Головне завдання цьогорічної зими – як би зекономити на енергоносіях. Все б нічого, якби об’єктом цієї економії держава не обрала школу.
Через те, що ще на початку навчального року уряд доручив регіонам зменшити споживання газу на 30 відсотків упродовж опалювального сезону, львівські освітяни запропонували учням вчитися по суботах, без осінніх канікул, натомість зимові зробити, порівняно зі звичними, аж надто довгими – з 8 грудня до 12 січня.
Канікули тривалістю більш, ніж місяць, зробили систему шкільної освіти просто нестерпною – незручною для батьків, небезпечною для дитячого здоров’я, економічно необґрунтованою для країни та нераціональною витратою часу для всіх.
За інформацією управління освіти, у львівських школах навчається 68 тисяч учнів! Отож тепер більшості батькам цих школярів доведеться замислитися над тим, куди подіти дітей на такий тривалий період і чим їх зайняти. Адже татам і мамам доводиться щодня ходити на роботу! Аби не залишати дітей без нагляду, певна кількість працівників будуть змушені піти у відпустки, працювати за скороченим робочим графіком чи й узагалі звільнитися…
“Пошта” питала, який “план Б” на час тривалих зимових канікул пропонує місто, як працюватимуть в цей час учителі і що про все це думають самі батьки.
Батьки, не опускайте рук – дійте!
Економія енергоресурсів у нашій країні створила справжні клопоти батькам школярів.
Чи не в кожній львівській родині такі довготривалі канікули – більш, ніж місяць – викликали справжнє обурення і багато запитань, серед яких: а куди подіти дітей на цей час? Кожен змушений шукати різні шляхи: хтось може залишити дитину в бабусі-дідуся, а хтось задумується над тим, чи не взяти відпустку на роботі…
Ігор і Христина Панчаки виховують донечку-другокласницю. Софійка не має бабці у Львові, оскільки її батьки родом з Івано-Франківщини, живуть і працюють у нашому місті десять років, відколи закінчили навчання.
“Мій чоловік на роботі щодня, крім неділі, повертається додому о 21.00. Я працюю на ринку позмінно – два дні через один, відпустки не маю, тож сидіти з дитиною вдома не можу. Спочатку думали, що завеземо Софійку до батьків, проте і мої тато і мама, і чоловікові ще працюють. Вихідні матимуть аж у січні, тож дитину під час канікул нема з ким залишити”, – бідкається Христина.
Олег Кузик, директор Центру творчості дітей та юнацтва Галичини “Погулянка”:– Для того, аби тривалі зимові канікули були цікавими і змістовними, в нашому Центрі творчості організували профільні табори для школярів віком від 7 до 14 років. Приходити можна щодня з 8 до 25 грудня з 11.00 до 15.00. Це будуть різноманітні гуртки для пізнання всіх видів мистецтва, спорту, технічної творчості. Організують і розважальну програму. На 5 грудня в нас запланована молодіжна квест-вечірка лідерів учнівського самоврядування та шкільних євроклубів, на 6 грудня – фестиваль хореографічного мистецтва “Барви дитинства”. Окрім цього, для школярів проведуть цільові творчі конкурси, які розпочнуться з 18 грудня і відбуватимуться щодня о 16.00. Побачити дійство зможе кожен охочий, навіть дорослий. 9 грудня о 13.00 розпочнеться гала-концерт вокалістів загальноміського дитячого фестивалю “Дошколярик-2014”. Це буде такий собі пошук юних виконавців дошкільного віку, які надалі могли б займатися в перспективних творчих дитячих колективах міста. Фестиваль не має жанрових обмежень і проходитиме в два тури. Перший тур – вокальний, а в другому візьмуть участь хореографічні колективи, що працюють в будинках школярів, будинках культури, центрах творчості, школах, а також колективи, які діють при громадських та релігійних організаціях. 