Рідні хворих на аутизм залишаються наодинці зі своєю проблемою
У Львові відбувся "круглий стіл" "Відкритість та європейськість Львова у контексті проблеми аутизму" за участю міських управлінців, науковців, педагогів, священиків, під час якого учасники обговорили аспекти раннього виявлення аутизму, реабілітації, навчання, працевлаштування, соціальної адаптації аутичних осіб.
Основними співорганізаторами були представники Благодійного фонду взаємодопомоги та захисту дітей з аутизмом "Контакт". Учасники заходу вирішили заснувати координаційну раду за участю представників влади та громадських організацій для створення в майбутньому таких умов в Україні, за яких особи з аутизмом та їхні родини змогли б бути максимально пристосованими до життя і праці в суспільстві.
Наразі родина, в якій народжується дитина з цією недугою, залишається практично наодинці зі своєю проблемою. В Україні немає кваліфікованих спеціалістів, ознайомлених із сучасними дослідженнями аутизму, водночас ті, хто проходить відповідне навчання за кордоном, не можуть реалізувати свої знання в Україні, бо їхні дипломи не визнає вітчизняне законодавство.
Парадоксом є те, що навіть діагнозу "аутизм" у нашому законодавстві немає. До 18 років життя хворобу діагностують в Україні як "дитячий аутизм", відтак відразу після повноліття людини її починають класифікувати як різновид шизофренії чи інших психічних захворювань, на що немає жодних підстав.
Українські закони не врегульовують також і діяльність соціального працівника, за допомогою якого особа з аутизмом могла б поступово адаптовуватися до життя у суспільстві.
Відтак усі проблеми з реабілітацією, адаптацією та матеріальним забезпеченням лягають на плечі родини.
Натомість аутичні особи, за умов ефективної реабілітації, можуть здобувати вищу освіту, створювати сім'ю, повноцінно працювати і жити в суспільстві.
За світовою статистикою, з 10 тисяч дітей до 8 років - 63 дитини хворі на аутизм. У Польщі на 10 тисяч людей - 116 осіб із аутизмом.