2008. Люди і події (світ)

Версія "Пошти"

Яким запам'ятається усім нам рік, що минає? Перемогами і невдачами, людьми і подіями, буднями і святами? А може, промайне у ланцюжку літ, залишившись лише на газетних шпальтах? Хай навіть так, бо, що не кажи, це - наше життя, наші спогади, наш досвід.

Може, хтось з наших читачів нетерпляче чекає його завершення, оскільки надто напруженими видалися останні місяці - країна переживає не кращі часи, політики чубляться,  життя сповнене проблем. Але, гадаємо, таке враження хвилеве, ос­кільки об'єктивні оцінки може дати лише час - тільки він залишає на узбіччі дрібниці, виокремлюючи головне.

Від сьогодні і до завершення 2008-го на сторінках "Пошти" ми спробуємо підбити підсумки року, розставити свої акценти, осмислити те, що було. Для когось наша версія високосного буде лише хвилевою згадкою про нього, інший - той, хто збирає крихти досвіду, - відкладе газетні шпальти до особистого архіву.

Цілком ймовірно, що серед наших читачів будуть такі, хто не погодиться з версією 2008-го, запропонованою "Поштою". Звісно, для когось були важливіші події, зустрічі з цікавішими людьми. Тим паче, що ми не змогли врахувати тут чинника приватності.

Однак, у всякому разі, наша спроба, видається, не є марною, оскільки нам самим також цікаво поглянути на рік минулий збоку і, що важливо, запам'ятати притаманні лише йому риси.

Війна року

georgia.jpg

У ніч проти 8 серпня Грузія ввела війська на територію самопроголошеної республіки Південна Осетія. Генерал грузинської армії Мамука Курашвілі назвав це "операцією з наведення конституційного порядку". Дмітрій Мєдвєдєв, президент Росії, у відповідь оголосив про "примус грузинської влади до миру" - у наступ пішли 150 російських танків, авіація почала сипати бомбами на грузинські міста. Наслідком війни стало офіційне визнання незалежності Південної Осетії та Абхазії. Втрати, згідно з  офіційними джерелами, такі: Грузія - 397 убитих, Південна Осетія - 1694, Росія - 71. Крім того, загинули три журналісти. Біженцями стали понад 118 тисяч людей.

Комбінація року

putin.jpg

У березні третім президентом Російської Федерації був обраний Дмітрій Мєдвєдєв. Владімір Путін став прем'єр-міністром приблизно з тими самими повноваженнями, які мав, будучи першою - формально - особою в державі. А щоб життя видавалося повним медом - у квітні Путін ще й отримав Нобелівську премію. Але не зовсім ту, яку свого часу отримав, скажімо, Нельсон Мандела. Екс-полковник КДБ отримав премію імені Людвіга Нобеля (брата Альфреда) "За служіння Росії" - нагороду, яку присуджують російські бізнесмени та діячі мистецтва. Премія пов'язана з усім відомою Нобелівською премією миру лише загальним історичним корінням.

Теракт року

mumbai.jpg

26 листопада фінансова столиця й найбільше місто Індії Мумбаї (колишній Бомбей) зазнало нищівної атаки ісламських терористів. Нападники атакували готелі, кафе, вокзал, а також поліцейське управління та шпиталь. Загинули 172 людини, поранено -  239. У антитерористичній операції брало участь понад 500 поліцейських, військовиків і бійців елітного підрозділу - Національна варта безпеки. Багато хто порівняв різанину в Мумбаї з терактами 2001 року в США: 9/11 проти 11/26.

Абордаж року

piraty.jpg

Сомалі - поза конкуренцією! Чи не єдиним джерелом прибутків для країни, де панує повна анархія, стали викупи за захоплені судна. Оскільки Аденська затока є частиною жвавої морської магістралі, що з'єднує Південно-Східну Азію та Європу, здобичі в сомалійців не бракує.  Від початку року чорношкірі корсари здійснили понад 100 нападів, захопити вдалося 40 кораблів, 14 з яких досі в полоні, невільниками ще є близько 300 моряків з різних країн. Серед них: 17 членів екіпажу української "Фаїни" та восьмеро українців на борту турецького судна "Bosphorus Prodigy", захопленого 16 грудня. До речі, Абдулла Юсуф Агмед, один з лідерів піратського клану Дород, навчався в одному з військових вишів Харкова. Ото навчили на свою голову...

Незалежність року

kosovo.jpg

17 лютого було проголошено незалежність краю Косово від Сербії. Таким чином на картах світу з'явилася ще одна албанська держава. Протести самої Сербії та Росії, яка дуже боялася, що приклад косоварів можуть наслідувати непокірні республіки Північного Кавказу, ефекту не мали. Основні світові держави визнали незалежність Пріштіни.

Весілля року

sarkozi.jpg

2 лютого 53-річний президент Франції Ніколя Саркозі одружився із 40-річною італійською топ-моделлю та співачкою Карлою Бруні. Церемонія шлюбу вперше в історії Франції відбулася в Єлисейському палаці. Перед тим нащадок угорських іммігрантів покинув свою другу дружину Сесілію після 11 років спільного життя. Кохання - то страшна штука. Навіть для президентів....

Курйоз року

blair.jpg

У квітні екс-прем'єра Британії Тоні Блера спіймав без квитка контролер експрес-потяга, який прямував до летовища "Гітроу". Високопоставлений "заєць", сором'язливо ховаючи очі, зізнався, що не має при собі 24,5 фунта стерлінгів, щоб заплатити за проїзд. Зазначимо, що українських екс-прем'єрів ще жодного разу не ловили без квитків. Можливо, тому що вони не їздять в електричках?

Сенсація року

ukraine.jpg

Улітку українським Інтернетом почала гуляти сенсаційна новина: 35-й президент США Джон Фітцджеральд Кеннеді був українцем! Мовляв, мама майбутнього президента Роза Елізабет була хоч і заміжньою, але доброю жінкою, тож приголубила українського іммігранта Василя Прокопчука. Так от: їхній Джон насправді Васильович по батькові. А що - щось наше в тому Кеннеді точно є, дай лиш трембіту в руки - викапаний гуцул...

Гусейн на чолі Америки

obama.jpg 

20 січня 2009 року відбудеться інавгурація першого в історії Сполучених Штатів президента-афроамериканця. Найбільше перемозі 47-річного Барака Гусейна Обами раділи в далекій Кенії - саме звідти родом батько новообраного президента: син шамана з народу луо свого часу познайомився з Бараковою мамою під час навчання в США. Незважаючи на те, що тато нового лідера Америки виховувався в ісламських традиціях, а сам Барак кілька років прожив разом із мамою та її новим чоловіком у найбільшій мусульманській країні світу Індонезії, Обама став перекинчиком - згідно з офіційними даними, він сповідує протестантизм. Відомий як завзятий критик іракської політики Джорджа Буша, захисник права жінок на аборт і прихильник досліджень стовбурових кліток.

Читайте також: 2008. Люди і події (спорт)

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7401 / 1.61MB / SQL:{query_count}