Жива зоологічна колекція Львова

У міському Еколого-натуралістичному центрі, окрім змій і фреток, можна побачити багато екзотичних тварин і навіть орлів, занесених до Червоної книги

фото: Андрій Польовий
Скунс Зеник, фретка Льоля, пес Толік, а ще австралійський страус, південно-американська лама, крокодил, мавпи, змії, орли, павуки-птахоїди та багато інших тварин і птахів, яким діти придумали не менш цікаві та смішні імена, живуть не деінде, а у Львові! 
Загалом у міському Еколого-натуралістичному центрі, що на вул. Кубанській, 12, є 260 видів тварин і птахів, яких можна не лише побачити, а й взяти на руки, завітавши в тутешній зоопарк з 10.00 до 18.00. А щоб краще дізнатися, як поводитись із ними, можна записатися в зоогурток (тут їх з десяток для дітей віком від трьох до вісімнадцяти років). Заняття – безкоштовні.
До речі, на 0,64 га розмістився не лише своєрідний зоопарк, а й дендропарк ім. Венедикта Дибовського, в якому зібрані рідкісні види рослин.

Цікаве дозвілля на канікулах

фото: Андрій Польовий 
Якщо на час зимових канікул львівські школи закриті, то двері Еколого-натуралістичного центру відчинені щодня, без вихідних. Як розповів “Пошті” його директор Ігор Антахович, дітлахи до них приходять часто.
“Є діти, які ходять у наші гуртки впродовж цілого року, а є й такі, що лише на час канікул. За день вони можуть відвідати два-три гуртки (заняття у кожному тривають дві години), – запевняє Ігор Антахович. 
Не лише побачити, а й взяти на руки диких та екзотичних тварин у міні-зоопарку можна щодня з 10.00 до 18.00
– Крім того, у нас є ще такий напрямок, як екскурсійний: проводимо тематичні екскурсії, а ще різні заняття, акції, вікторини, конкурси, аби кожен охочий зміг почерпнути для себе щось цікаве”.
Минулого тижня в Еколого-натуралістичному центрі розпочалася щорічна акція “Пташина їдальня”. Вихованці центру виготовили 67 однакових годівниць, і тепер кожна дитина на бажання може взяти одну із них та повісити неподалік своєї домівки, у парку чи в сквері.
Головна вимога, зі слів директора центру, – впродовж сезону наповняти її кормом і чистити, а наприкінці зими повернути назад у центр. 

Від малого до великого

Якщо раніше займатися в Еколого-натуралістичному центрі могли діти від шести до 18 років, то зараз він пропонує цікаве проведення дозвілля і малюкам, і дорослим. 
Наприклад, для дітей віком від трьох років тут діє школа раннього розвитку “Паросток”, яка об’єднує три гуртки. Працюють вони по середах і суботах.
фото: Андрій Польовий 
“З дітками по півгодини займаються кілька керівників. Наприклад, у гуртку художників-анімалістів діти малюють. Спочатку тваринок роздивляються, можуть взяти на руки, а потім змальовують. Другий гурток – природа і фантазія. Тут дітлахи займаються розвит­ком дрібної моторики рук: працюють із пластиліном, глиною, піском, папером, бісером тощо. Ще один, третій гурток – я пізнаю світ. На ньому в ігровій формі діти знайомляться з тими чи тими явищами природи”, – веде далі Ігор Антахович.
Для дорослих центр підготував тематичні виставки  міні-акваріумів, тераріумних тварин, співочих і декоративних птахів, виставку декоративно-листяних і квітучих рослин, фіалок, кактусів.

Улюбленці дітей

Одні тваринок, яких тримають в Еколого-натуралістичному центрі, називають зоопарком, другі – зоовиставкою, треті – експозицією, а ось директор закладу каже, що це радше жива зоологічна колекція.
фото: Андрій Польовий 
“Я категоричний против­ник того, щоби тримати тварин у неволі. Займаюся цією справою тільки через те, що повернутися назад у природу вони не можуть, адже серед них є поранені, ручні, ті, що постраждали від рук людей, з яких знущалися”, – переконує співрозмовник “Пошти”.
Зооколекція налічує понад 260 видів тварин і птахів! Більшість із них – екзотичні, з південних країв

На сьогодні зоологічна колекція центру налічує понад 260 видів тварин і птахів! Більшість із них – екзотичні, з південних країв: дві мавпи, більш ніж 25 видів змій, 10 видів павуків-птахоїдів, чимало рибок, крокодил, сови, вівця, скунс, страус, лама, яструби, орли та інші.
Колекція щоразу попов­нюється. “Тварин приносять до нас ледь не щодня. Хтось знаходить їх у підвалах своїх житлових будинків, хтось підбирає поранених на вулиці, хтось просить забрати, аби не померли від холоду та голоду, – каже Ігор Антахович. – Наприклад, минулого тижня до нашого центру потрапило два лебеді, які свого часу плавали в озері у Брюховичах. Оглянемо їх, вигодуємо, а потім відпустимо”.
Звісно, улюбленцями майже всіх дітей, які приходять у центр, є мавпи. Їм, як і іншим тваринам, клички придумують саме вони. Всі тваринки гарні, кумедні. Як признався директор центру, єдине, чого не вистачає, це пари для двох мавпочок і лами.

Орлів не віддамо!