19 – 21 грудня о 10.00 відбудеться традиційний XXIІ Обласний фестиваль-конкурс для дітей та юнацтва “Різдвяні канікули” (щорічна культурна акція залучення дітей області до змістовного дозвілля під час зимових канікул). А оскільки заходи проводяться спільно з міським управлінням освіти, то організований доїзд до нашого центру забезпечуватимуть педагоги-організатори і культорганізатори самих шкіл. До речі, після 15.00 у школярів буде перерва – забезпечимо їх гарячим чаєм. Загалом всі заняття у Центрі творчості відбуватимуться в дві зміни: перша – з 11.00 до 15.00, друга – з 15.00 до 18.00. В другу набиратимуть переважно тих, що можуть їздити на заняття самі. Докладнішу інформацію про програму заходів у Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини “Погулянка” можна одержати, зайшовши на сайт ctdug.lviv.ua
|
Щоб не покидати роботу, батьки придумали свій спосіб організувати дитяче дозвілля під час канікул. У будинку, де мешкає молода сім’я, майже всі діти відвідують одну й ту ж школу. Тож тати і мами вирішили почергово, відповідно до своїх графіків, возити учнів на гуртки і прогулянки, оскільки бабусі-дідусі є не в усіх. “Не завжди можу вписатися у графік – у мене не так багато вихідних. Тому доведеться просити організувати Софійці дозвілля під час канікул котрусь зі своїх менш зайнятих подруг”, – каже мама школярки.
Про те, що робитимуть під час тривалих зимових канікул двоє синів, задумалася й Ольга Неборак. “У мене двоє хлопців, які ходять до четвертого і шостого класу. Що вони робитимуть цілий місяць вдома і як це вплине на їхнє подальше навчання, важко уявити. Добре, що один двічі на тиждень ходить на футбол, а другий – на теніс. А що далі?.. Сини будуть або цілими днями гуляти на вулиці, або сидітимуть за комп’ютером”, – розповідає Ольга.
Двоє школярів – четвертокласник Володя і третьокласниця Яринка – підростають в сім’ї Ігоря та Ірини Братків. Жінка – держслужбовець, працює з 8.00 до 17.00, чоловік – стоматолог, має дві роботи, додому повертається не раніше 9-ої вечора. Водити дітей на гуртки об 11-ій Ірина не може фізично.
“Якщо завезу їх на 8 годину ранку перед роботою, то що вони робитимуть до 11-ої? Будуть мерзнути на вулиці? Наші діти ще замалі, щоб залишатися без нагляду на весь день. Та й цілий день перед телевізором чи за комп’ютером – не вихід, – розмірковує мама. – А коли забирати дитину, якщо я звільняюся о 17.00, а часом доводиться залишатися й на довше? Зараз на роботі в нас скорочення штату, двоє працівниць у декретній відпустці, раніше з роботи мене просто ніхто не відпустить…”
Родина планує, що на перших порах їй допомагатиме сестра Ірини, яка перебуває у відпустці по догляду дитини. Принаймні в грудні. А вже з січня у батьків будуть вихідні. Іншого варіанта просто не існує.
Галина – мати трьох дітей молодшого шкільного віку, теж не знає, що робити в такій ситуації, який вихід знайти. “У нашій сім’ї фактично троє школярів. Старші дівчата навчаються в четвертому класі, а меншенький вже два місяці двічі на тиждень ходить на підготовчі заняття. Тож проблема з вимушеними канікулами так чи інакше зачепила нас усіх і створила нам чимало незручностей, якщо це так можна назвати.
 |
фото: lenta-ua.net
|
По-перше, постало питання: з ким залишати дітей? Всі дорослі працюють, тож сидіти вдома з ними нікому. Добре, що я можу приходити на роботу не з самого ранку, але натомість мушу в таких випадках більше часу проводити на робочому місці увечері. Наш тато працює за фіксованим графіком – з 9.00 до 20.00, додому заходить хіба що на годину – пообідати, і лиш тоді може проконтролювати малих. Тож дітям доведеться майже півдня залишатися удома самим – іншого виходу в нас немає.
