Значна частина сиріт, що проживають на Львівщині, не має даху над головою. А помешкання тих, хто успадкував його від батьків, через бездіяльність влади потрапляють у чужі руки
Cироти та діти, позбавлені батьківського піклування, перебувають під особливою опікою держави. Принаймні так гласить низка законів, прийнятих на їх захист. І є чимало державних організацій, які повинні, знову ж таки, згідно з чинним законодавством, відстоювати їхні інтереси. Але у реальному житті доволі часто все буває навпаки.
Прокуратура Львівської області провела перевірку щодо того, як у нас відповідні організації дбають про захист прав сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на житло і майно, яке дісталося їм від батьків. Факти, виявлені під час перевірки, подекуди просто кричущі. Виявилося, що ті, хто має відстоювати інтереси обділених долею дітей, нерідко більше турбуються про власні... за рахунок сиріт. І аби не бути голослівними, працівники прокуратури надали "Пошті" матеріали недавно проведеної перевірки.
Скажімо, Франківська райадміністрація м. Львова, як розповіла "Пошті" начальник відділу у справах неповнолітніх Львівської обласної прокуратури Галина Кіра, видала розпорядження "Про надання згоди від імені неповнолітньої Г. на укладення договору купівлі-продажу квартири", тобто дала згоду на відчуження частки її житла. Згідно з нашим законодавством, квартиру, в якій проживає неповнолітній член сім'ї, не можна продати, якщо дитину не забезпечено іншим й аж ніяк не гіршим житлом. Але представники влади дозвіл на продаж квартири дали, а ось поцікавитись, чи придбали для дівчинки нове житло... забули.
На 1 вересня цього року на обліку у службах у справах дітей Львівської області перебувало 2660 сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них не мають даху над головою і перебувають на квартирному обліку 435 осіб. Торік Львівський міськвиконком забезпечив житлом лише чотирьох сиріт, цьогоріч - двох. |
- В одному з районних центрів ми виявили ще жахливіший випадок, - каже Галина Петрівна. - Державний посадовець шляхом обману та зловживання службовим становищем заволодів квартирою сироти. Проти нього порушено кримінальну справу за шахрайство в особливо великих розмірах та зловживання службовим становищем.
Дівчинку, позбавлену батьківського піклування, що мешкала на вул. Я. Купали, 21/6, у Львові, влаштували у приватний дитячий будинок. А дбати про збереження її житла Шевченківська райадміністрація зобов'язала директора ЛКП "Замарстинів-400". Перевірка показала, що ніхто за квартирою дитини не наглядає. У ній ні дверей, ні вікон нема. Ще трохи, і це житло взагалі не буде придатне для проживання.
Такі ж порушення вияви-
ли і в Личаківському районі
м. Львова, Золочівському, Жидачівському, Яворівському районах області, у м. Дрогобичі.
Сестру та брата, що проживали разом з батьками у с. Дережичі Дрогобицького району, після смерті родичів, влаштували у прийомну сім'ю. Але батьківська хата все одно зберігається за ними. Та виявилося, що в ній уже два роки проживає інша сім'я. Місцева влада відповідного розпорядження на вселення не давала. Тож виходить, що житло сиріт просто віддали в оренду без укладення договору оренди.
У Бродівському районі працівники прокуратури встановили, що СТзОВ вже не один рік орендує в 11-ти неповнолітніх земельні паї, але при цьому забуло платити орендну плату. А чому б не зекономити, діти своїх прав не знають, а заступитися за них до моменту втручання працівників прокуратури, виявляється, було нікому.
У 2008 році органи прокуратури Львівської області на захист житлових та майнових прав дітей порушили 5 (торік - 5) кримінальних справ, внесено 67 (89) приписів і подань, 43 (61) протести, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 22 посадові особи, за документами реагування відшкодовано 17,7 (11,2) тисячі гривень. |
Частину особняка на вул. Городоцькій у Львові мав успадкувати і сирота К. Його батьки померли ще у 2005 році, але досі спадщина на нього не оформлена, хоч у хлопця є офіційний піклувальник.
- Перелік порушень, на жаль, можна продовжити, - каже Галина Кіра. - Перевірка показала, що органи опіки та піклування далеко не завжди стоять на захисті інтересів дітей, хоча, відповідно до закону, зобов'язані це робити. Через їхню бездіяльність сироти доволі часто втрачають житло, яке по праву належало їм. Потім відвойовувати його доводиться через суди. А на це витрачається багато часу та далеко не завжди вдається повернути його дітям. Цього року у провадженні слідчих прокуратури є дві кримінальні справи, порушені щодо захисту житлових та майнових прав дітей. Торік їх було три.