Є у львівському Еколого-натуралістичному центрі й вольєр для червонокнижних орлів. Цих птахів ще рік тому львівські орнітологи та небайдужі львів’яни забрали від шахраїв і передали на утримання в центр. До того на цих орлах спритники заробляли гроші в середмісті Львова, пропонуючи перехожим сфотографуватися з ними.
“У Львові ділки з цими птахами працювали півтора року. Якби не наші активні дії, то так було б і далі, – розповідає Ігор Антахович. – Птахи ці потрапили до нас кволі, знесилені.
фото: Андрій Польовий 
Спеціально для них ми збудували великий вольєр площею вісім на вісім метрів та висотою п’ять метрів. У планах зробити ще один. Зараз орли в задовільному стані, але через те, що їх забрали з гнізда ще в надто молодому віці, повернутися в дику природу вони не зможуть”.
Загалом, зі слів директора Еколого-натуралістичного центру, було три вилучення орлів. Під час першого забрали одного рудого канюка, під час другого – дев’ять орлів, семеро з яких занесені до Червоної книги (серед них  – вже згадані руді канюки, орел-могильник, орлан білохвостий, лунь очеретяний, сокіл балабан, канюк звичайний), а під час третього – орла-могильника і орла-змієїда.

Допомога армійським собакам
 
Для собак із Львівського прикордонного загону, які зараз перебувають у зоні АТО, працівники міського Еколого-натуралістичного центру власним коштом придбали кілька необхідних комплектів, до яких входять повідець, довгий повідець, намордник і миска для годування.
Часто прихисток у центрі знаходять кілька собак, які допомагають прикордонникам Львівського фільтраційного центру на залізничному вокзалі. Під час роботи собаки знаходять зброю, гранати, а відпочивають у стінах закладу.
“Коли птахів конфіскували, відкрили кримінальне провадження через жорстоке поводження. Ми оформили всі необхідні документи, оглянули тварин і довели, що їх тримали в дуже поганих умовах і що з них знущалися. Та вже 27 лютого 2014-го, тобто через тиждень після так званої Ночі Гніву, коли і Галицький, і Франківський райвідділи міліції Львова були спалені, кримінальне провадження закрили. До речі, з цікавим формулюванням – “за відсутністю обвинувачуваних”. 
Але найцікавіше те, що в постанові про закриття провадження слідча, яка зі мною постійно радо спілкувалася, у одному з пунктів написала, що птахів передали Андрію Кийку, який є головою обласного осередку орнітологів. Це громадська організація, і передавати їх туди не можна. Відомо, що тих орлів планують віддати у Галицький національний парк на Івано-Франківщині. Це неприпустимо!” – наголошує директор центру.
У жовтні 2014-го Ігор Антахович подав цивільний позов у Залізничний районний суд, аби скасували постанову слідчої і визнали цих птахів власністю міста. Наразі тривають судові засідання. Два з них уже відбулися. Наступне заплановане на 26 січня.
03.01.2015 2:30
Andrij Kijko

Трохи є правди у цій статті, але не вся. Особливо щодо рідкісних хижих птахів. Вони передавались до ЛМДЕНЦ на тимчасове утримання і після закриття кримінального провадження щодо жорстокого поводження з ними мали б без застережень передатись орнітологам. Але п. Антахович проігнорував постанову слідчого! І лише через добрих півроку надумав раптом її оскаржити в суді, а не в 10-денний термін, як каже закон. Очевидно побачив, що його забаганки не будуть виконані, от і пожалівся в суд! Крім того, ніхто не обіцяв п. Антаховичу, що птахи залишаться в ЛМДЕНЦ на постійно. Він добровільно згодився їх перетримати певний час і все. Але споживацьці, псевдоприродоохоронні та псевдоекоосвітні інтереси за підтримки друзів-соколярів змусили його піти на конфлікт з орнітологами - поставити своє вище суспільного! Не приймається його аргумент, що птахів вже довго утримують у ЛМДЕНЦ, Питання: а хто просив їх незаконно затримати на стільки часу. Аргумент про побудову вольєру для орланів теж недоречний - питання: а хто дозволяв, проектував консультував і погоджував це будівнивництво у цьому закладі подібної вольєри. Самобуд, на яке місто необдумано виділило кошти на придбання сітки. А чи треба так було робити, комісія депутатська з екології про це відала?. З орнітологами і тут ніхто не радився. А чому? Бо підтримки б не було! Тому висновок: не треба дурити львів*ян! Ці птахи мають жити ближче до лісу або в лісі, хоч і у вольєрах. Місто не те місце, де цим птахам справді буде добре. Велика дружба п. Антаховича із соколярами наштовхує на думку - а чи справді так буде добре тим птахам, якщо їх справді залишили б у ЛМДЕНЦ. Соколярі - це мисливці з хижими птахами. То може вони вже готуються з цими птахами полювати в недалекому майбутньому? І вчитимуть цьому ще й дітей - вихованців ЛМДЕНЦ! То де ж тут екологічно освіти і гуманне ставлення до тварин? Багато запитань у цій справі! Тому орнітологи надіються, що справді суд розбереться у цих всіх перипитіях і встановить істину, а ласі до червонокнижних видів птахів люди отримають облизня! А місто буде більш обдумано виділяти кошти для ЛМДЕНЦ із міського природоохоронного фонду!


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4768 / 1.69MB / SQL:{query_count}