В інших містах Західного регіону України терміни вакацій такі:– Тернопіль – із 7 грудня до 11 січня; – Луцьк – із 15 грудня до 26 січня; – Рівне – із 29 грудня до 11 січня; – Чернівці – із 7 грудня до 11 січня. Уже відомий розклад канікул столичних школярів. Згідно з рекомендаціями Міносвіти, терміни зимових вакацій – з 27 грудня до 18 січня наступного року. Водночас керівники навчальних закладів, за погодженням з місцевими управліннями освіти, можуть коригувати цей розклад.
|
По-друге з’явилися питання щодо навчання. В доньок наприкінці року має бути ДПА, відповідно, до нього треба готуватися. Але про яку підготовку може йтися на канікулах, ще й таких тривалих?! Син щойно призвичаївся до шкільного графіка, почав цікавитися навчанням. Аж тут на тобі – понад місяць канікул... Звичайно, ми займатимемося з дітьми у вихідні, аби геть усе не позабували. Але не думаю, що з того буде якась користь”, – зазначила Галина.
Дещо простіше сім’ї Денисів. Їхні двоє школярів досить великі і, зі слів батьків, уже цілком самостійні. “Доньці 11 років, а синові – 10. Донька ходить на волейбол, матиме виїзні змагання, а син мало не щодня займається футболом, – запевняє Вероніка Денис. – А як треба буде, то й самі залишаться удома. Їхні завдання і обов’язки на час канікул ми обговорили вже давно. Повірте, вони не сидітимуть просто так – вчитимуться, читатимуть книжки”.
Психотерапевт, завідувач Обласного центру дитячої психотерапії та сімейного консультування Мар’яна Нартікова такої ж думки: під час зимових канікул діти повинні бути в чомусь задіяні.
“Батьки мають бути готові, що довгі зимові канікули можуть вплинути на поведінку і навчання дітей. Але, щоб вони не обернулися проблемою, практично увесь вільний час школярі повинні присвятити процесу пізнання. Поцікавтеся, чи під час канікул у школах працюватимуть гуртки. Якщо так – запишіть дітей у них. Вдома батькам потрібно також більше часу приділяти дітям – разом читати книжки або ж, наприклад, дати їм якісь завдання, зазначивши термін виконання. Опускати рук не варто. Треба діяти!”
А що кажуть учителі?
Не сидітимуть, а працюватимуть під час цьогорічних зимових канікул і львівські шкільні педагоги.
“Ситуація в країні складна, без економії – ніяк. Хоч канікули, але на роботу ходити все ж доведеться, бо іншого виходу немає, – каже учителька математики Марія Богданівна. – Кілька днів відведуть на семінари, а в інші водитимемо дітей у бібліотеки, театри. В оплаті нам, учителям, змін не буде – одержимо зарплату, як за відпрацьований час”.
Ірина Магдиш, в.о. начальника управління з питань культури Львівської міської ради:– Провести час цікаво, корисно і пізнавально діти можуть у бібліотеках. Загалом у нашому місті є 40 бібліотек, з них 23 – дитячі. Під час зимових канікул кожна з них розробила план заходів і подій. Батьки, старші сестри чи брати, навіть дідусі й бабусі можуть приводити в бібліотеки школярів як на кілька годин, так і на цілий робочий день. Звісно, заплановані заходи не триватимуть цілий день, проте тут можна буде гарно провести час: почитати цікаву книжку, відпочити. Гарантовано, що дитина буде в теплі і під наглядом. Бажано, аби зі собою учні брали канапки, чай у термосі, фрукти. Понад те, разом зі школярами в бібліотеки можуть приходити батьки з молодшими діточками, адже у багатьох наших дитячих бібліотеках є такі програми, як бібліоняні, бібліосніданки тощо. Інформацію про те, що підготували для дітей міські бібліотеки, можна знайти на сайті централізованої бібліотечної системи: http://biblioteka.lviv.ua Крім цього, на час зимових канікул діти разом з учителями матимуть змогу відвідати музеї, театри. Театральні вистави можна буде подивитися й на вулиці – в дворику ратуші театр “Воскресіння” підготував вуличне дійство. У кожному районі Львова відбуватимуться цікаві події поблизу ялинок. Йдеться не лише про центральну, яку встановлять на проспекті Свободи, а й ті, що стоятимуть на Левандівці, Сихові, Володимира Великого. Наприклад, можна буде піти на вулицю Симоненка, де поставлять аж 12 ялинок. Звісно, кожен охочий зможе покататися на ковзанці, побувати в льодовому будиночку і на різдвяному ярмарку.
