Війна війною, а вчитися треба! З настанням осені школярі готуються до повернення за парти. Проте цей навчальний рік буде непростим…
Перший дзвоник у Львові пролунає дещо по-іншому, як це було в попередні роки. Управління освіти міста рекомендує проводити свято в приміщеннях, а не на вулиці. Цей день у школах Львова розпочнеться хвилиною мовчання, а вже на першому уроці школярів чекає тема “Україна – єдина країна”.
“Ми всі повинні розуміти, що у місті траур. Чи не щодня привозять загиблих із зони АТО… Не думаю, що керівники навчальних закладів повинні проводити Свято першого дзвоника в тому форматі, до якого звикли”, – аргументувала начальник управління освіти м. Львова Галина Слічна.
Перший дзвоник у Львові пролунає і для майже 95 дітей переселенців, які з 1 вересня навчатимуться в нашому місті. Ще 23 біженців підуть до дитсадків. За словами посадовця, із зарахуванням дітей переселенців до шкіл проблем не виникало, натомість труднощі були з зарахуванням до дитсадків, адже навіть львів’янам бракує місць. Аби розвантажити дошкільні навчальні заклади, у Львові відкриють цього року 50 груп короткотермінового перебування дітей при школах, куди й записали дітей переселенців.
Справжні проблеми наразі лише із студентами зі сходу. “Вони приїхали до нас із студентськими квитками (у кращому випадку), але майже всі їхні документи залишилися в їхніх домівках”, – пояснює Олександра Небожук, керівник департаменту освіти і науки Львівської ОДА.
За її словами, для студентів зі сходу 1 вересня настане дещо пізніше: їм доведеться зачекати, доки МОН детально пояснить, як відбуватиметься їх переведення у виші, чи вони повернуться навчатися на звільнені території, чи буде проводитися дистанційне навчання тощо.
Дійшли консенсусу
Впровадження шестиденки не схвалили ані освітяни, ані діти. Особливо ідея не сподобалася батькам. Отож у міськраді передумали. Тепер в управлінні освіти рекомендують скасувати осінні та весняні канікули, а робочими зробити тільки чотири суботи на семестр.
“Впродовж трьох тижнів ми з керівниками навчальних закладів, педагогами та батьками розглядали структуру навчального року, різні її варіанти. Наразі дійшли певного консенсусу. Наші остаточні рекомендації – скасувати осінні та весняні канікули й відпрацьовувати чотири суботи на семестр”, – розповіла Галина Слічна.
Таким чином, навчальний рік у школах Львова розпочнеться 1 вересня і повинен закінчитися не пізніше 1 липня. Перший семестр триватиме до 5 грудня, а з 8 грудня по 25 січня у школах будуть зимові канікули. Учні відпрацьовуватимуть у першому семестрі дві останні суботи вересня та дві перші суботи жовтня, а у весняному семестрі – дві суботи травня (у школярів не буде вихідних 9 березня, 1 травня, 4 травня, 11 травня). Проте це не стосується школярів 1 – 4 класів, для яких ущільнять програму, а в чотири робочі суботи проведуть навчальні екскурсії. З 26 січня до 29 травня триватиме другий семестр.
“Відповідно до рекомендацій Міністерства освіти і науки, протягом навчального року має бути 30 днів канікул. Ми вкладаємось у норми”, – зазначила Галина Слічна. Структура навчального року є рекомендаційною: школи мають її або підтримати, або запропонувати свій варіант. Щоправда, його має затвердити управління. Головний критерій для того, щоби там дали “добро”, – дотримання вимог МОНу щодо зменшення споживання газу в новому опалювальному сезоні на 30%.
Уроки захисту України

|
фото: rada.berdyansk.net
|
У львівських школах відновлюють повноцінні уроки захисту Вітчизни, навіть будуть облаштовані Центри захисту Вітчизни, щоби кожен учень випускних класів міг пройти таке навчання. Проте навчатимуть війни не мирні викладачі фізики-фізкультури-історії, як це відбувалось дотепер, а справжні військові.
“Військові фахівці викладатимуть у декількох школах і матимуть достатнє педагогічне навантаження, – розповіла Галина Слічна. – Зараз внесені зміни на рівні Міносвіти щодо збільшення годин викладання цього предмета. Останнім часом до цього уроку ставилися досить формально, але життя вносить свої корективи, і ми по-іншому працюватимемо при викладанні цієї дисципліни. Уся база була в школах знищена, фактично всю зброю забрали, не було належним чином організоване викладання цього предмета. Військові в запасі – це фахівці, які колись працювали в школах. Також проблема полягала в тому, що за педагогічного навантаження 2 – 3 години фахівець би не погодився працювати. Ми дамо військовим по кілька годин у різних школах. Відтак розробляємо графіки для кожного навчального закладу”.
