Христос Рождається!

У середу, 24 грудня, римо-католики сядуть до Святої вечері, а вночі під час святкової Пастирки у яслах шопки з’явиться дитятко Ісус. Світ знову вітатиме прихід Спасителя

фото: Андрій Польовий
У четвер – 25 грудня, отже більшість християн – всі, хто не тільки в повсякденні, а й у своєму релігійному житті дотримується григоріанського календаря – відзначає Різдво. Цього дня святкують католики західного обряду, протестанти, а також багато православних церков, наприклад, грецька, а також деякі єпархії УГКЦ у Західній Європі та Америці.
Так вже склалося історично, що християни Сходу і Заходу святкують Різдво з різницею у 13 днів. І хоч іноді ми забуваємо, що Різдво завжди припадає на 25 грудня, бо різнять передусім календарі, і ставимо запитання на кшталт: “А хто знає чия правда?”, маємо розуміти, що святкуємо не день народження Христа і не певну дату, а сам факт приходу у світ Христа, тож саме цю подію маємо пережити у своєму серці.
Звичайно, є багато важливих аргументів, аби святкувати разом – насамперед, єдність Церкви у прославі Спасителя, який приходить у світ. Однак, не маючи змоги щось змінити, маємо добру нагоду використати таке розділене в часі, але не в дусі святкування, стати співучасниками свята Різдва у латинському обряді, ближче познайомитися зі звичаями наших сусідів. 
Традиційно ці дні є особливими для львів’ян, адже багато із них вважають себе католиками західного обряду, бо походять із польських родин чи мають польське коріння. І навіть для тих, хто святкуватиме за східним обрядом, цей день має особливе значення. По-перше, святкують наші сусіди, по-друге, це нагадування про те, що до нашого Різдва залишилося менше ніж два тижні. Та й, зрештою, багато греко-католиків у часи комунізму приходили до кафедрального собору Успіння Пресвятої Діви Марії на великі свята, приймали тут таїнства, тому й нині за традицією йдуть до храму зустріти близьких, привітати їх зі святом.
Святкування приходу Спасителя розпочинається ввечері 24 грудня із появою першої вечірньої зорі. Вся родина збирається за столом на Вігілію (Святвечір). На столі – вечеря, що традиційно складається з 12 страв. Римо-католицька церква не вимагає, аби вона була пісною, проте на наших землях вже віками склалася традиція у Святвечір не вживати м’ясних страв. 
Маємо розуміти, що святкуємо не день народження Христа і не певну дату, а сам факт приходу у світ Христа, тож саме цю подію маємо пережити у своєму серці
Слово “вігілія” з латинської означає “чування”, тому, як належить, розпочинають її з молитви та обов’язкового читання уривка зі Святого Письма про народження Христа. Родина ділиться облатком, при цьому кожен говорить побажання один одному на наступний рік. Облаток – тонкий прісний різдвяний хліб білого кольору з витисненим на ньому зображенням Святої родини.
Опісля вечері йдуть до храму на Пастирку – особливу різдвяну службу. Зазвичай вона розпочинається близько півночі та триває майже до ранку. Її служать на згадку про те, що вночі привітати Ісуса прийшли пастухи. Так і вірні, як ті бідні пастухи до вертепу, йдуть до храму привітати Новонародженого Спасителя. А розпочинають службу з освячення вертепу, чи, як його ще називають, шопки. Встановлюють її заздалегідь, але до початку Пастирки у ній бракує головного – дитятка Ісуса в яслах. Тож єпископ чи священик бере в руки фігурку маленького Ісусика, обходить з нею храм та урочисто вкладає у яселка шопки.
На саме Різдво, окрім урочистих богослужінь, ділення радістю свята з рідними та близькими, колядок, не тільки католики, а й мільйони людей різних конфесій і вірувань з нетерпінням очікують послання та апостольського благословення Папи Римського  “Urbi et Orbi”.
А минулої неділі Папа Франциск закликав пережити наступаючі свята Різдва по-християнськи – в свободі від марноти і в готовності прийняти Бога. Бо Христос приходить, щоб нести світу дар миру: “А на землі мир людям доброї волі”, як оголошували хори ангелів пастухам. “Дорогоцінний дар Різдва – це мир, а Христос – це наш справжній мир. Христос стукає в наші серця, щоб подарувати спокій, душевний спокій. Відкриємо двері Христу! Довірся заступництву нашої Матері і св. Йосифа, щоб пережити Різдво дійсно по-християнськи, вільними від марноти, в готовності прийняти Спасителя, “Бога з нами”, – наголосив Святіший Отець.
“Пошта” вітає усіх читачів, які цими днями святкуватимуть прихід на землю Спасителя. Нехай новонароджений Ісусик принесе мир і радість у ваші домівки, а серця сповнить любов’ю і добром. Славімо Його!