|
Почергово виходитимуть на роботу й учителі Львівської середньої школи №3, що на вул. Степана Бандери, 11. “У нашій школі буде встановлений графік, за яким кожен учитель в той чи той день виходитиме на роботу: хтось – до обіду, хтось – по обіді. Враховуватиметься й те, чи вчителі виходили по суботах, чи їздили на олімпіади, чи були залучені в різноманітних конкурсах тощо”, – зазначає
заступник директора з виховної роботи школи №3 Софія Юсик.
Позашкілля в самому навчальному закладі не працюватиме, бо холодно. Газ скрутять до мінімуму. Натомість під час канікул вчителі організовуватимуть для учнів походи в театри, музеї, екскурсії містом, а ще водитимуть їх у бібліотеки, в центри творчості, зокрема в Еколого-натуралістичний центр.
Як запевнила Софія Юсик, всі учителі одержать зарплату, як за відпрацьований час. “В нас немає ні вимушеної відпустки, ні відпустки за власний рахунок”, – запевняє вона.
Є й такі учителі, які під час зимових канікул працюватимуть з дітьми в режимі онлайн. Зі слів учительки інформатики та нової дисципліни – медіакультури Анни Боднарчук з НВК “Школа-гімназія “Сихівська”, що на вул. Гната Хоткевича, 48, вона викладатиме у дистанційному Центрі вивчення інформатики та медіакультури.
“Той центр заснувала наша вчителька інформатики Оксана Пасічник. Будемо в ньому займатися програмуванням, виконанням практичних завдань. Тобто тим самим, що й під час навчання. Наш предмет цікавий теперішнім школярам, вони залюбки сприймають новації, тож стараємося подавати новий матеріал щонайкраще. Зрештою, інформатика є саме тією дисципліною, яку варто вивчати в такий спосіб”, – каже учителька.
“Відпрацьовувати, компенсувати, ущільнювати нічого не доведеться!”
Галина Слічна, в.о. керівника департаменту гуманітарної політики Львівської міськради - начальник управління освіти, – про термін зимових канікул і те, чим можуть зайнятися школярі під час вакацій– Менш, ніж за тиждень, у львівських школярів розпочнуться канікули. Проте дата їх закінчення різниться – одні кажуть, що учні відпочиватимуть до 12 січня, інші запевняють, що аж до 25-го. Назвіть точні дати початку і завершення зимових канікул?
– У 2014/2015 навчальному році зимові канікули розпочнуться з понеділка, 8 грудня, і триватимуть включно до 11 січня, тобто на навчання діти підуть у понеділок, 12 січня 2015 року.
– Чи у всіх львівських школах канікули матимуть однакову тривалість?
– Ні, не у всіх. Колективи навчальних закладів можуть вносити зміни в структуру свого навчального року і самостійно визначати термін канікул. Здебільшого це стосується приватних закладів освіти, навчально-виховних комплексів і шкіл-садків.
Але можу запевнити, що практично всі навчальні заклади Львова таки дотримуватимуться даної структури навчання (терміну дії канікул). Остаточна інформація щодо всіх навчальних закладів буде відома пізніше.
– Чи торкнеться ця “реформа” дитсадків?
– Ні. Всі дитсадки Львова працюватимуть у звичному режимі.
– Чому виникла необхідність робити такі довгі канікули?
– Через суспільно-економічну ситуацію в державі, зокрема підвищення тарифів на енергоносії. Перед нами постало питання, як працювати впродовж цього навчального року. На початках ми розробили орієнтовну структуру навчального року. Орієнтовну тому, щоб залежно від певних чинників її можна було змінити.
