Найчастіше Святий Миколай приносить дітям іграшки. Про те, чи потрібен школярикові шостий плюшевий ведмідь, чи доречним подарунком трирічному малюкові буде конструктор і як узагалі правильно обирати іграшки для дітей різного віку, розповіла дитячий психолог Ольга Савчук.
“Кожна вікова категорія дітей по-різному сприймає презенти. Обираючи їх, варто враховувати такі чинники: найперше – вік дитини, її стать, захоплення, темперамент і, звичайно ж, звертати увагу на саму якість іграшки”, – каже фахівець.
Діти до трьох років
“В цьому віці малюки ще не дуже вимогливі до подарунків і не усвідомлюють, що вони можуть бути дорогі, модні, корисні, гарні тощо. Діти до трьох років зрадіють будь-якому презентові і сприймуть це як увагу до себе. Раджу обирати ігри, які розвивають розумові здібності, пам’ять, дрібну моторику рук тощо. Головне, аби вони були якісні, не містили дрібних та гострих деталей, якими дитина може поранитись або ж проковтнути”, – радить Ольга Савчук.
А от що стосується солодощів, то не всім дітям до трьох років можна їсти шоколад, цукерки, різні заморські фрукти!
“У цьому віці можете дарувати щось із одягу. Це дуже корисний подарунок. Крім того, яскраве упаковання, яке шелестить, додасть позитивних емоцій. Малюки в цьому віці тільки починають пізнавати цю чудову традицію та саму “процедуру” отримання подарунків”, – запевняє психолог.
Олівці, розмальовки, фломастери, пластилін та інше приладдя для творчості будуть сприйняті ними на ура.
Діти від трьох до семи років
Дітям такого віку напевно найцікавіше обирати подарунки, бо саме тоді вони починають проявляти себе як особистості.
“В них уже формується своя система цінностей, що залежить переважно від того, яка атмосфера панує в сім’ї, садочку. Залишаються актуальними розвивальні забавки, але більше в пригоді стануть ті, що призначені для дітей, яким більш ніж п’ять років. Проте варто враховувати й особливості кожної конкретної дитини, бо часто буває так, що діти проявляють свої здібності вельми нестандартно”, – каже психолог.
Не забувайте про солодощі та фрукти. Вже можете потішити дитину велосипедом, самокатом, роликами санчатами! Сподобається їй і надувний басейн, що заповнюється пластиковими кульками. Дуже доречним подарунком буде книга, яка допоможе швидше навчитись читати й писати. Але вибирайте ілюстровану, щоби дитина могла уявити собі прочитану історію.
Корисними як для дитячої психіки, так і для налагодження добрих стосунків з батьками є забавки, зроблені власноруч
“Чотири роки – це вік, коли дитина освоює своє тіло в русі. Музичні скриньки, м’ячі, кулі, стрічки на паличках сприятимуть розвиткові динаміки. У дівчаток цього віку виникає материнський інстинкт, який знаходить втілення в грі з лялькою. Тому її можна сміливо дарувати чотирирічній доньці”, – каже Ольга Савчук.
Але застерігає батьків, аби першою лялькою не була Барбі: “Барбі – це нібито ідеальна модель жінки, символ споживацтва. Через цю забавку нашим дітям прищеплюють неправильний спосіб життя – постійні перевдягання, розваги, часті зміни партнерів. Дівчинка почуватиметься домашньою прислугою Барбі, а не її подружкою, мамою, нянькою. Лялька в цьому віці повинна акцентувати увагу дитини не на красі, а в першу чергу на потребі турботи.
Тож обирайте звичайних українських Катрусь – саме вони стануть кращими приятельками, “доньками” дівчаток такого віку”.
Діти від семи до дванадцяти років
Дитина, яка вже ходить до школи, багато чого вчиться у однокласників. Це один із перших етапів у житті, коли ваш син чи донька починає більше часу проводити з ровесниками, однокласниками, поза домом. Відповідно й на омріяні подарунки також дуже часто впливає оточення.
“Скажімо, дитина може не одягти ту чи ту річ тільки тому, що такого не носять її друзі. І це нормально! В цьому віці варто прислухатись до бажань дитини, намагатися досягати розумного компромісу. Перед тим, як купувати одяг, варто порадитися з дітьми. А щодо вибору іграшок, то походіть із дитиною магазинами: на якій забавці найдовше зупиняється її погляд – таку й купуйте “від Миколая”, – веде далі фахівець.
Головна мета вшанування будь-якого святого в церковній традиції – ще раз нагадати про його життя як про приклад, гідний наслідування
А проте, на переконання психолога, не варто повністю потурати дитині. Молоді батьки останнім часом неймовірно піддатливі, коли йдеться про її забаганки. Приміром, тепер серед дітей дуже модними є Губка Боб, Спайдермен. “Всі ці забавки – Людина-павук, Бетмен, черепашки-ніндзі сприяють нагромадженню агресивних фантазій. Тож раджу добре подумати перед тим, як їх купувати. Це джерело постійного стресу! Крім того, ці іграшки-персонажі не розвивають фантазію, творчі здібності”, – вважає Ольга Савчук.
