Білий і червоний хіти осені

Білоголова капуста захистить від грипу і налагодить роботу шлунка, а червоноголова нормалізує кров’яний тиск і виведе з організму шкідливі речовини

Без капусти не звариш борщу, не приготуєш голубців, не зробиш смачного салату. А через важливі для організму вітаміни, вуглеводи, білок та мінеральні солі вона ще й  корисний продукт харчування. 
Сортів капусти  чимало – приблизно сотня, проте одними з найпоширеніших є білоголова та червоноголова.

Білоголова – для покращення імунітету

Користь білоголової капусти доведена досвідом багатьох поколінь. Її лікувальні властивості допомагають долати різні недуги незгірш багатьох ліків. І то зовсім невипадково, адже ця городня рослина містить більшість основних вітамінів, мікро- і макроелементів, необхідних нашому організму.
Зі слів дієтолога Ольги Муштрук, в білоголовій є вітаміни А, В, С, К, Р, U, а ще калій, кальцій, фосфор, сірка, залізо, фолієва кислота. “Найціннішим у капусті є вітамін С, якого, до речі, більше, ніж у лимонах, – каже вона. – Понад те, у вареній та квашеній кількість аскорбінової кислоти не зменшується, а навпаки – збільшується. Тож у осінньо-зимовий період капусту варто їсти щодня, бо вона й імунітет зміцнить, і від застуди вбереже”.

Цікаві факти про капусту

* Стародавні греки вважали капусту символом тверезості, оскільки вірили, що вона може вивести зі стану сп’яніння.
*  У Стародавньому Римі капусту подавали лише на великі свята. Її варили і додавали спецій.
*  В Японії капусту вирощують і як декоративну рослину, що прикрашає сади і клумби.
*  У світі існує близько 100 видів капусти. Серед найпоширеніших – білоголова, цвітна, броколі, червоноголова, брюссельська, пекінська, савойська і кольрабі.
*  Сік капусти часто використовують як засіб догляду шкіри, оскільки він володіє ефектом омолодження.
*  Квасити капусту почали в Китаї. Вимочували її у вині і годували рабів, які будували Велику китайську стіну.
* У капусті міститься більше нітратів, ніж у кавуні. Найшкідливішою частиною є качан.
* Серед жінок і дівчат поширена думка про те, що завдяки частому споживанню капусти виростуть більші груди. Насправді для досягнення такого ефекту потрібно з’їдати на день як мінімум одну головку капусти.
Через вітамінне розмаїття білоголову капусту можна споживати майже всім. Передусім завдяки фолієвій кислоті – майбутнім матерям, оскільки вона забезпечує повноцінний розвиток плода, а ще нормалізує обмін речовин і кровотворення. Груба клітковина білоголової капусти налагоджує роботу кишківника і очищає організм від шлаків. А завдяки вітаміну U здатна вилікувати виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки, коліти, гастрити. Білоголова капуста добре очищає кров від токсинів. Регулярне її споживання полегшує перебіг таких недуг, як бронхіт, екзема, запалення вен.
Восени та взимку капусту варто їсти щодня, бо вона й імунітет зміцнить, і від застуди вбереже
Радимо споживати білоголову капусту й тим, що не хочуть погладшати: в 100 грамах – лише 28 кілокалорій. Тому для дієти це найкращий овоч. Чималу користь має й капустяне листя та сік. Листя можна прикладати до хворих місць при ревматизмі, опіках, забоях, а також до гнійних ран. Помічне воно і при болю голови. 
Капустяний сік п’ють для покращення апетиту, при лікуванні виразки шлунка, для зменшення зубного болю, при безсонні  – по півсклянки два-три рази на день до їди теплим (гріти при 90 градусах на водяній бані, курс лікування – чотири-п’ять тижнів). Окрім цього, сік із білоголової капусти покращує обмінні процеси в організмі, має протизапальну, антисептичну, ранозагоювальну, болезаспокійливу і сечогінну дії, добре тонізує нервову систему.
Протипоказань до застосування білоголової капусти майже немає. У деяких людей, при переїданні може здутися живіт. Від споживання такої капусти варто відмовитися тим, у кого спостерігається захворювання жовчевого міхура або ж діагностована сечокам’яна хвороба.

Червоноголова – для зміцнення судин

Не менш корисною, аніж білоголова, є червоноголова капуста, яку в народі ще називають “синя”. Таке забарвлення вона дістала через наявність хімічної речовини органічного походження – антоціану. 
А ось відтінок листя залежить від кислотності ґрунту. Наприклад, та, що росте на лужному, синіє, а та, що на кислому, набуває червонуватого відтінку. Окрім антоціану, в червоній капусті багато фітонцидів – речовин з вираженими антибактеріальними властивостями.