Наприклад, у вересні всім навчальним закладам зимові канікули пропонували зробити до 25 січня. Але, враховуючи те, що на рівні Міністерства освіти відбулися зміни, які стосуються проведення державної підсумкової атестації (ДПА) та зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), терміни ці змістили. Через те, що 24 квітня всі випускники 11 класів одночасно проходитимуть ДПА і ЗНО з української мови, було прийняте рішення, що діти вийдуть на навчання 12 січня.
– Скільки вдасться зекономити газу в грошовому еквіваленті?
– Щодо економії газу, грошей, то тут я не готова нічого сказати. Проте можу запевнити, що це вплине на закінчення фінансового року. З початку року тарифи на енергоносії зросли більш ніж на 84 відсотки, але коштів на індексацію держава не виділила. Тому економія нам потрібна для того, щоб усім працівникам освітянської галузі вчасно виплатити заробітну плату і розрахуватися за енергоносії.
– Зимові канікули триватимуть більш, ніж місяць... Як на мене, це дуже довго. То вперше діти стільки часу відпочиватимуть?
– Ні, були роки, коли школярі відпочивали два, навіть чотири місяці. Наприклад, під час так званого свинячого грипу, під час Помаранчевої революції. Крім цього, були й карантини. Ми повинні розуміти, що ситуація ця тимчасова і вимушена.
– Як працюватимуть педагоги під час зимових канікул?
– У них буде вільний графік. Вчителі займатимуться саморозвитком, ходитимуть на семінари, навчання, тренінги.
– А їм цю вимушену відпустку оплачуватимуть?
– Так, повноцінно, згідно з тарифікацією. Так, як би мав оплачуватися час, у який вони працюють.
– Чи не виникало серед учителів невдоволення тривалістю зимових канікул?
– Ні, не виникало.
– Можливо, надходили скарги від батьків?
– Був тільки один телефонний дзвінок від матері, яка висловила думку, що доцільніше було б подовжити канікули в січні, але скоротити їх у грудні. Тій жінці я запропонувала обговорити це питання в колективі навчального закладу, де вчиться її дитина.
– Деякі батьки кажуть, що таке ущільнення навчального процесу неодмінно позначиться на успішності школярів. Що ви думаєте з цього приводу?
– А ніякого ущільнення не було і немає. Є розрахунок годин, і ми цього дотримуємося. Якщо пам’ятаєте, восени діти і вчителі вже відпрацювали чотири суботи. Окрім цього, ми не мали осінніх канікул. Тому ні відпрацьовувати, ні компенсувати, ні ущільнювати нічого не доведеться.
– Тобто жодного додаткового навантаження після виходу дітей з канікул не буде?
– Ні.
– Скажіть, будь ласка, в цьому навчальному році то будуть останні канікули для школярів?
– Ні, ще будуть весняні вакації, які триватимуть з 6 до 14 квітня.
– А через усі ці зміни навчальний рік вдасться завершити вчасно?
– Так. Останній день навчання у школі припадає на 29 травня.
– Чи працюватиме позашкілля під час канікул?
– Так, звісно. На канікулах усе позашкілля буде відкритим. На базі навчальних закладів працюватимуть гуртки, спортивні секції. Будуть відкриті й дитячо-юнацькі спортивні школи, громадські організації, що надають послуги з фізичного виховання, танцювального мистецтва тощо.
Для батьків найскладнішим періодом буде грудень, бо в січні – чимало святкових днів, коли й вони відпочиватимуть. Тому розглядаємо різні варіанти того, куди до нового року батьки зможуть віддати дітей. Управління освіти Львова спільно з управлінням культури та управлінням сім’ї, молоді та спорту розробило низку цікавих заходів.
Пропонуємо багато атракцій на базі районних УДЮМКів, будинків творчості, бібліотек, церков. Позашкілля буде розраховане на різні вікові категорії. Все, що потрібно зробити дітям, це спитати у школі, чим можна зайнятися під час зимових канікул.
Розмовляла Ольга Шведа