Гарбуз цінують кулінари і кондитери, дієтологи і цілителі, його називають найкращим продуктом осені, скарбничкою вітамінів, а ще диво-ягодою.
Знавці цього продукту стверджують, що саме зараз, восени, його варто їсти чи не щодня.
Чим корисний
Гарбуз помічний при багатьох недугах, містить природний вітамінно-мінеральний комплекс. Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, за вмістом цілющих речовин ця городня рослина перевершує багато інших.
У ній є цукор, каротин, жири, білки, вуглеводи, целюлоза, пектинові речовини, мінерали, в тому числі калій, кальцій, залізо, вітаміни С, В1, В2, В5, В6, Е, РР і такий рідкісний вітамін Т, що сприяє прискоренню обмінних процесів в організмі. Чимало в гарбузі й вітаміну D, який посилює життєздатність і прискорює ріст дітей, та вітаміну K, який необхідний для згортання крові.
Цікаві факти про гарбуз |
* Гарбуз – це сонячна ягода, карета для Попелюшки, атрибут сватання та Гелловіну. * Гарбузу більш ніж 5 тисяч років. Його батьківщина – Мексика. Цю культуру вирощували там із ІІІ тисячоліття до нашої ери. * В Латинській Америці з гарбуза роблять майже все – від плоту до посуду. * Гарбуз із тієї ж родини, що й огірки, кабачки, кавуни і корнішони. * Світова столиця гарбуза – у Сполучених Штатах (в місті Мортон, штат Іллінойс). * Існує більш ніж 50 сортів гарбуза. Крім того, ці сорти мають чотири види: кормові, столові, посудні й декоративні. До вживання придатні тільки столові, які, своєю чергою, діляться на три ботанічні типи: мускатні, твердошкірі й великоплідні. Найкращий гарбуз – мускатний. Він ароматний, містить найбільшу кількість каротину, а в хатніх умовах може зберігатися до трьох років. * Гарбуз можна вирощувати в будь-якому куточку світу, окрім, звісно, Антарктики. * Гарбузи бувають не лише помаранчеві, а й сині, білі та зелені. * Гарбуз – найбільший з усіх існуючих ягід на Землі. Рекордсмен заважив 302 кілограми (його виростили у США). Найменший гарбуз може важити менш ніж кілограм. * Гарбузові квітки також їстівні. * Індіанці смажили шматки гарбуза на вогні, зі смужок в’яленого робили килими, а з великих шматків – коритця для купання дітей. * Гарбуз на 90 відсотків складається з води. * Харчова цінність гарбузового насіння підвищується з його старінням. * У Африці гарбузи колись використовували як шоломи для мотоциклістів, із них роблять маски, вкриті дивними орнаментами, барабани і калебаси (посуд). * Киргизи в гарбузових “бутлях” зберігають кумис (у такому посуді він зовсім не псується). * В Японії організовують державний фестиваль гарбуза з танцями, співами та іграми. Гарбузи розфарбовують, створюючи з них картини, роблять дитячі іграшки, талісмани і амулети. * В Китаї гарбуз вважають потужним талісманом, що вбирає енергію зла і оберігає людину. * Гарбуз – афродизіак! Річ у тім, що підвищений вміст цинку в його насінні збуджує чоловіків. * До Європи гарбуз потрапив аж на початку XVI століття. Першу згадку про його користь можна зустріти в одному з лікарських порадників 1543 року.
|
Як кожен помаранчевий плід, гарбуз містить бета-каротин – джерело вітаміну А. Але найцікавіше те, що каротину в ньому у п’ять разів більше, ніж у моркві, та втричі більше, ніж у яловичій печінці.
У гарбузі корисне все – і м’якоть, і сік, і насіння. Сира гарбузова м’якоть помічна при хворобах печінки. Проте якщо сирий гарбуз не смакує, його можна замінити гарбузовими кашами з рисом, пшоном або манкою. Сік із гарбуза корисно пити тим, у кого слабкий зір, і для профілактики карієсу. А ось гарбузове насіння, в якому велика кількість жирів, білків, вітамінів і мінеральних солей, зокрема цинку, здатне запобігти передчасне старіння та підтримати чоловічу силу. Понад те, гарбузове насіння для чоловіків є своєрідним ліком від простатиту.
Як зазначає дієтолог, гарбузовий сік або сиру м’якоть добре вживати при кашлі, для покращення роботи травного тракту, підвищення рівня гемоглобіну, виведення з організму “поганого” холестерину і зміцнення серцево-судинної системи. Корисний гарбуз і при атеросклерозі, недокрів’ї та виснаженні. Незамінний при залізодефіцитній анемії, а ще позбавляє від набряків і виводить зайву рідину з організму.
