Субсидії: які новації?

З 1 жовтня змінився механізм нарахування субсидій: запроваджені нові соціальні норми житла, нормативи користування послугами, а також спосіб розрахунку обов’язкового відсотка платежу

З 1 жовтня, відповідно до постанови Кабміну, вступили в дію зміни до порядку призначення житлових субсидій. 
Відтепер кожна українська сім’я, яка має право на субсидію, платитиме за спожите тепло і решту зручностей не обов’язковий відсоток, як це було донедавна, а відповідно до середнього рівня доходів. 
Зміни передбачають запровадження нових соціальних норм житла, соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, а також механізму розрахунку обов’язкового відсотка платежу.

Нове в нарахуванні субсидій

Досі субсидії призначали двом категоріям громадян за фіксованими відсотками обов’язкового платежу: сім’ям, до складу яких входили виключно непрацездатні громадяни (пенсіонери, інваліди) або діти і дохід яких був меншим за прожитковий мінімум на особу (вони сплачували за житлово-комунальні послуги не більше 10% сукупного доходу), а також сім’ям, до складу яких входили і працездатні громадяни (сплачували не більше 15%). 
Механізм нарахування субсидій із 1 жовтня змінився. Відповідно до нового порядку нарахування впроваджені такі зміни:
- нова соціальна норма житла;
- нові соціальні нормативи користування послугами (зменшена норма споживання природного газу, встановлена норма централізованого водопостачання, збільшена норма споживання електричної енергії);
- новий механізм розрахунку обов’язкового відсотка платежу (розраховуватиметься індивідуально для сім’ї відповідно до рівня доходів);
- субсидію нараховуватимуть не сім’ї, а членові домогосподарства.
Якщо раніше був фіксований відсоток платежу – 10-15 відсотків, то тепер він розраховуватиметься в кожному конкретному випадку і залежатиме від рівня доходів громадян
“Якщо розглядати нововведення комплексно, то, звичайно, кожні зміни мають свої переваги і недоліки, – каже заступник начальника відділу пільг, соціальних допомог і компенсаційних виплат управління соціального захисту ЛМР Галина Луць. – Усе стає прозорішим, бо є чітка формула розрахунку обов’язкового відсотка платежу. Якщо раніше був фіксований відсоток платежу – 10-15 відсотків, то тепер він розраховуватиметься в кожному конкретному випадку і залежатиме від рівня доходів громадян. 
Невигідним може стати нарахування субсидій для сімей, де хтось приховує свої доходи чи не стоїть на обліку в центрі зайнятості, адже тепер місяць із нульовим доходом на працездатну особу розраховуватиметься як мінімальний прожитковий мінімум, тобто 1176 гривень”.
До речі, зміни стосуються всіх: і тих, кому вже нарахували субсидію, і тих, хто тільки збирає документи. Усі субсидії, які отримували до 1 жовтня, будуть перераховані, тобто не буде так, що людина здала пакет документів на субсидію до 1 жовтня і їй нарахують знижку за минулим законодавством, а тим, хто здав після 1 жовтня, це зроблять уже за новими стандартами. 
До жовтня субсидію призначали власникові житла, а зараз отримувачем її є член домогосподарства, на чиє ім’я відкритий рахунок у організаціях-надавачах послуг.
“Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи з соціальної норми житла, перевищують розмір визначеного обов’язкового відсотка платежу, який буде розраховуватися за формулою: доходи сім’ї діляться на шість попередніх місяців, множаться на кількість членів сім’ї, і так визначається відношення”, – роз’яснює в.о. начальника управління соціального захисту Львівської міської ради Ігор Кобрин.
У міськраді запевняють, що з 1 жовтня покращилися показники соціальних нормативів на житло та комунальні послуги. Відтепер площу, на яку надаватимуть субсидії на одну особу, з 21 м2 зменшено до 13,65 м2, однак збільшено додаткову площу на сім’ю – з 10,5 м2 до 35,22 м2. Для розрахунку будуть використовувати норму 47,87 м2. Отже, соціальна норма збільшилася на понад 17 м2
Як зазначила заступник начальника відділу пільг, соціальних допомог і компенсаційних виплат управління соціального захисту Львівської міської ради Галина Луць, відповідно до нових норм, одинокі особи стали більш захищеними. Згідно з новим законодавством, втрачене право на субсидію на всю площу житла, якщо вона є більшою за соціальну норму.
Якщо виявиться, що сім’я економила послуги, не використовувала їх, відтак не спожила суми, призначеної субсидією, то кошти не повертатимуть – вони залишаться на рахунках отримувачів субсидій
Також збільшили нормативи на електроенергію. Якщо раніше на сім’ю з однієї-двох осіб у будинках, не обладнаних електроплитами, нормою було 75 кВт/год, то зараз – 90 кВт/год плюс по 30кВт/год на кожного наступного члена сім’ї. У будинках, обладнаних електроплитами, така норма становила 100 кВт/год на сім’ю із однієї-двох осіб, тепер – 120 кВт/год і по 30 кВт/год на кожного наступного члена сім’ї.
При цьому зменшили норми на користування холодною і гарячою водою. З 1 жовтня у будинках, де є централізоване постачання гарячої води, вони становлять 1,6 м3 гарячої та 2,4 м3 холодної води на одну особу на місяць. У будинках, які не мають централізованого постачання гарячої води, норма становить 4 м3 води на одну особу. 
Раніше існували обмеження: наприклад, у разі придбання житлового приміщення сім’я не мала права впродовж року після купівлі звертатися по субсидію. Тепер це обмеження зняте, тож субсидію можна отримати, починаючи з місяця придбання житла. 
Складається враження, що новий порядок нарахування субсидій стимулюватиме споживачів до енергозбереження: субсидію призначатимуть, виходячи з соціальних нормативів споживання житлово-комунальних послуг, а розмір призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не перераховуватимуть.
“Якщо виявиться, що сім’я економила послуги, не використовувала їх, відтак не спожила суми, призначеної субсидією, то кошти не повертатимуть – вони залишаться на рахунках отримувачів субсидій і використовуватимуться для оплати обов’язкової частки або на наступний період”, – розповідає Галина Луць. 