Сорти білоголової капусти
Вони бувають ранні, середньостиглі та пізні. Краще вирощувати кілька сортів різного терміну дозрівання, адже ранні для тривалого зберігання не годяться. 
Щоби їсти капусту відразу з грядки, потрібно висаджувати ранньостиглі сорти, які дозрівають за 90-100 днів. Вони є головними складниками перших вітамінних салатів. Можна вибрати сорти гібридів: Анжеліна, Донька, Вибух, Маля, Землячка (найтугіша головка).
Змінюють ранні сорти середньостиглі, придатні до раннього заквашування. Куховарка і Дідон годять для начинки до пирогів, а також для запіканок і овочевих котлет.
Високу щільність головок мають пізні гібриди: Бірюза плюс, Кам’янка, Фундаксі, Фьюрис, Халіф. Вони незамінні для квашення, бо легко шинкуються.
Сорти червоноголової капусти
Бувають ранніми та пізніми. Найкращими серед ранніх є Марс МС, Прімеро F1, Рубін МС. Головки менше розтріскуються і довго зберігають товарний вигляд. 
Серед пізніх сортів для України найкращими є Родима F1 і Гако. Їх вирощують для тривалого зберігання, що дає змогу споживати свіжу капусту до лютого, навіть до березня.
В сухому прохолодному місці головки пізніх сортів капусти (акуратно розкладені на полицях) можна зберігати до березня-квітня, а то й довше. Кращі умови для зберігання: температура від -1 до +1 градуса.
Як запевняє Ольга Мушт­рук, як і білоголова, червоноголова капуста також містить вітамін С, але в меншій кількості. Окрім цього, в ній є ще такі вітаміни, як А, В1, В2, а з мінералів – залізо, калій, кальцій, магній, натрій і фосфор. 
Завдяки такому великому вмісту корисних речовин червоноголова капуста позитивно впливає на весь організм, зміцнює стінки судин, роблячи їх еластичнішими, що своєю чергою впливає на нормалізацію кров’яного тиску. Рослинна клітковина допомагає налагодити роботу кишківника, сприяє нормалізації мікрофлори, покращує перистальтику. 
Найціннішим у капусті є вітамін С, якого більше, ніж у лимонах
Грубі рослинні волокна володіють властивостями сорбентів, що пояснює багато корисних властивостей червоноголової капусти. Її застосовують при лікуванні закрепів, очищенні кишківника, виведенні з організму шлаків, при “поганому” холестерині. 
Завдяки ретинолу (вітаміну А) таку капусту бажано їсти для покращення зору і поліпшення роботи імунної системи. Ще одна особливість червоноголової капусти – в її здатності м’яко знижувати тиск і боротися з артеріальною гіпертензією немедикаментозними способами. 
Через наявність клітковини і відсутність сахарози таку капусту можна вживати діабетикам та людям з надлишковою вагою, оскільки в 100 грамах цього продукту міститься тільки 24 кілокалорії.
Корисним є й сік, який допоможе при гіпертонії, хворобах травної і дихальної систем. А ще його широко застосовують у косметології – додають до масок, ополіскують волосся.
Червоноголову капусту не бажано їсти при підвищеній кислотності шлункового соку, оскільки вона стимулює секрецію шлункових залоз, при ентериті, коліті, проносах та інфаркті міокарда. Синя капуста містить грубу рослинну клітковину, надлишок якої спричиняє здуття кишківника.

Рецепти страв з капустою

Капуста в маринаді

Складники: 800 г червоноголової капусти, велика морквина, один солодкий перець, 4 зубці часнику, 1 ст. ложка солі.
на маринад – 100 мл олії, 3 ст. ложки яблучного оцту, 3 ст. ложки цукру.
Приготування. Капусту помийте і тонко нашаткуйте. Перець помийте, обберіть від зернят і наріжте на соломку. Моркву також обберіть і потріть на тертці з великими вічками. Часник почистіть і дрібно посічіть. Усі овочі змішайте в мисці, посоліть до смаку і добре помніть, аби капуста пустила сік.
Тепер приготуйте маринад: у невеличкій каструльці змішайте олію, воду, яблучний оцет, цукор і прогрівайте цю суміш на невеликому вогні доти, поки цукор не розчиниться. Зніміть маринад з вогню і ще гарячим залийте капусту та добре вимішайте. 
Перекладіть капусту в слоїк, добре втрамбовуючи ложкою, і поставте на ніч у холодильник. Зранку вона буде готова до споживання!
Зверніть увагу: якщо готуватимете за цим переписом не осінню, ще свіжу і соковиту капусту, а весняну, то варто трошки змінити рецепт маринаду. Річ у тім, що до весни в ній буде значно менше соку, тож до маринаду варто додати ще 100 мл води.