Різдвяні вітання Митрополита Львівського Архиєпископа Мєчислава Мокшицького

Дорогі Брати і Сестри!
Зло, якого в ці святкові дні не хотілося б нам відчувати, існує і конкретно себе проявляє через жадобу влади над іншими, через насильство, помсту, егоїзм.
Євангелист Йоан дає пояснення, чому так відбувається: “Свої не прийняли Бога” (пор. Йо 1, 11). Але Апостол теж каже, що є такі, які прийняли Слово, яке стало Тілом, і Воно “дало їм міць стати Божими дітьми” ( Йо 1, 12).
Так, між нами живуть християни, які осяяні блиском Слова, що воплотилося, стають слабкими зі слабкими, терпеливими до нестерпних, вразливими на безпомічних, уважно слухаючими ігнорованих, останніми серед зневажених.
Возлюблені у Христі! Бажаю Вам зачаруватися делікатністю Спасителя і зрозуміти, що Його народження, момент Вифлеєму, потрібно продовжити у часі. Не дозвольмо, щоб Різдво Христове обмежилося шопкою, гарно оздобленими ялинками, приємними колядками і сердечними побажаннями. Ісус, який приходить на землю, не хоче бути тільки гостем у наших серцях, прагне бути мешканцем. 
Потрактуймо Ісуса серйозно, жертвуючи Йому не лише декілька хвилин чи крихту люб’язності. Дитина, яка народжується у Вифлеємі, повинна в нас зростати. Євангелія, яку нам пропонує Господь, повинна формувати нашу щоденність.
І тоді Бог миром, милосердям, справедливістю, добротою переповнюватиме наші серця, наші сім’ї, Україну та увесь світ.
Христос роджається! Славимо Його!

Католицьке Різдво у Львові

Львівська Архикатедра Успіння Пресвятої Діви Марії (пл. Катедральна, 1)
Пастирка під проводом Архиєпископа Мєчислава Мокшицького розпочнеться в середу, 24 грудня, о 18.00 (літургія буде транслюватися на ТРК Львів).
У четвер, 25 грудня, Урочистість Різдва Господнього. Святі Меси служитимуть так, як кожної неділі (7.00 – польською мовою, 8.00 – латинською, 9.00 – українською, 10.00 – польською (для дітей), 11.30 – польською (Сума), 13.00 – польською, 16.30 – англійською, 18.00 – польською (для молоді)). Після головної Св. Літургії, яку відправить Архиєпископ Митрополит Мєчислав Мокшицький о 11.30, відбудеться концерт колядок у виконанні катедрального хору.
У п’ятницю Свято святого Степана, першого мученика, Святі Меси служитимуть як в неділю. В суботу св. Івана Апостола і Євангелиста, традиційно цього дня благословлятимемо вино. А в неділю Свято святої Родини: Ісуса, Марії і Йосипа. 
Осередок святого Івана Павла у Львові  (вул. Хуторівка, 35-а)
У середу, 24 грудня, о 21.00 на традиційне святкування Різдва Христового за григоріанським календарем запрошує римо-католицька парафія св. Івана Павла у Львові. Разом з клубом “Гіллель” члени парафії представлять обряди єврейського свята “Ханука” зі співами і запаленням свічника. Єврейський гурт “Техілим” виконає музичні твори. Під час Святвечора скаути принесуть Вифлеємський вогонь, відбудеться благословення різдвяних фігурок і святкові коляди разом зі спільнотою “Живий вогонь”.
Студенти з Африки (The Lviv African Catholic Community) представлять свої різдвяні традиції: національні страви, співи та танці. Ділячись  різдвяним хлібом (“оплатком”), учасники святкувань складуть один одному найщиріші побажання. Опівночі розпочнеться різдвяна служба (Пастирка).   
Святкові богослужіння також відбудуться і в інших римо-католицьких храмах Львова: св. Антонія, що на вул. Личаківській, 49-а); костел Матері Божої Громничної (Стрітення), що на вул. Винниченка, 30-а; Матері Божої Неустанної Помочі (вул. Гетьмана Мазепи, 46); св. Марії Магдалини (вул. Степана Бандери, 8); св. Архангела Михаїла (вул. Освицька, 4); Божого Милосердя (вул. Брюховицька, 119-а).

Різдво в прямому ефірі

24 грудня о 22.15 розпочнеться нічна Різдвяна Літургія під проводом Святішого Отця Франциска з базиліки Святого Петра в Римі, яку транслюватимуть на Першому національному каналі. 
25 грудня о 13.00 на цьому ж каналі – Різдвяне Привітання і Апостольське Благословення “Urbi et Orbi” Святішого Отця Франциска з площі Св. Петра.
Також у середу, 24 грудня, о 18.00 ТРК Львів транслюватиме Пастирку під проводом Архиєпископа Мєчислава Мокшицького з Львівської Архикатедри Успіння Пресвятої Діви Марії.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4215 / 1.62MB / SQL:{query_count}