У гарбузі корисне все – і м’якоть, і сік, і насіння
Їсти варений гарбуз кілька разів на день лікарі радять тим, що пережили інфекційне захворювання або ж хірургічне втручання. Крім того, гарбуз має м’який сечогінний ефект, тому його рекомендують при хворобах нирок і сечового міхура. Гарбузовий сік і відвар – чудові заспокійливі засоби при безсонні.
Гарбуз низькокалорійний, хоча пектин і клітковина допомагають створити ілюзію насичення. Страви з нього є чудовим доповненням до раціону тих, що стежать за вагою і борються з ожирінням.
“Сирий, печений та варений гарбуз використовують як дієтичний продукт. У 100 грамах гарбуза міститься тільки 28 кілокалорій”, – запевняє Зоряна Завада. Споживання цієї ягоди позитивно позначається на шкірі: вона стає еластичнішою, розгладжуються зморшки, зникають пігментні плями та веснянки. Маски з гарбуза допомагають уникнути проблем зі шкірою, пов’язаних із підлітковим віком: гарбуз позбавить від прищів, екземи, звузить пори і надасть шкірі здорового вигляду.
Кому протипоказаний
На жаль, такий цінний продукт, як гарбуз, має протипоказання.
Його не радять споживати тим, у кого цукровий діабет, захворювання дванадцятипалої кишки, гастрит зі зниженою кислотністю. В певної категорії людей виникає алергія на гарбуз, тож їм варто їсти його з обережністю.
Як правильно зберігати гарбузи
* В міській квартирі зберігають як недостиглі плоди (вони доходять до повної стиглості за один-два місяці), так і повністю стиглі.
* На зиму для гарбузів бажано знайти місце в темній коморі, де немає доступу сонячних променів.

* Головними умовами зберігання гарбузів є незначна вологість повітря і температура у межах від 2 до 15 градусів тепла.
* Якщо гарбузів кілька, покладіть їх кожен окремо.
* Якщо хвостик гарбуза при зберіганні став вологим, його треба зрізати аж до сухого, а зріз підсушити полум’ям свічки.
* У холодильнику розрізаний гарбуз можна зберігати не більш ніж три-чотири дні.
* Щоб заморозити гарбуз, його треба вимити, обібрати від шкірки і насіння та розкраяти на шматки (краще на кубики). Потім покласти в посудину і поставити в морозильну камеру. Такий напівфабрикат можна не розморожуючи використовувати для приготування овочевих і м’ясних страв та супів.
* Зберігати гарбуз у морозильній камері варто від 6 місяців до року.
* Для більш тривалого зберігання розрізаний на частини гарбуз треба просушити, щільно упакувати в поліетиленові мішечки (по 300-600 грамів у кожен) і покласти в морозильну камеру. Замість звичайних поліетиленових можна придбати спеціальні мішечки або лотки для заморожування.
* Взимку розкраяний гарбуз можна розморожувати кількома способами: в холодильнику (приблизно 10-12 годин); при кімнатній температурі (4-5 годин); у мікрохвильовій печі або в духовій шафі; в посуді з теплою або гарячою водою. При цьому пильнуйте, аби до мішечка із замороженим продуктом не потрапляла вода!
Рецепти страв з гарбузом
Салат з руколи із гарбузом та буряковими чипсами
Складники: 300 г гарбуза, буряк, 100 г руколи, жменя чищеного соняшникового насіння, 2 ст. ложки оливкової олії, 1 ст. ложка лляного насіння, 1 ч. ложка лимонного соку, 1/4 ч. ложка меленого коріандру, щіпка солі.
Приготування: Зробіть бурякові чипси: буряк обберіть і поріжте на тонкі кружальця. Що тонші скибочки, то швидше приготуються.
Викладіть їх у глибоку миску і полийте оливковою олією. Добре перемішайте, щоби шматочки буряка з обох боків покрив тонкий шар олії.
Викладіть буряк на деко, встелене пергаментом, і поставте в духовку, розігріту до 150 градусів. Запікайте 40-50 хвилин, тобто доти, поки буряк не зменшиться в 1,5-2 рази. За необхідності скибочки можна перевернути.
Готові чипси посипте грубою морською сіллю і перцем. Руколу добре помийте, обсушіть і викладіть на тарілку. Гарбуз обберіть, видаліть насіння і наріжте на кубики зі стороною 1-1,5 см.