Штрудель з капустою

Складники: на тісто – 250 г борошна, 100 мл теплої води, 4 ст. ложки олії, яйце, 1 ч. ложка лимонного соку, 0,5 ч. ложки солі; на начинку – 600 г квашеної капусти, 400 г картоплі, 200 г шпондеру, 200 г цибулі, мускатний горіх, сіль, перець, цукор, базилік, орегано, зелень петрушки – до смаку.
Приготування. Борошно просійте в миску через сито і додайте солі. Окремо збийте яйце. В борошні зробіть заглиблення і влийте туди збите яйце, лимонний сік і 2 ст. ложки олії. 
Починайте місити тісто, поступово розбавляючи його теплою водою (її може знадобитися менш ніж 100 мл – все залежить від борошна). Тісто повинно вийти м’яким і трошки липким, але від стінок посуду все ж має відставати. 
Викладіть тісто на стіл, присипаний борошном, і знову місіть доти, поки воно перестане липнути до рук. Скрутіть із тіста ковбаску та відбийте її об стільницю. Опісля сформуйте з неї кулю, накрийте серветкою і дайте постояти півгодини в теплому місці.
За цей час приготуйте начинку: обберіть картоплю, зваріть і розімніть товкачиком. 
Шпондер накрайте на кубики і обсмажте 5-7 хвилин на невеликому вогні. Цибулю обберіть, наріжте на дрібні кубики, додайте до шпондеру та зіскліть. Квашену капусту відтисніть від розсолу і поріжте. Додайте її до шпондеру з цибулею і тушкуйте на невеликому вогні хвилин 15. 
Зніміть капусту з вогню, дайте трохи вистигнути, додайте товченої картоплі, спецій та приправ і добре вимішайте. На лляну серветку або рушник, присипаний борошном, викладіть тісто і розкачуйте його, час до часу перевертаючи. Розкачувати треба доти, поки тісто не стане дуже тонким.
Викладіть начинку на тісто, рівномірно розподіляючи її. Скрутіть за допомоги рушника в рулет. Деко змастіть олією. Викладіть на нього штрудель, поверхню якого також змастіть олією. Печіть у попередньо розігрітій до 210 градусів духовці 40 хвилин.

Голубці з картоплею

Складники: на начинку – 1,2 кг картоплі, 100 г масла, 100 г сиру, 3 цибулини, середня білоголова капустина, 2 ст. ложки манки, 50 г смальцю, сіль, перець, чебрець – до смаку; на соус – 0,5 скл. води, 50 г масла, 1 ст. ложка борошна, мускатний горіх, сіль – до смаку.
Приготування. В капустині виріжте качан. Покладіть її в каструлю, залийте окропом, накрийте покришкою і залиште на 5-6 хвилин. 
Зніміть з головки кілька верхніх листків, що розм’якли (вони вам не знадобляться). Обережно розберіть капустину на листки. Якщо на них є тверді прожилки, зріжте. Картоплю обберіть і потріть на тертці з однією цибулиною. Решту цибулі поріжте на кубики і зіскліть на пательні зі смальцем та 50 г масла.
Додайте до тертої картоплі цибулі, манки, сиру, посоліть, поперчіть і добре вимішайте начинку. Викладіть картоплю і вистудіть. На кожен листок капусти викладайте приблизно по 1 ст. ложці картопляної начинки і робіть голубці.
Для приготування голубців виберіть невисоку каструлю або глибоку пательню, яку можна поставити в духовку. Дно посудини встеліть капустяним листям і щільно викладіть голубці. В пательні розігрійте 50 г масла. Додайте півсклянки води, чебрецю, посоліть і прогрійте 3-4 хвилини. Залийте голубці і поставте каструлю з ними на вогонь, аби покипіли хвилин 10-15. Тоді накрийте покришкою і тушкуйте в духовці майже 40 хвилин.
Приготуйте соус: розігрійте на пательні масло, додайте до нього борошна і злегка підрум’яньте. Влийте води, додайте солі, мускатного горіха і ретельно вимішайте. Залийте цим соусом голубці і готуйте їх у духовці ще 15-20 хвилин на малому вогні.

Американський салат із двох видів капусти

Складники: по 1/4 головки білоголової та червоноголової капусти, велика морквина,  червона (кримська) цибулина, 2 галузки селери, 4 гілочки пет­рушки, варений жовток, 2 ст. ложки оливкової олії, по 1 ч. ложці гірчиці з зернятками і білого винного оцту, сіль, мелений чорний перець – до смаку.
Приготування. В капустинах видаліть качани та обірвіть верхні листки. Капусту дрібно нашаткуйте. Обберіть моркву і наріжте її на дуже тонкі широкі смужки за допомоги ножа для чищення овочів.
Цибулю також обберіть і накрайте на тонкі півкільця. Галузки селери добре промийте, обсушіть і наріжте навскіс тонкими шматочками. З галузок петрушки обірвіть листки. Всі овочі змішайте у великій мисці.
З’єднайте жовток, гірчицю і оцет у невеликій мисці. Суміш злегка збийте. Не припиняючи збивати, тонкою цівкою влийте оливкової олії. Полийте салат цією заправкою, приправте сіллю та перцем. Ретельно вимішайте, дайте настоятися 5-15 хвилин і подавайте до столу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4770 / 1.69MB / SQL:{query_count}