Олег Бойчук, нарколог:
– Спиртне, звісно, не зашкодить, якщо вживати його безпечними дозами. Умовно безпечними лікарі вважають 50 грамiв коньяку чи горілки або ж 200 грамів вина (найкраще білого сухого). Більш ніж п’ять доз алкоголю за святковим столом краще не допускати!
Сп’яніння настає швидше при вживанні низькоградусних і газованих спиртних напоїв, наприклад, шампанського. У рекомендованих дозах спиртне розщеплюється ще в шлунку, не доходячи до печінки, серця і мозку. Пийте нечасто – оптимальною є одна доза на годину. Не раджу під час святкової трапези пити різні спиртні напої. Існує кілька правил їх змішування:
* Можна змішувати спиртні напої тільки з однієї сировини, наприклад, вино і коньяк, оскільки вони з винограду, віскі і пиво, бо вони з ячменю. А от горілку, яку виготовляють із пшениці, ні з чим змішувати не можна!
* Не слід поєднувати кілька напоїв зі специфічної сировини: бурбон (з кукурудзи), текілу (з агави), ром (з очерету) і саке (з рису). Що різноманітніший склад того, що ви п’єте протягом вечора, то складніше печінці упоратися з токсичними речовинами.
* Починати треба зі слабких алкогольних напоїв (у такий спосіб вплив етилового спирту проявиться швидше і сильніше, а поки рідина потрапить у кишківник, мине одна-дві години, і сп’яніння настане пізніше.
* Не запивайте спиртні напої газованими, тому що алкоголь всмоктується активніше, а це загрожує швидким сп’янінням і серйозною інтоксикацією організму.
* З усіх спиртних напоїв найкраще пити горілку, але якісну. Найгірше перетравлюються газовані спиртні напої, тому шампанським зловживати не варто.
* Міцні напої (горілка, віскі, бренді) найкраще споживати з тривалими перервами і заїдати жирною або білковою їжею: перша огортає слизову оболонку шлунка, перешкоджаючи надмірному всмоктуванню алкоголю, а друга діє як сорбент.
Напередодні святкування перед сном рекомендую випити склянку чистої води з ентеросгелем – препаратом, що абсорбує шкідливі речовини, перешкоджаючи їх згубній дії на організм. Але якщо дотримати норми не вдалося, упоратися з похміллям допоможе душ, п’ять-шість таблеток активованого вугілля, різноманітні розсоли, особливо капустяний.
Рятівним буде й підсолений томатний сік, а також міцний солодкий чай, який швидко приведе організм у тонус.