Міністерство освіти і науки України ініціює проведення оптимізації мережі вищих навчальних закладів з подальшим створенням потужних регіональних та дослідницьких університетів, в яких буде зосереджено науковий, педагогічний і методичний потенціал певного регіону.
Відповідну ініціативу висловив міністр освіти і науки Сергій Квіт, повідомляє Освіта.ua. У МОН зазначають, що мала кількість студентів у більшості вишів, їх розпорошеність за підпорядкуванням призвела до неефективного управління системою вищої освіти та її економічного функціонування, породжує дублювання підготовки фахівців, створює труднощі у формуванні та розміщенні держзамовлення та здійсненні контролю якості вищої освіти, знижує ефективність управління, обмежує можливості продовжувати навчання за програмами більш високого рівня, призводить до значних фінансових втрат на утримання вищих навчальних закладів.
Посилаючись на дані Держслужби статистики, у відомстві заявляють, що нинішня мережа українських вишів налічує 803 заклади усіх рівнів акредитації та форм власності і набагато перевищує потреби України. У більшості країн світу з населенням, сумірним із населенням України за чисельністю і віком, кількість державних вишів становить: у Великобританії – 96, Франції – 78, Іспанії – 47, Італії – 65.
Нещодавно
прийнятий закон “Про вищу освіту” встановлює чіткі гарантії та відповідальність держави щодо забезпечення якості вищої освіти, що є умовою входження до Європейського простору вищої освіти.
Пропозиції щодо оптимізації мережі вишів від рад ректорів у Міносвіти чекатимуть до 1 листопада.