажано тим, що страждають від епілепсії: речовини, які містяться в рослині, можуть призвести до почастішання нападів і погіршення загального стану здоров’я. Обережними варто бути літнім людям і вагітним.
Якщо протипоказань до вживання цієї рослини на ранніх термінах вагітності нема (якщо лікарі не виявили вище перелічених захворювань), то з шостого місяця необхідно обмежити споживання селери, оскільки вона може спровокувати здуття кишківника, що, ймовірно, негативно позначиться на розвитку плоду.
Різновиди селери

Селера – рід однорічних, дворічних або багаторічних рослин сімейства зонтичних.
Найбільш відома селера пахуча (культурна) – дворічна рослина висотою до одного метра. У перший рік вона утворює розетку листків і коренеплід, на другий рік зацвітає. Рослина вологолюбна і холодостійка, насіння проростає за температури три градуси (оптимально – п’ятнадцять), сходи переносять заморозки до мінус п’яти градусів.
Відомі три різновиди селери пахучої: листова, черешкова і коренева. Листова має коротший вегетаційний період, що дозволяє вирощувати її в північний районах. На вигляд це пишна зелень. Кореневу часто вирощують розсадою. На вигляд – як великий буряк, але біло-зеленого кольору. А ось черешкова селера – це довгі м’ясисті стебла завтовшки приблизно три сантиметри.
Всі види селери віддають перевагу вологим видам ґрунту. Всі частини (листя, черешки та коріння) рослини використовують при приготуванні перших і других страв, салатів і напоїв, а також соусів.
Кореневище можна засушувати. Стебла рекомендують використовувати замість солі при захворюваннях жовчевого міхура і нирок, остеопорозі.
Рецепти страв з селерою
Салат із селери та яблук
Складники: 300 г кореня селери, 300 г моркви, 150 г кисло-солодких яблук, чорний мелений перець, сіль, 50 г олії, 1 ст. л. лимонного соку.
Яблуко, селеру і моркву дрібно нарізати, додати заправку (змішати олію, сіль і лимонний сік), акуратно перемішати і притрусити чорним перцем.
Салат “Асторія”
Складники: листя салату, 2 стебла черешкової селери, 2 яблука, 50 г подрібнених волоських горіхів, 20 г сушеної журавлини, 3 ст. л. майонезу, 1 ст. л. лимонного соку.
Стебла селери нарізати на тонкі кружальця, яблуко – на кубики, додати горіхи та скропити все лимонним соком. Делікатно вимішати отриману масу з майонезом і прикрасити журавлиною. Подавати як гарнір на листі салату.
Салат по-ковбойськи
Складники: 2 помідори, 2 варені картоплини, 1 ріпчаста цибуля, 3 яйця, 100 г селери, 50 г салатної заправки (на власний вибір).
Обдати окропом свіжі помідори, обібрати їх. Помідори, картоплю і цибулю нарізати на тонкі кружальця, селеру нашаткувати. Додати салатну заправку (наприклад, до олії додати улюблені спеції та кілька крапель лимонного соку чи змішати гірчицю з олією та додати трохи лимонного соку).
Котлети з селери
Складники: 200 г вівсяних пластівців, 1 корінь і стебло селери, 1 яйце, 1 ріпчаста цибуля, кілька крапель лимонного соку, 50 – 100 г молока, сухарі для панірування.
Пластівці залити молоком і залишити на 30-40 хвилин. Селеру дрібно порізати, перемішати з пластівцями і додати решту продуктів. Взяти лимонну цедру або вичавити у фарш кілька крапель соку цього фрукта. Сформувати котлети, обкачати їх у сухарях і обсмажити.
Суп із селери
Складники: 3 картоплини, 1 морква, 1 корінь або стебло селери, 2 зубці часнику, 1 волоський горіх.
Горіх розтерти з часником. У киплячу воду покласти нарізану картоплю, посолити. Поки вона вариться, потерти на крупній тертці моркву, дрібно порізати корінь або стебла селери, погасити їх до готовності на олії і додати до картоплі.
Довести до кипіння і вимкнути вогонь. Відразу заправити горіхами, розтертими з часником. Можна додати зелень.
Вітамінний коктейль із селерою та імбирем
Складники: сік із половинки грейпфрута, сік із половинки апельсина, сік із двох-трьох яблук, сік із трьох черешків селери, сік або пюре зі шматка свіжого імбиру.
Приготувати суміш соків – апельсинового, грейпфрутового і селерного (найкраще – в мірній склянці). Імбир додавати потроху, розмішуючи і пробуючи, бо він має пекучий смак. Відрегулювавши гостроту напою, поступово додавати в коктейль яблучний сік, аби отримати 350 мл напою.