Натомість корисними як для дитячої психіки, так і для налагодження добрих стосунків з батьками є забавки, зроблені власноруч. Знайдіть у інтернеті будь-який майстер-клас із виготовлення іграшок і запишіть на нього дитину. Повірте, емоцій вистачить надовго!
Підійдуть і дорожчі речі – комп’ютер, планшет, мобільний телефон тощо. Без них важко уявити собі сучасний світ, і з цим треба рахуватись.
Діти від дванадцяти років
У дітей цього віку, як правило, вже починається перехідний період. В те, що подарунки під подушку кладе Святий Миколай, вони вже перестають вірити. Тому цій категорії дітей обирати подарунки найважче. Єдина порада – знати захоплення свого сина чи доньки.
“Спробуйте хоча б за тиждень до свята придивитися, чим займається ваша дитина, чим зазвичай користується, в чому має нагальну потребу. Підійдуть різноманітні пристрої та
ІТ-новинки, які, окрім розваг, можуть стати в пригоді під час навчання. Що стосується одягу, то тут треба бути впевненим у своєму виборі, бо, приміром, светрик з мультиплікаційним героєм навряд чи сподобається і матиме всі шанси пролежати у шафі, аж поки дитина із нього не виросте.
Добре, якщо ваша дитина має якесь заняття для душі, до прикладу, любить кататися на лижах. В такому випадку лижне спорядження, рукавички, шапка, шалик не будуть зайвими”, – каже психолог.
Згодяться й ролики, ковзани, велосипед. Привернуть увагу дитини популярна книга, абонемент у спортзал або ж у танцювальну секцію. Саме це є ключовим у виборі подарунка дитині вказаного віку, який запам’ятається на увесь рік. Не варто дарувати капців, рушників, засобів гігієни. Тут головне – сама концепція подарунка, знання потреб і запитів юної особистості.
Наслідуючи приклад Чудотворця
Якою є справжня суть Свята Миколая і про що насамперед повинні пам’ятати дорослі, роблячи дітям подарунки
 |
зображення: lib.znaimo.com.ua |
У сучасному світі, де люди розучилися радіти простим речам, важко робити справжні подарунки. Буває, що самі дорослі дозволяють маніпулювати собою, потураючи бажанням дітей отримати дорогі презенти як своєрідну матеріальну винагороду за гарну поведінку. Однак ні такий популярний нині планшет, ні мобільний телефон з багатьма функціями не допоможуть розкрити справжню суть святкування дня пам’яті Чудотворця.
Головна мета вшанування будь-якого святого в церковній традиції – ще раз нагадати про його життя як про приклад, гідний наслідування. Дарувати радість, здійснювати маленькі мрії не лише близьких, родичів, друзів, а й тих дітей, які навіть не мріють про дорогі подарунки, – ось той “сценарій” святкування, який залишив після себе Святий Миколай.
“На прикладі життєпису Чудотворця батьки можуть розказати дітям, яким повинен бути шлях людини до святості. Тому передусім татові й мамі треба знати історію життя святителя, аби простими словами витлумачити дітям, яке місце в житті кожного християнина повинні займати молитва, піст і милостиня, – розповідав “Пошті” настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці Орест Фредина.
Дарувати радість, здійснювати маленькі мрії не лише близьких, родичів, друзів, а й тих дітей, які навіть не мріють про дорогі подарунки, – ось той “сценарій” святкування, який залишив після себе Святий Миколай
– Адже саме ці добрі справи стали змістом життя Святого Миколая, і за це Бог нагородив його небесним блаженством. Історії з життя Чудотворця варто розповідати не лише напередодні його свята, а й упродовж року!”
З житія Чудотворця довідуємося, що після смерті батьків він отримав великий спадок, який роздав бідним і нужденним. Робив він це таємно, щоб інші не могли дізнатися, хто є їхнім благодійником. Саме тому ще за життя Миколая називали батьком сиріт, вдів та знедолених. Він часто обдаровував багатодітні родини, хворих і потребуючих. Саме за таке анонімне милосердя цей праведник заслужив у Бога ласку творити чудеса.
“Церква донині опікується потребуючими, тому ще з давніх часів у багатьох парафіях існує добра традиція роздавати вірянам листи до Святого Миколая, писані вихованцями сиротинців, дітьми з неблагополучних сімей. І це ще одна нагода долучитися всією родиною до благодійності, навчити дітей ділитися своїми забавками, книжечками, одягом, солодощами з тими, хто цього потребує. Потрібно взяти сина чи доньку за руку, піти до церкви, взяти листа із сиротинця і самим стати Миколаєм. Певен: діти підтримають таку ініціативу і наступного року самі захочуть допомогти іншим!” – наголошував священик.