Масові арешти в Іраку

Міністерство внутрішніх справ Іраку цього тижня за­арештувало 35 чиновників, яких підозрюють у підготовці державного заколоту. Зараз колишніх співробітників полі­ції (серед яких є навіть генерали) та поважних чиновників допитують.

Міністерство внутрішніх справ Іраку цього тижня за­арештувало 35 чиновників, яких підозрюють у підготовці державного заколоту. Зараз колишніх співробітників полі­ції (серед яких є навіть генерали) та поважних чиновників допитують.

Наразі немає єдиної версії того, що сталося. Згідно з одними джерелами, заарештованих звинувачують у приналежності до не відомої раніше організації "Аль-Ауда" (у перекладі з арабської - повернення), яка плекала плани повалення чинного режиму За іншими даними, затримані нібито намагались відродити партію БААС, яка керувала країною за часів Саддама Гусейна.

Ірак - не єдина країна, громадяни якої незадоволені чинною владою. Цього тижня сили безпеки сусіднього Бахрейну також заарештували 15 людей, яких звинувачують у змові проти влади і які нібито мали на меті здійснення терористичних актів. Судячи із заяв представників влади, змовники планували влаштувати серію вибухів у велелюдних місцях під час проведення релігійних церемоній та відзначення державних свят: Національного дня Бахрейну та річниці сходження еміра на престол.

Нагадаємо, що після американської окупації Іраку 2003 року партію БААС, яка перебувала при владі понад 30 років, було проголошено поза законом. Отож, згідно з нинішнім іракським законодавством, будь-яка причетність до неї, а тим паче членство у ній, суворо карається. Однак, як стверджують експерти, справжня причина ситуації, що склалася, дещо інша. Річ у тім, що на січень в Іраку заплановані ре­гіональні вибори, тож є всі підстави підозрювати, що у такий спосіб іракський прем'єр Нурі Аль-Малікі намагається убезпечити себе від конкурентів у боротьбі за владу.

Ще донедавна можна було сподіватись, що вибори пройдуть мирно. Аль-Малікі ще навесні цього року розпочав активне полювання на прибічників режиму Саддама і, здавалось, цілком узяв ситуацію в країні у свої руки.

Але, зважаючи на останні події, контроль він потроху втрачає, і що ближче до виборів, то більше з'являється чуток про змови проти чинної влади та спроби державного перевороту.

З моменту вторгнення в Ірак загинуло понад чотири тисячі американських військовослужбовців. Втрати серед іракського населення сягають десятків тисяч, але точних цифр назвати не може ніхто. Американським платникам податків війна вже обійшлася в більш ніж 500 мільярдів доларів. Водночас на початку війни адміністрація Джорджа Буша запевняла, що на повалення режиму Саддама Гусейна, відновлення порядку та стабілізацію нового уряду піде лише 50-60 мільярдів доларів.

Принагідно варто нагадати, що останнім часом також дуже посилилася громадська активність в Іраку. Показовим є те, що після нещодавнього ін­циденту з черевиками, які кореспондент іракського телеканалу "Аль-Багдадія" Мунтазер аз-Зейді пожбурив у президента США Джорджа Буша, в ірак­ській столиці пройшов багатотисячний мітинг на під­тримку заарештованого журналіста, на якому демонстранти охарактеризували свої дії як "прощальний поцілунок американцям від іракського народу". Акції протесту проти американської присутності в Іраку набувають дедалі більшого розмаху.

Варто зазначити, що, згідно з укладеною цього року угодою між Багдадом і Вашингтоном, виведення американських військ з території Іраку мало б остаточно закінчитись до кінця 2011 року. За цей час з Іраку планують вивести 152 тисячі американських солдатів. Документ також передбачає вихід багатонаціональних сил з населених пунктів країни вже до 30 червня 2009 року.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4691 / 1.57MB / SQL:{query_count}