Противників обов’язкового грифування шкільних підручників нарешті почули – Міністерство освіти планує максимально скоротити кількість навчальних матеріалів для школи, які необхідно грифувати, наголосив
заступник міністра освіти Павло Полянський під час зустрічі із книговидавцями та експертами Інституту інноваційних технологій, інформує
Освіта.ua.
Під час зустрічі було обговорено проект нового Положення про грифування навчальної літератури для середньої загальноосвітньої школи. “Гриф надаватимуть лише тим навчальним матеріалам, що є обов’язковими для учня. Необов’язкові компоненти видавець може самостійно розробляти, видавати та відповідно нестиме відповідальність за їхню якість”, – зауважив заступник міністра.
Від грифування планують звільнити навчальні програми, атласи, збірники диктантів, тестових завдань та контрольних робіт, словники для учнів, довідники тощо. Ще одна суттєва новація – проектом положення передбачено, що грифи надаватиме незалежна від МОН чи інших відомств інституція.
Окрім того, функція грифу буде певною мірою змінена: відтепер він позначатиме підручник не як рекомендований, а як такий, що не є “шкідливим” для навчання. Саме ті підручники, які отримають гриф, будуть допущені до конкурсу на базі електронного репозитарію, де їх відбиратимуть самі вчителі.
Грифи потрібно посилити, а не скасовувати! Вчитель має бути переконаний, що посібник, контроль, карта, яку він використовує на уроці, не містить помилок! Вчитель не повинен перевіряти і не довіряти, в нього інша робота!
Міністерство освіти і науки також не буде грифувати й жодних навчально-методичних матеріалів для вчителя, оскільки відомство не має рецензувати матеріал, який вчитель самостійно і за власний кошт долучає до навчального процесу.
Дискусійним залишається питання необхідності грифування робочих зошитів учнів. З метою прийняття зваженого рішення заступник міністра Павло Полянський висловив побажання почути думку батьків, вчителів та керівників шкіл щодо навчальних матеріалів, які мають грифуватися.
У 2013-ому учителям заборонили послуговуватися навчальними посібниками, виданими до 2012 року. Обурення міністерськими новаціями вилилося у звернення та публічні протести від видавництв. Торік на Форумі видавців у Львові понад 30 видавництв з усіх регіонів запропонували негайно:– зобов’язати МОН проводити дворічну апробацію підручників до їх друку державним коштом; – повернути школам право вибору альтернативних підручників та посібників; – зробити грифи МОН рекомендаційними, а не обов’язковими, тобто припинити адміністративний тиск на освітян через використання ними негрифованої літератури; – заборонити для використання у школах підручники з математики для 1-х і 2-х класів (видавництва ВД “Освіта”), які містять неприпустиму кількість помилок.
|
А що ж учителі? Поки що найбільше критики можна почути з боку вчителів початкової школи.
Оксана Євгенівна, вчителька молодших класів однієї зі шкіл на Львівщині, пропонує переглянути ті підручники для початкової школи, які не потрапили під держзамовлення, хоча є більш цікавими та доцільними для навчання дітей. А ось
голова Асоціації вчителів біології України Олена Князева вже багато років розробляє шкільні посібники і робочі зошити для учнів.
“Знаєте, що найстрашніше і водночас найбільш високотехнологічне у процедурі грифування “по-нашому”? Якщо експертна комісія віддає тобі рукопис із зауваженнями раз, ти не виправляєш, тому що зауваження – відверто помилкові (!), вони віддають тобі вдруге, ти знову не виправляєш, бо вони далі наполягають робити помилки (!), то третього разу немає! Рукопис більше не розглядається! То було високотехнологічне. А тепер страшне: нікому, нікому жалітися! Це ж була найвища інстанція фахівців. А те, що вони не знають предмет або отримали вказівку, ні казати, ні доводити немає де” – пише вчителька біології на сторінці Союзу освітян України у мережі Facebook.
За останні роки різні влади писали підручники “під себе”, попередні грифи довіри в освітян не викликають.
“Поки що у посібниках з грифом маємо купу помилок. У логіці керівника: скасування грифування гарантує відсутність помилок? Грифи потрібно посилити, а не скасовувати! Вчитель має бути переконаний, що посібник, контроль, карта, яку він використовує на уроці, не містить помилок! Вчитель не повинен перевіряти і не довіряти, в нього інша робота! Інша мова, що мають бути притягнуті до матеріальної відповідальності ті, хто грифував підручники з помилками. У кожного нового підручника є відповідальний за випуск (ім’я, прізвище – на першій сторінці), посадовець з МОН”, – переконана вчителька.