Крок до порятунку

Громада Львівщини гуртом збирає пожертви на збереження унікального дерев'яного храму ХVІІ століття у селі Кути

Громада Львівщини гуртом збирає пожертви на збереження унікального дерев'яного храму ХVІІ століття у селі Кути

batuska.JPG

batuska1.JPG

162 тисячі 800 гривень - саме таку суму вдалося зібрати організаторам III благодійного "Аукціону надій", який провели 23 грудня у Палаці Потоцьких студенти Університету банківської справи НБУ. Зібрані кошти підуть на реконструкцію унікального дерев'яного храму Св. Михайла (ХVІІ ст.), що у с. Кути Буського району Львівської області, та створення там першого в Україні Храму пам'яті. Церква, що пережила століття найжорстокіших випробувань історії, опинилася на межі зникнення. Тому на першочергові роботи зі збереження сакральної споруди, яка є пам'яткою архітектури, потрібно 300 тис. грн - на перекриття даху, встановлення протипожежної системи та сигналізації. Є сподівання, що кутівська церква (її закрили ще 1961 року) стане початком туристичного маршруту дерев'яними церквами України та окрасою маршруту "Золота підкова".

Ще до початку аукціону студентам вдалось назбирати понад 20 тис. грн, які надали львівські банки, підприємства, депутати обласної та міської рад, львів'яни. Щоправда, обласні обранці спромоглися пожертвувати на храм лише 1450 грн та 10 доларів. Це менше, ніж вдалось зібрати пожертв від депутатів міськради - 2500 грн. На аукціон же виставили 10 лотів від відомих українців та три спеціальні лоти від львівських митців. Незважаючи на економічну кризу, учасники аукціону не скупилися на гроші. Найдорожче (за 30 тис. грн) львівський банкір Сергій Смовженко придбав копію чудотворної ікони Голубицької Богоматері від Сергія Тігіпка. Картину "Видубецький монастир" від Арсенія Яценюка придбав підприємець Володимир Бербека за 15 тис. грн, а картину "Обвінчані любов'ю" від Катерини Ющенко купив банкір Роман Загірний за 11,5 тис. грн. Екс-губернатор Львівщини Олександр Сендега за 7 тис. грн. придбав "подушечку-думочку" від Анжеліки Рудницької.

"Якщо не допомогти храму, то він загине. Тому дуже добре, що триває збір коштів на його збереження. Враження від аукціону надзвичайні! Акція дає надію, що започаткування до віднови, до збереження того, що історія та час зберегли до нині, увінчаються успіхом. Багато впливових жертовних людей взяли участь в аукціоні, то сподіваюся, що з храмом буде все гаразд", - зазначив "Пошті" отець Степан зі с. Ку­ти. Сьогодні богослужіння у селі відбуваються у церкві Різдва  Пресвятої Богородиці, яка є молодшою від закритої церкви на 53 роки. Храм Св. Михайла, що зведений 1697-го, унікальний тим, що збудований без жодного цвяха та був накритий ґонтою (дерев'яним накриттям). На запитання "Пошти", чи є майстри, які б узялися за реконструкцію, отець Степан зазначає, що наразі ще не було бесіди на цю тему. "Лише у Карпатах є умільці, які вміють накривати ґонтою. Мав розмову з одними майстрами, які накривали дерев'яну хату. Вони би бралися за таку роботу і дають гарантію, що фахово її виконають", - каже священик. Відповідальною за реконструкцію буде Львівська картинна галерея, оскільки храм є на її балансі. "Після того, як сталася крадіжка у храмі (тоді злодії поцупили частину ікон), іконостас забрали на зберігання у фонди Олеського замку. Він перебуватиме там доти, допоки відновлять церкву. Після реконструкції у храмі відновлять богослужіння", - каже отець Степан. Він додає, що свого часу навіть було звернення до громади села дати іконостас на виставку до Канади, але мешканці села не погодилися, боячись, що його можуть не повернути назад. Священик також сподівається, що побільшає туристів до Кутів.

Організатори ж запевняють, що марафон зі збору коштів не припинятимуть, доки не назбирають потрібної суми. Спе­ціальні скарбнички встановлять у церквах Львова, щоб усі небайдужі змогли долучитись до ініціативи.

Суб'єктивний погляд

Борис Возницький,
директор Львівської галереї мистецтв:

Олександр Сендега,
екс-губернатор Львівщини:

Буде дуже добре, якщо за зібрані студентами кошти перекриємо дах храму, відбудуємо дзвіницю, яка майже розвалена і потребує негайної реставрації. Адже ця дерев'яна церква -  велика перлина та цінність! Згодом повернемо іконостас, який зараз зберігається у сховищах Олеського замку. Після реконструкції зробимо там Храм пам'яті, в якому буде записано, хто походить зі села. Знаю, що є люди, які б хотіли повінчатися, де вінчався ще їх прадід, або охрестити там дитину. Це була б церква, що діє. Про українські дерев'яні церкви вся Європа пише. Лише поляки вже видали шість книг. Нині поляки проводять туристичні маршрути українськими церквами. Адже немає нічого кращого, як наші церкви - перлини світового мистецтва! Звісно, храм Св. Михайла у Кутах стане частиною маршруту "Замки Львівщини", адже від Олеська до Кутів усього 3 км. Львівщина має найбільше дерев'яних церков в Україні. До 1995 р. в області було 706 таких храмів, але згодом дуже багато їх згоріло.

Став учасником аукціону, бо небайдужий до проблеми храмів. В Україні, в регіоні, в селі дуже швидко вдалося б розв'язати проблеми, якби громада зібралася. Інколи скаржимося на центр, владу, сусіда, але проблеми потрібно вирішувати спільно.  Ця церква у Буському районі, вихідцем якого я є. Знаю це село, цього священика, тому не міг бути байдужим до цієї акції. Радий, що моя пожертва буде якоюсь часткою, аби врятувати старовинну церкву. На придбаній подушці буду спати, але для мене важливою є сама участь.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4726 / 1.6MB / SQL:{query_count}