Порядок розрахунку розміру субсидій

Порядок розрахунку розміру субсидій передбачає новий механізм визначення обов’язкового відсотка платежу сімей за житлово-комунальні послуги, який розраховується індивідуально для кожної сім’ї та залежить виключно від її доходу.
1. Визначається середньомісячний дохід сім’ї на одного члена за попередні 6 місяців.
Наприклад: дохід сім’ї, яка складається з двох осіб, за 6 місяців становить 15000 гривень. Середньомісячний дохід на одного члена складає: 15000 гривень/дві особи/6 місяців = 1 250 гривень.
2. Розраховується обов’язковий відсоток платежу за встановленою формулою:
середньомісячний дохід на одну особу за попередні 6 місяців поділити на розмір прожиткового мінімуму на одну особу (у 2014 році – 1176 гривень) і базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії (2), після чого помножити на базову норму плати за ЖКП (15%). Приклад: 1250 гривень/1176 гривень/2*15% = 7,97 %.
3. Визначається розмір обов’язкового платежу шляхом множення середньомісячного сукупного доходу сім’ї за 6 місяців на обов’язковий відсоток платежу. Приклад: 7,97%*2500 гривень = 199,3 гривні, де 2500 гривень – середньомісячний сукупний дохід домогосподарства (15000 гривень/6 місяців).

Порядок звернення по житлові субсидії

Порядок звернення по житлові субсидії залишився незмінним. Як і раніше, для їх призначення необхідно звернутися в орган соціального захисту населення за місцем реєстрації. 
“Для оформлення житлових субсидій член домогосподарства звертається за місцем реєстрації в районний відділ соцзахисту. Для цього потрібно подати заяву встановленої форми, декларацію про матеріальний стан, довідки про доходи членів домогосподарства, які зареєстровані за цим місцем проживання. Усі інші документи ми робимо самі – організації-надавачі послуг видають їх на наші запити”, – розповідає Ігор Кобрин. 
До речі, пенсіонери повинні заповнити лише заяву та декларацію. Щодо призначення житлових субсидій необхідно звернутися в управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Документи, необхідні для призначення житлових субсидій

• заява встановленої форми; 
• декларація про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, встановленої форми; 
• довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої в житловому приміщенні (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги).
Інші документи, необхідні для надання субсидій, збирають безпосередньо спеціалісти управління соцзахисту. Документи не обов’язково подавати особисто – є можливість звернутися через пошту.

Приклади розрахунку субсидій після 1 жовтня

Для домогосподарства, що складається з двох пенсіонерів; середньомісячний сукупний дохід становить 2500 гривень на місяць
 
 
Для домогосподарства, що складається з двох працездатних осіб і трьох дітей; середньомісячний сукупний дохід становить 4000 гривень на місяць


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4919 / 1.63MB / SQL:{query_count}