Покладіть в глибоку миску, полийте оливковою олією, посоліть, посипте меленим коріандром і добре вимішайте. Викладіть гарбуз на деко, встелене пергаментом. Запікайте в духовці при температурі 200 градусів 15-20 хвилин до золотистого кольору, тоді вистудіть.
На руколу викладіть бурякові чипси і гарбузові кубики. Посипте соняшниковим і лляним насінням, скропіть оливковою олією і лимонним соком та відразу подавайте до столу.
Суп-пюре з гарбуза
Складники: 700 мл овочевого бульйону, 800 г гарбуза, середня цибулина, 2 зубці часнику, 4 ст. ложки жирних вершків, 2 ст. ложки оливкової олії, 1/4 ч. ложки меленого коріандру, гарбузове насіння, сіль, мелений білий перець до смаку.
Приготування: Гарбуз обберіть, видаліть насіння і наріжте на скибочки.
Цибулю і часник також обберіть. Зубці часнику роздушіть ножем, а цибулю наріжте на півкільця.
Розігрійте в каструлі з товстим дном оливкову олію і обсмажте цибулю на великому вогні (тримайте зо 5 хвилин), постійно помішуючи, аби не пригоріла. Тоді зменште вогонь до середнього, покладіть у пательню часник і смажте ще 3 хвилини.
Покладіть гарбуз у каструлю, приправте коріандром і білим перцем, посоліть і влийте бульйон. Доведіть суп до кипіння і варіть ще 20 хвилин, накривши покришкою.
Зніміть каструлю з вогню і перетріть суп у блендері на пюре. Розлийте його у тарілки, скропіть оливковою олією, полийте вершками і прикрасьте гарбузовим насінням.
Гарбузові ньокі з розмариновим маслом та горіхами
Складники: На тісто: 400 г картоплі (звареної в шкірці), 400 г гарбуза (очищеного від шкірки та насіння), 200 г борошна, яєчний жовток, мелений мускатний горіх і сіль до смаку.
На поливку: 40 г оливкової олії, 40 г масла, 2 галузки розмарину, кілька волоських горіхів.
Приготування: Гарбуз розкрайте на скибки і запечіть в духовці до готовності. Картоплю зваріть у шкірці, обберіть і розімніть товкачиком.
Печений гарбуз збийте в блендері на пюре. Після цього додайте товчену картоплю, жовток, сіль, мускатний горіх та борошно (його може знадобитися від 150 до 250 г). Замісіть тісто. Воно має бути еластичним та не липнути до рук.
Із тіста сформуйте ковбаску, поріжте її на невеликі шматочки. Кожен шматочок злегка притисніть виделкою, аби на ньому утворилися невеличкі рівці. Варіть ньокі в підсоленій воді упродовж кількох хвилин.
Приготуйте поливку: в невеликій каструльці змішайте масло і оливкову олію, додайте чищених горіхів. З галузок розмарину обірвіть листочки і також вкиньте до масла.
Прогрійте суміш 5 хвилин. За цей час вона вбере смак і аромат розмарину. Полийте поливкою ньоки і одразу ж подавайте до столу.
Гуляш із гарбузом та індичкою
Складники: 2 стегна індички, 500 г гарбуза, 2 скл. курячого бульйону, 2 великі картоплини, 2 великі цибулини, 4 зубці часнику, лавровий листок, галузка свіжого чебрецю (або 0,5 ч. ложки сушеного), 1 ст. ложка меленої солодкої паприки, 1 ст. ложка меленої гострої паприки, 3 ст. ложки олії, 2 ч. ложки солі.
Приготування: Стегна індички вимийте, зріжте м’ясо і накрайте його на невеликі шматочки. Гарбуз, картоплю, цибулю і часник обберіть. Гарбуз і картоплю поріжте на кубики зі стороною 1,5 см, цибулю і часник подрібніть.
Чебрець вимийте, обсушіть і обірвіть листочки з галузки. М’ясо покладіть у поліетиленовий мішечок, всипте до нього паприки і 2 ч. ложки солі. Зав’яжіть мішечок і добре струсіть його.
В каструлі розігрійте олію. Витягніть м’ясо з мішечка, покладіть його в каструлю і готуйте 5 хвилин на великому вогні. В пакет зі спеціями покладіть шматочки гарбуза, картоплі та цибулі. Потрясіть ним і викладіть вміст у каструлю – до м’яса. Готуйте помішуючи ще 5 хвилин.
Тепер влийте до каструлі бульйону, додайте часнику, лаврового листка і чебрецю. Доведіть до кипіння, а потім зменште вогонь і тримайте під покришкою годину.