Дівчат навчатимуть першої меддопомоги. “У цьому напрямку ми співпрацюємо з медициною катастроф, Червоним Хрестом, Мальтійською службою допомоги, Інститутом фізкультури”, – розповіла посадовець.
Безпека понад усе!
У цей тривожний і непевний час нехтувати безпекою не варто. Так, у Львові для посилення безпеки учнів їхнім батькам та іншим родичам заборонять заходити в навчальні заклади міста. З цієї осені навіть найтурботливіші мами і татусі зможуть провести своїх чад до шкільного порога, а далі вони йтимуть самі.
“Посилення охорони в навчальних закладах – пріоритет на цей рік, адже батьки, педагогічні працівники та керівники навчальних закладів мають бути впевнені, що діти, перебуваючи в навчальних закладах, у безпеці. З вересня ми хочемо обмежити доступ батьків до навчальних закладів: учителі зустрічатимуть дітей біля дверей школи, а після закінчення уроків проводитимуть вихованців до виходу з навчального закладу й віддаватимуть батькам. Це роблять задля обмеження перебування сторонніх осіб у навчальних закладах, бо зараз представитися татом, дідусем чи бабусею і зайти в школу дуже просто”, – розповіла Галина Слічна.
За її словами, під час попередніх обговорень освітянської спільноти міста з батьками батьківські комітети підтримали таку ініціативу, а в деяких випадках ініціювали в окремих школах відеоспостереження.
Перший семестр у школах Львова триватиме до 5 грудня, а з 8 грудня по 25 січня в навчальних закладах міста будуть зимові канікули
До початку нового навчального року керівники освітніх закладів міста повинні переглянути свої кадрові рішення – відтепер до кандидатів на нічних і денних охоронців ставляться особливо уважно.
“Зараз на посадах сторожів здебільшого працюють люди похилого віку, які в разі виникнення небезпеки не спроможні захистити учнів і персонал, – пояснює Слічна. – Частина закладів має підписані угоди з охоронними фірмами за рахунок коштів батьківської громади. Такі договори мають бути чітко вичитані, має бути узгоджено, що входить у обов’язки охоронця, адже він повинен не лише сидіти при вході, а й мусить охороняти не тільки приміщення школи, а й наглядати по її периметру”.
Переглянуть і забезпечення охороною дитячих садочків, адже тут немає денних сторожів, як у школах, і часто є багато входів і виходів на вулицю для різних груп дітей.
“Після прийому дітей вихователі тих груп, які мають вихід на вулицю, зобов’язані зачинити двері. Центральний вхід у садочок після прийому дітей буде зачинений. Усі керівники дошкільних закладів мають встановити дзвінки, які допомагатимуть ідентифікувати людину, що намагатиметься потрапити в садочок”, – додала Галина Слічна.
Ремонти на фініші
Освітяни Львова запевняють, що навчальні заклади міста до початку навчального року готові. Зі слів начальника управління освіти Львівської міськради Галини Слічної, при підготовці шкіл до навчального року найбільше проблем виникало з неприбраними підвалами. Траплялося, що всі роботи були виконані, але саме в підвалах складували будівельне сміття.
“Торік ми перейшли на нетрадиційну схему контролю шкіл, коли на перевірку їздять не тільки чиновники, а й керівники інших навчальних закладів. І це дало хороший результат – директорам ставало соромно перед колегами, і вони старались усе завершити на належному рівні”, – розповіла Галина Слічна.
Ремонтували школи й садочки в основному батьки. “Більшість робіт виконані батьківським коштом. У бюджеті було передбачено 37,7 мільйона гривень для проведення поточних ремонтів, реконструкції, реалізації програм енергозбереження, але профінансовано роботи лише на 8,3 мільйона гривень, оскільки більшість коштів лежить на казначейських рахунках”, – розповіла керівник департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації Олександра Небожук.
До прикладу, в одному лише Львові батьківським коштом провели ремонти на понад 5 мільйонів гривень. Загалом цього літа в 57 школах області з метою енергозбереження були замінені вікна, у чотирьох – реконструйовані котельні та системи опалення. Як розповідає Марічка, мама двох львівських школярок, якщо за бюджетні кошти закуповували необхідні будматеріали, то бригадам, які виконували ремонти, роботи оплачували безпосередньо з кишень батьків. А розцінки в різних бригад, як відомо, неоднакові бувають, тому вартість ремонтів різниться…
Прикро, але цього року в області не відкрили жодної нової школи – усі проекти з будівництва навчальних закладів заморожені. Також актуальною залишається проблема облаштування внутрішніх вбиралень у сільських школах. Це триває вже три роки, проте досі діти бігають у туалет на вулицю в ще більше ніж 200 школах області…